בא לי באוהאוס

לא חייבים לגור בעיר הלבנה כדי להרגיש באוהאוס בבית. עדי גורני ביקרה במרכז הבאוהאוס בדיזנגוף 99 וחזרה הביתה עם ג'ריקן ופיל

מרכז הבאוהאוס, שיושב ברחוב דיזנגוף 99 בתל אביב, מציין שבע שנים להיווסדו. בחנות הצמודה אליו ניתן למצוא אינספור עבודות של מעצבים ישראלים (ברובם צעירים) שיוצרים בהשראת הסגנון האדריכלי, מהחשובים שבאדריכלות המודרנית.

מקור השם "באוהאוס", Bauhaus, הוא במילה גרמנית שפירושה "צריף בנאים". על פי חוקי הבנייה בגרמניה, נהגו להקים ליד אתר הבנייה צריף שבו התכנסו בעלי המלאכה בימים גשומים וסוערים שבהם לא ניתן היה לעבוד. בשעות הללו הם לימדו זה את זה אמנויות מלאכה שונות.

הבאוהאוס ידוע בעיקר כסגנון בנייה, אך הוא עסק גם בתחומי עיצוב הפנים, עיצוב רהיטים וכלי בית.

עיצוב נקי ופונקציונלי

שלומית ממרכז הבאוהאוס מסבירה שכשהקימה עם בעלה את המרכז, הרבה גבות הורמו. "אנשים לא ידעו על מה אנחנו מדברים". היום מגיעים למקום ולחנות מכל רחבי הארץ ותיירים מכל העולם.

"כשאנחנו בוחרים עבודות של מעצבים לחנות, אנחנו משתדלים שזה יהיה ברוח הזו של העיצוב הנקי והפונקציונלי. צבעי הבסיס שאפיינו את הסגנון האדריכלי כמעט ונעלמו ורוב העיצובים בחנות שלנו הם צבעוניים, אבל עדיין שומרים על צבעים חזקים ובולטים שצובעים צורות גיאומטריות ברורות. רק בעטיפה שלנו אנחנו עוד שומרים על עניין הצבע ומקפידים לעטוף הכל בלבן ולקשור סרטים בשלושת צבעי היסוד".

ההשראה מהבניינים

דורון שר שלום מציג בחנות מרכז הבאוהאוס עבודות ברוח הזו עם דגש על מחזור והתחשבות בסביבה. "אני מתחבר לעקרונות העיצובים של הבאוהאוס ומעניק לחפצים ערך מוסף של מודעות אקולוגית". הוא מספר שאת ההשראה הוא מקבל ממבני הבאוהאוס בעיר.

"אני מתחבר למינימליזם, לדקורציה הצנועה, לפשטות ולפונקציונליות. צריך לזכור שגם אדריכלי הבאוהאוס התחשבו במיקום הגיאוגרפי ובתנאי מזג האוויר של המקום שבו הם תכננו ויצרו. הם מיקמו מרפסות, דאגו להצללה ולזרימת אוויר ממזגת והוכיחו שאפשר להגיע לאסתטיקה שאין בה עודף קישוטיות אך יש בה פונקציונליות מירבית".

שר שלום מעיד שהוא מתחבר לסקאלת צבעי היסוד שמאפיינת את הסגנון ובהשראה הזו הוא יצר מנורות מפחיות קפה ממוחזרות. "הרעיון הוא להשתמש במה שצריך, בלי שזה יבוא על חשבון התפקודיות של המוצר. כך אני מנצל את החום שמפיקה הנורה כדי לשמור על ספל הקפה חם לשתייה", הוא מסביר.

שבת שלום וחג שמח

למרות שחשיבה אקולוגית היא לא מהמאפיינים הבולטים של הזרם האדריכלי הזה, מוצא שר שלום בסגנון הבאוהאוס הימנעות מעומס יתר, או ייצור דברים מיותרים. כך הוא יצר מנורה שעשויה מכף טיגון של מטבח או מג'ריקן ישן. "שמרתי על צבעי יסוד ועל דקורציה מינימלית שהיא המהות, כדי לא להעמיס".

זה מה שעמד לנגד עיניו גם כשייצר את הפמוטים שמתאימים לשבת וגם לחג. "במקום לייצר שני זוגות, יצרתי פמוט שעל צד אחד שלו כתוב 'שבת שלום' ועל הצד השני 'חג שמח'". הנר מפיץ אור שמבליט את הכיתוב על הפמוט וזה נראה כאילו האור בוקע מהזכוכית השקופה.

מינימום בשביל מקסימום

מוצר אחר של שר שלום הוא מדף הספרים המכונה, איך לא, "תולעת ספרים". מעמד בצורת תולעת שעשוי משני חלקים שנראים כאחד ברגע שמונחים עליהם הספרים. "המעמד הזה מדגיש את ההתחשבות בחומר, את חוסר הבזבוז והניצול המרבי: מינימום בשביל מכסימום". הוא מסביר.

גם הסירלה, משחק מילים על החיבור בין סיר לספירלה, מנצל את החומר. הוא עשוי מברזל ויכול להתאים גם לשני סירים.

מרובעים, עיגולים וצבעים חזקים

דלית מדובר יוצרת גם היא בהשראת הבאוהאוס חפצים מזכוכית. "אני אוהבת מרובעים, עיגולים וצבעים חזקים שעושים עכשיו קאמבק", היא מספרת. למרכז הבאוהאוס היא הכינה במיוחד סדרה של חפצים לבית עשויה משילוב צבעים של שחור, לבן ואדום. בסדרה אפשר למצוא פלטות לסירים, מאפרות אגרטל וגם מזוזות.

הטכניקה שבה עובדת מדובר נקראת "פיוזינג". היא מתיכה פלטות של זכוכית צבעונית בחום של 800-700 מעלות וכשהשילוב הזה מונח על פלטה שקופה, נוצר ניגוד מקסים בין השקוף לאטום הצבעוני.

שילוב הצבעים, מספרת מדובר, עונה על דרישת הלקוחות הישראלים שאוהבים במיוחד כלים בשלושה צבעים. תיירים מעדיפים עבודות זכוכית צבעונית, כמו למשל שעון השמש המקסים שיצרה משילוב של זכוכית, ברזל ונחושת שהותכו יחד בתנור.

לנחושת אין קורוזיה, היא מסבירה, היא נשרפת קצת אבל נשארת אדומה. מדובר הניחה חוטי נחושת שפורצים את מסגרת השעון ביניהם ומעליהם היא הניחה זכוכיות צבעוניות שבתנור הפכו הכל למקשה אחת.

בטכניקה דומה יוצרת מדובר גופי תאורה המתאימים לקיר. במנורת הבאוהאוס שלה היא הניחה ריבועי זכוכית צבעונית על פלטה שקופה. "האור שבוקע מעבר לזכוכית יוצא רך ועדין ומתאים לפינות קטנות או למסדרונות", היא מסבירה ומסכמת: "בשבילי הבאוהאוס זה פשוט עניין של השראה".