העתיד כבר כאן

שימוש בחומרים מפתיעים, מקוריות רעיונית ופונקציונליות מתבטאים בעבודות הגמר של בוגרי המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל. הנה כמה השראות לעולם העיצוב העתידי

תערוכת סוף השנה של המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל נפתחה בימים אלה, בקמפוס בצלאל בהר הצופים בירושלים. 46 בוגרי המחלקה מציגים עיצובים קונספטואליים ועיסוק בחפצים ברמה הרעיונית, ועיצובים פרודוקטיביים כמו עיצוב חלקי ריהוט, מתוך מחשבה על נוחות השימוש.

מעבר לעיצובים היפים בולט במיוחד השימוש בחומרים מגוונים תוך ניצול תכונותיהם הייחודיות, כמו למשל ספוג, פוליאסטר וחומרים מוקצפים. המוצרים מתאפיינים במשקל קל בזכות החומרים שמהם הם עשויים. בימים חמים כמו אלה, זהו משב רוח מרענן.

חגי זכאי יצר את הקערה המוקצפת, שהיא חלק מסדרת קערות עשויה מפוליאוריטן, סיליקון, פוליאסטר, בטכניקת יציקה ייחודית.

זכאי התרכז בגילוי הטכנולוגי של היציקה והתלהב מהמראה והמגע הייחודיים שנוצרו עקב כך. המגע המחוספס אך עדין מגלה שהחומר יודע להתיישן ועדיין להישאר יפה ונעים למראה.

אנחנו על המפה

אירה רוז'בסקי יצרה, במסגרת סדרת אובייקטים לריהוט, מפה שהיא חלק אינטגרלי משולחן. המפה עשויה משילוב מיוחד של זכוכית וסיליקון.

בזכות משחק השקיפויות מתגלה "מתחת למפה" מסגרת הברזל האדומה של השולחן עצמו. הניגוד בין החומר הקשיח לפונקציה של הפריט, כלומר המפה, שאותה אנחנו רגילים לראות כגמישה, נופלת ומתאימה את עצמה, מיוחד מאוד. היוצרת השתמשה בשברי זכוכית כאלמנט עיצובי.

דקים טובים גם לריהוט

גלעד זעפרני עיצב שז לונג מיוחד, כיסא וקערת פירות שייחודם בגילוי אפליקציה חדשה לחומר שלקוח מעולם רחוק, במקרה הזה, עולם השיט. זעפרני השתמש בחומר המשמש בדרך כלל לאיטום הדקים, משטחי העץ של הסירות.

הוא מספר שנפגש לראשונה עם החומר במסגרת חילופי סטודנטים בפריז. הוא חקר את המקור והגיע למרינה. חומר האיטום נקרא סיקה, הוא כהה ובעל מגע דומה לזה של הסיליקון. הוא מתייבש לאט, אבל מעניק למשטח גמישות וחוזק. מאחר שאין לחומר היסטוריה בתחום העיצוב, הפרויקט מהווה מציאת נקודת איזון בין שימוש אסתטי של חומר לבין הפרקטיקה.

הסיקה נצמד לעצים בעלי דחיסות גבוהה כמו אלון וונגה. בכיסא בעל הרגליים הירוקות, הוחדר החומר לעובי המשענת וכך חיזק אותה. ללא החומר, אומר זעפרני, גב הכיסא היה נשבר.

מעולמו של בוב ספוג

גם שלומי דניאל עשה שימוש ייחודי בצירוף חומרים נדיר שלא נעשה בו שימוש עד כה: ספוג ופוליאסטר שחברו יחד לכורסה-כיסא ולשרפרף. הקונסטרוקציה עשויה מחלקי ספוג שהוספגו בשרף היפוקסי שהקשיח אותם. כך נוצר השלד. האזורים שלא הוספגו בחומר נותרו, כמובן, רכים ומתאימים לישיבה. "הייחודיות של התהליך שפיתחתי", הוא מספר, "טמונה בטכניקה שמשלבת בפעולת ייצור אחת חומר רך, חומר קשה וריפוד. תהליך הייצור נעשה בתוך תבנית. אני מכניס בד שיוכל לכסות את הספוג וכך השלד והמילוי הרך נוצרים ביחד".

דלת הקסמים

חומר ותיק שבלט בתערוכה הוא האלומיניום, שיתרונותיו, הטמונים במשקלו הקל, נוצלו כהלכה. דודו עיאש יצר דלת מיוחדת המשמשת גם לאחסון ומתוכה ניתן לשלוף כסאות עשויים מאלומיניום, ספוג ובד. דודו ניצל את הפוטנציאל של הדלת כאלמנט אחסון, שלא תופס מקום. בתום השימוש מתקפלים המושבים הקטנים בחזרה למקומם שבדלת.

אייל ערן יצר סדרה של כסאות - כיסא, כיסא בר ושרפרף מאלומיניום - בציפוי אנודייז. הקיפול הפשוט לכאורה יוצר אסתטיקה ייחודית שיש בה טוויסט משעשע.

משב הרוח האחרון הגיע מהכיוון של מריאן פרננדז, שיצרה מאוורר תקרה מקסים שמנורה מובנית לו בתוך הכנפיים. הדימר מסונכרן עם מהירות הסיבוב של להבי המאוורר למשב מושלם של אוויר ואור. המודל עשוי מ-PVC ופרספקס ונראה כתשובה המתאימה לעומס החום הנוכחי.