רוכבים עם מטרה

רכיבת אופניים למען הגברת המודעות לתרומת איברים היא יוזמה קטנה ומקסימה של חבורת חובבי אופניים וקהילות ווירטואליות. עוד דרך להתחיל את החג

החיבור בין פעילות ספורטיבית למודעות חברתית מניב כבר לא מעט שנים אירועים מעניינים ומעוררי השראה. ב-27 לספטמבר, יום חמישי, תראה אור יוזמה כזו, שנולדה מתוך אהבה לספורט ומחויבות לנושא חשוב שבאופן עקרוני נרקמה ברשת. מדובר ברכיבת אופניים קבוצתית שנועדה להעלות את המודעות לנושא תרומת האיברים וספציפית ל"אדי", כרטיס התורם הירוק שקיים בארץ כבר יותר מ-20 שנה.

דעות קדומות וחיי אדם

עמותת "אדי" הוקמה בשנת 1978 על ידי משפחת בן דור, בעקבות פטירת בן המשפחה אדי (אהוד) ז"ל ממחלת כליות נדירה. אדי היה זקוק להשתלה שמיאנה להגיע, ותוך כדי המתנה מייגעת רקם עם משפחתו תוכניות להחתים אנשים על כרטיס המביע את נכונותם לתרום איברים לאחר מותם ולהציל חיים. לאחר מותו, הוריו של אדי מימשו את חלומו והפיצו את כרטיס התורם. כיום כרטיס התורם "אדי" נמצא באחריות המרכז הלאומי להשתלות שהוקם על ידי משרד הבריאות. המרכז פועל מול וועדת הכנסת כמו גם בשיתוף קרנות וועדות שונות, אך עיקר פועלו הוא במישור הציבורי, בו הנושא לא תמיד מתקבל בהבנה והרגישות הראויים לו.

לכאורה, החתימה על הכרטיס פשוטה מאוד ודרכי הגישה אליו רבות – דוכנים של "אדי" קיימים בקמפוסים, במרכזים ציבוריים גדולים, ולצידם פועל אתר האינטרנט בו ניתן להירשם ולקבל את הכרטיס בדואר. הרעיון המרכזי פשוט גם הוא, על פיו משמעות הכרטיס נכנסת לתוקף מיד כאשר איברי הגוף מאבדים את משמעותם. עם זאת, נושא תרומת האיברים טומן בחובו מגוון פנים ערכיים ואולי משום כך חתומים היום על "אדי" רק כ-250,000 תורמים בפוטנציה. לכן פעילות המרכז הארצי היא מלחמה מתמדת בדעות קדומות ואטימות והתמיכה הציבורית כה נחוצה. בדיוק כאן משתלבת הרכיבה הקבוצתית שתתרחש מחר.

קהילות, רוכבים ותרומת איברים

מאחורי רעיון הרכיבה עומד זיו זיימן, חובב אופניים בן 23 וחבר בקהילת הרוכבים באתר האינטרנט groopy.co.il, שמוקדש כולו לספורט הדו-גלגלי. בבסיס ליוזמה נח רעיון שזיו העלה בקהילה: רכיבה ממושכת מאילת לקריית שמונה. במקביל, העלו חברי קהילה נוספים, יונתן טל וטוני בר-אל רעיונות דומים עד שלבסוף נוצר שיתוף פעולה בין המתכננים. כאשר עלתה הסוגיה לאיזה נושא להקדיש את הרכיבה הארוכה והמאתגרת, הבחירה ב"אדי" הייתה כמעט מיידית. זיו מספר שעוד בהיותו בצבא היה להוט להחתים את כל חבריו על כרטיס התורם. בנוסף, טוני בר-אל, הכיר את משפחת בן-דור, והרעיון אושר עימם.

מאז היקף הרכיבה הצטמצם משמעותית – עקב בעיות ארגוניות היא תוגבל לתל אביב – אך הרעיון נשאר ויוצא לפועל. הקבוצה תצא מחניון רידינג (ליד בית ההלוויות הישן), תתגלגל לאורך טיילת תל אביב ותחזור דרך רחוב אבן גבירול, ושדרות רוטשילד. לרוכבים שיגיעו לחניון רידינג ביום חמישי בשעה 20:00 יחולקו חולצות עם סמל "אדי", גלויות הצטרפות ל"אדי" ועטים, כאשר המטרה, מלבד העלאת המודעות, היא לחלק כמה שיותר גלויות החתמה במהלך הרכיבה.

לרכב למען כולם

זיו מספר, כי ברכיבה ישתתפו חברי הקהילה שיגיעו ממקומות שונים בארץ. כמו כן, כל המעוניין להשתתף ברכיבה, לעזור בחלוקת הגלויות או להביע תמיכה ברעיון, מוזמן לעשות זאת. "אני לא רואה כאן בכלל התלבטות האם להירשם או לא. אני לא אצטרך את אברי איתי בקבר, אז שלפחות אציל בעזרתם חיים ואגרום לכמה אנשים ומשפחותיהם אושר" אומר זיו בלהט מדבק בנוגע למטרת הרכיבה. לצד ההזמנה לקהל הרחב להצטרף ליוזמה הברוכה, זיו מבקש להדגיש כי הרכיבה אמנם מתבצעת יחדיו, אך אין לאירוע מארגני-על שנושאים עליו אחראיות. הוא עצמו, וכך גם חברי קהילת הרוכבים המגוונת, מגיעים "מטעם עצמם" כדי לרכב "רכיבת חברים" זה לצד זה. בנוסף, חשוב להצטייד בקסדה, שני ליטר מים ונצנץ אחורי.

מהות הרכיבה ואופייה זהה לטענת המארגנים לטיול אופניים משפחתי, רק הפעם במחשבה אחת קדימה על עוד הרבה משפחות, שמחכות חודשים ואף שנים לתרומות איברים.