ישבן בעיצוב אישי

בסרטים הוא לוהט ומהביל, מסוקס ומציל את הגברת המיוזעת מהאיומים שסביבה. בחיים הוא עשוי לעזור לך להפטר מהצלוליטיס המאיימים וגם מכמה מאות שקלים מיותרים. מאמן אישי זה מחשל

כל שנה אותו הסיפור - ברגע של חולשה אנחנו מוצאים את עצמנו מתרוממים מהספה והולכים, כמעט רצים, חדורי מוטיבציה, לעשות מנוי לחדר כושר. כל חודש, כשאנחנו רואים את החיוב של המנוי יורד מהוויזה, אנחנו מבטיחים לעצמנו שמחר בטוח נלך. בכל זאת, לא חבל על הכסף? אבל האמת היא שזה לא ממש קורה. הספורט היחיד שאנחנו מוצאים את עצמנו באמת מתחייבים אליו זה פיצוח גרעינים ובליסת אבטיח מול הטלוויזיה.

יש אנשים שפשוט זקוקים למישהו שייתן להם בעיטה בישבן המדובלל ורק כך הם יתחילו להזיז את שק תפוחי האדמה שהם סוחבים על הגוף שלהם. מאמן כושר אישי הוא פתרון יעיל במיוחד לאנשים שהמשמעת העצמית שלהם, בכל מה שקשור לספורט, שואפת לאפס.

טרנד המאמנים האישיים התחיל את דרכו מתוך חדרי הכושר. בתחילה הם היו שם רק בשביל לבנות תכנית אימון כללית, לתת קצת הסבר על המכשירים ופקחו עין כדי שהמאמנים לא יורידו לעצמם משקולת על הרגל בזמן הפגנת שרירים מול מתאמנת חטובה. יותר מאוחר, מי שהיה מעוניין באימון אישי, היה קובע עם המאמן, בדרך כלל לפני או אחרי משמרת שלו בחדר הכושר ובתוספת סכום נוסף, המאמן היה עובד רק איתו (אלא אם היתה נכנסת ברונטית מדהימה ואז הוא אולי היה גם קצת פוזל אליה). עכשיו, כשמאמן הכושר מגיע עד הבית, אף אחד לא יוכל להפריד ביניכם, אפילו לא כלבת הקוקר ספנייל שרוצה אימון אישי בעצמה.

שי תירוש, 37, מדריך כושר גופני, סיים את לימודיו באוניברסיטת תל אביב במרכז הבין תחומי בשיתוף עם "וינגייט" לפני כשנה. חדור מוטיבציה להתחיל לאמן ולתרגל את כל מה שלמד, הוא יצא אל שוק חדרי הכושר. להפתעתו, זה לא היה כל כך פשוט למצוא מקום להתחיל לעבוד בו. מאמן חדר כושר נהיה מקצוע מבוקש לפחות כמו עורך דין וכדי להתקבל לעבודה בחדר כושר, נאלץ לעבור מבחנים שלא ממש קשורים לתחום הגופני (למשל, מבחן איש המכירות: למנהלים של חדרי הכושר חשוב שתוכל למכור את מרכולתם - תוספי תזונה, משקאות אנרגיה, משקאות דיאט וכל מה שיכול להכניס עוד כסף למקום הרי הוא משובח).

מה, בעצם, התפקיד של מאמן אישי?

תירוש מסביר שמאמן אישי מחדיר מוטיבציה במתעמל, מפרגן לביצועים שלו, ומתבונן מלא הערצה בכל כיווץ אקסטרה בבטן, אפילו אם הוא לא ביקש. אי לכך, מערכת היחסים עם המאמן האישי מאוד חשובה. חייבת להיות כימיה בין המתעמל למאמן, אחרת זה לא יעבוד. מאמן אישי אמור להתאים את שיטת האימון על פי היכולות, הגיל, המשקל והצרכים של המתאמן, אבל כימיה היא דבר שלפעמים פשוט לא נמצא, בלי כל קשר למקצועיות של המאמן.

לכן, הוא ממליץ, כשמתחילים עם מאמן אישי חדש, כדאי להחליט, ברוח טובה, על תקופת ניסיון שאחריה תראו אם אתם ממשיכים יחד. כדאי לוודא שהמאמן הוכשר לתפקידו ולא צריך להרגיש לא נוח לבקש לראות תעודת הסמכה (במיוחד אם אתה סובל ממגבלה רפואית כלשהי).

מלי שעיה ושי אלנקרי, הם שני מאמני כושר אישיים שעובדים יחד בחברת "'אינטרבאדי", חברה שמאגדת תחת קורת גג אחת צוות של מאמני כושר אישיים. "אחד היתרונות היותר ברורים של אימון אישי", מסבירה שעיה, מאמנת אישית מזה 6 שנים, "הוא שאנחנו מגיעים עד לבית הלקוח עם משקולות, גומיות ושאר האביזרים הנדרשים, ועושים עבודה של חצי שעה אירובית וחצי שעה אנארובית, בה מתרכזים בעבודה על המקומות בגוף שהלקוח רוצה לשפר".

אלנקרי מוסיף כי "מאמן שמגיע אלייך עד הבית חוסך לך את ההתלבטות אם לצאת או לא לצאת לאימון. אנשים היום קצרים בזמן, הם ישקיעו את כל הזמן שבעולם לקריירה אבל לא יקדישו זמן לעצמם. אנחנו נעזור להם להגיע למטרה שלהם".

למה זה יותר שווה?

אחד היתרונות הבולטים של אימון אישי הוא המיקוד במטרה. בהתעמלות שנעשית בקבוצות, המאמן בונה את תכנית האימון על פי הקבוצה ולאו דווקא על פי הצרכים הספציפיים של המתעמל (למשל, אם אתם חפצים בשרירי חזה מפותחים). עם המאמן האישי תוכלו לקבוע מטרות ברורות אליהן אתם שואפים להגיע וקרוב לוודאי שגם תגיעו בזמן קצר יחסית בזכות המיקוד.

מלי מספרת כי תוחלת החיים מאוד מתקצרת כיום, בין השאר בגלל מחסור בפעילות גופנית, שמביא עימו חולשה וחולי לגוף. "הילדים של פעם היו יוצאים החוצה, משחקים ומוציאים מרץ. הילדים של היום יושבים קרוב ל-10 שעות מול המחשב ולא זזים. בהתחלה ההורים לא רואים זאת עליהם, אבל עם הזמן הגוף שלהם נהיה חלש והם לגמרי כפופים מהישיבה הממושכת. ברגע שמרגילים את הילד לפעילות גופנית הוא יגדל להיות אדם בוגר בריא ותכלת החיים שלו תגדל".

תירוש, המאמן אנשים בכל הגילאים, החל לאמן לאחרונה ילד צעיר, ונעזר רבות במתקנים ומכשירים שנמצאים בפארק ליד ביתו. שעיה גם היא מאמנת אנשים מגילאי 7-80. "כמובן שכל שכבת גיל מקבלת את האימון המתאים לה. עם הילדים אני בדרך כלל עושה הרבה משחקי כיף אירוביים ועם האוכלוסייה המבוגרת אני יותר מתמקדת בגמישות מפרקית שמאוד חשובה להם וחיזוק שרירים שעוזרים גם בחיזוק העצמות".

המתעמל והמאמן צריכים לתקשר כמו בקשר זוגי אמיתי. אם התרגילים שלו חוזרים על עצמם ואתם זקוקים לגיוון, אל תחששו לפתוח את ליבכם לפניו. מאמן כושר טוב הוא זה שיהיה קשוב אליכם ואל הצרכים.

אוכל, קדימה אוכל

על תפריטי תזונה אף אחד מהמאמנים לא ממליץ. הוא לא מחשיב את עצמו למוסמך לדבר ולכן ממליץ ללכת לתזונאית שזה התפקיד שלה. לתחושתו, הרבה מאמני כושר אישיים בונים למתעמל שלהם תכניות הרזייה, ומאחר שנכון כי כושר ותזונה הולכים יד ביד ואי אפשר להפריד ביניהם, אפשר וכדאי לקחת המלצות מהמאמן האישי. מצד שני, אבל אם הוא לא מוסמך כתזונאי, אל תתנו לו להתעסק עם התפריט שלכם.

אם קיבלתם חשק למאמן אישי, הנה מצנן התלהבות: המחיר. העלות הממוצעת לאימון אישי היא 200 שקל לשעה. בהתחשב בעובדה שכדאי להתעמל לפחות בין 2-3 פעמים בשבוע, זה יוצא עסק לא זול בכלל. אלנקרי מוסיף ש"המחיר אמנם יותר יקר מחדר כושר, אבל סקרים רבים הראו כי אנשים משלמים אלפי שקלים למנוי לחדר כושר בשנה, ועוזבים אחרי 3 חודשים, בעוד שעם מאמן כושר אישי אם אתה לא עושה שיעור אתה פשוט לא משלם".

נכון אמנם שהרבה סלבס שכבר עברו את שנות ה-40 לחייהם (וכסף כנראה גם לא חסר להם), מחזיקים מאמן כושר אישי צמוד אליהם והתוצאות מדברות בעד עצמן (דמי מור, סטינג וכמובן מדונה). מדונה, בנוסף, אפילו עשתה את בתה הבכורה עם המאמן האישי שלה דאז, קרלוס לאון. נו, לוהט בהחלט.

עם זאת, אנחנו עשויים לסבול מחסר כיס ומתלות גדולה באדם שיביא אותנו לכדי אלילות יוונית (או סתם יוריד לנו את הפולקעס). בנוסף, חשוב לזכור שאם עלה בדעתכם לחקות את מדונה וליצור קשרים רומנטיים עם המאמנת הלוהטת או עם המאמן המסוקס, זכרו כי זו לא המטרה שלשמה הם שם. נכון שנוצרת אינטימיות גדולה ביניכם, הם מודעים למשקל האמיתי שלכם, צופים בקשיים שלכם ומעודדים אתכם, שלא לומר סובלים בחיוך את את ריח הזיעה שלכם ומעסים את שריר התאומים כשזה נתפס לך, אבל זכרו, כאן זה נגמר.

דרך אגב, לשאלות נוספות או ליצור קשר עם שי תירוש, שלחו מייל
ואם מתחשק לכם לשמוע קצת יותר על אינטרבאדי, הכנסו לאתר