חוזרים לתל דן

לאחר השריפה שכילתה שליש משטחה, תל דן חיה וקיימת: מים שוצפים, צמחייה עשירה, בעלי חיים נדירים וממצאים ארכיאולוגים שהדהימו את העולם כולו

שמורת טבע תל דן היא ייחודית במינה בארצנו הקטנטונת. בשמורה שוכנים זה לצד זה נופי מים וצומח, בעלי חיים נדירים, סיפורים היסטוריים וממצאים ארכיאולוגים בעלי חשיבות חובקת עולם, וכל זה על פני שטח של 481 דונם בלבד. השמורה משופעת במסלולי הליכה טבעתיים המתאימים לכל הגילים, ביניהם מסלול המותאם לבעלי מוגבלויות הליכה.

מסלול הטיול: מסלולי הליכה טבעתיים בשמורת טבע תל דן.
אופן הטיול: סיור רגלי לכל המשפחה
משך הטיול: כשלוש שעות.
גישה: נוסעים צפונה בכביש 90 עד לצומת המצודות, מצפון לקריית שמונה. בצומת פונים ימינה (מזרחה) לכביש 99 עד לשילוט המכוון אותנו לשמורה (אחרי הכניסה לקבוץ דן).

בשטח השמורה זורם נחל דן השופע (כ- 238 מ"ק לשנה), המספק לנהר הירדן כחמישים אחוז מספיקת המים הכוללת שלו. מימיו של הדן מגיעים מהחרמון המושלג והטמפרטורה שלהם נותרת 14 מעלות צלזיוס גם בימי שרב הקשים. שפע פלגי המים שצצים מכל עבר ומגוון מיני הצומח בשמורה מהווים שילוב נדיר של נוף טרופי סבוך ועצים אירופים תמירים בתוך אזור ים תיכוני: תאנה ים תיכונית לצד מילה סורית, דולב אירופי, פטל אסייתי, קיסוסית טרופית, שרכים, אלון, אלה ואשחר. צמחייה סבוכה לא עושה לכם את זה? אולי בעלי החיים הנמצאים בשמורה יעניינו אתכם יותר: בתוך המים השבלולים, הסרטנים, הלוטרות והדגים, ומחוץ למים הדרבנים, הגיריות, חזירי הבר, השועלים, התנים והסלמנדרה הנדירה.

אם מיציתם את אוצרות הטבע בשמורה, אפשר לעבור לשיעור היסטוריה מאלף: העבר המפואר והעושר הארכיאולוגי של המקום מתגלמים בשרידי התל המקראי ששימש את העיר ליש הכנענית. מאוחר יותר התיישבו בתל גם אנשי שבט דן, שמאסו במקום מושבם באזור השפלה, חיפשו נחלה חדשה והתאהבו בנוף ובשלווה שבמקום. המבקר בתל יוכל להתרשם משערי העיר, מבמות הפולחן, מבורות ההתנחלות ובעיקר משער הלבנים השלם והייחודי ששרד מהתקופה הכנענית התיכונה, ומשברי הכתובת המזכירה את בית דוד שגילויה גרם להתרגשות גדולה בעולם האקדמי.

בסיום המסלול כדאי להשקיף על דרום לבנון ממצפור המוצב, המקום בו עבר הגבול עד מלחמת ששת הימים, לעבור ליד טחנת הקמח הנטושה ששומרה במקום בידי עובדי השמורה ולקנח בשכשוך בבריכה.

מקום: שמורת טבע תל דן.
משך הסיור: שעה-שעתיים.
איך מגיעים: נוסעים על כביש 99 (קריית שמונה-מסעדה), כ- 11 קילומטרים מזרחית לצומת המצודות. בסמוך לקיבוץ דן.
שעת פתיחה: אפריל – ספטמבר: 08:00-17:00; אוקטובר – מרץ: 08:00-16:00. הכניסה לאתר נסגרת שעה לפני השעה הרשומה.
מחיר: 23 שקלים למבוגר, 12 שקלים לילד. חינם למחזיקי כרטיס מטמון של רשות הטבע והגנים.
גישה לנכים: שביל מותאם לכיסאות גלגלים, ניתן להשאיל כסא גלגלים בקופת האתר.