BETA

מזריקים שיזוף

הקיץ כבר כאן וטירוף השיזוף שחוזר בכל שנה לא מפסיק לשכלל את עצמו. והפעם: הורמון שיעניק לעורכם הלבן והמדולדל גוון מוקה מעורר קנאה. וכן, יש כאן מלכוד

מרגישים כשהוא מגיע: השיער מתנפח ומאבד צורה, האף דורש פידור כל חמש דקות והגב נדבק למשענת הכיסא. זה רשמי. הקיץ החם והלח שלנו החל באופן רשמי ובנות (וגם בני) ישראל פוצחים במרוץ פסיכוטי להשגת השיזוף המושלם. הרבה עור חשוף מסתובב ויסתובב ברחובות בחודשים הקרובים ולבקנות זה כזה אאוט.

בנוסף לשיטות המוכרות להשגת עור הברונזה המיוחל, לעזרתם של חובבי הפתרונות המלאכותיים מצטרף הורמון חדש שבמקור היה אמור לשמש למטרות קצת יותר נעלות אך הפך לטרנד טיפה מדאיג בקרב המשוגעים לדבר.

ימים לבנים

פעם, לא לפני הרבה זמן, כל מי שהיה משהו בעולם הזה שמר על העור שלו באובססיביות. לובן וצחות היו סמל האריסטוקרטיה והאצולה. עור כהה ושזוף נחשב לנחלתם של פועלי השדה הנחותים. כמה עשורים ומהפכה תעשייתית אחת אחר כך, הפך הלוק השזוף לסמל סטאטוס של פנאי, בריאות וחופשות בלוקיישנים אקזוטיים. למדנו דבר או שניים על חשיפה לשמש ונזקיה בשנים האחרונות ולכן אין זה מפתיע שבכל קיץ אנו נחשפים לעוד חידושים והמצאות שמבטיחים לנו את התוצאות אבל מינוס החששות. האומנם?

אז מה היה לנו?

רבים יאמרו שאין תחליף לרביצה בשמש הקופחת ולשיזוף אורגינלי. אונקולוגים כמובן יחלקו על הפילוסופיה הזו אך אין זה אומר שהתחליפים טובים בהרבה. מיטות השיזוף הכה פופולריות יכו בכם בקרינה אולטרה-סגולית בעוצמה שחזקה פי 10 מזו של השמש. ולכל חובבי מזרוני הניאון, רק שתדעו שאתם מסתכנים בפגיעה ברקמותיו הפנימיות של העור, וגם בסרטן. כן, כן. גם שם הוא יכול לתפוס אתכם. ומה עם שיזוף בהתזה? זו הדרך הבטוחה ללכת בה. אבל מדובר במקסימום 10 ימים ומי יודע? אתם עלולים לצאת מהמכון בגוון פאנטה כתמתם ולא אטרקטיבי. כאן, חברים, נכנס שחקן חדש למגרש, וקוראים לו מלנוטן. נעים להכיר.

מחליפים צבעים

המלנוטן, או בשמו המדעי CUV1647, הוא תרכובת המבוססת על הורמון שפותח באוניברסיטת אריזונה. במקור, נעשה הפיתוח כחלק ממחקר לסיוע במניעת מלנומה, אך להורמון הקטן היו שאיפות והוא עבר סוג של מוטציה עד שהפך לסחורה הכי חמה בשוק המשתזפים והשזופים.

אז על מה כל הרעש את שואלים? למה הוא גורם? אין כאן שום הוקוס פוקוס: ההורמון מעודד את הגברת המלנין בדם. המלנין, כידוע, הוא הפיגמנט המשפיע על צבע עורנו וגם בולע את קרינת ה-UV ומגן עלינו. לאנשים כהי עור יש ייצור מוגבר של מלנין בדם ולכן הם כהים יותר. כמו כן הם "נשרפים" פחות מאנשים בהירים, אשר אצלם ייצור המלנין נמוך יותר.

המלנוטן מביא לכך שגם אחרון השוודים יוכל לווסת ולהגביר את רמות המלנין בדם שלו. וכך, כולם יכולים לזכות בשיזוף "טבעי" שנוצר בגלל התהליך ההורמונלי, ומתפתח באופן הדרגתי במשך מספר שבועות. לא זאת בלבד: העור הכהה גם הופך אותם לפחות פגיעים, כביכול, לנזקי השמש, כאילו היו "כהים" באמת ואז הם מרשים לעצמם לרבוץ בשמש כאילו היו ג'מייקנים מבטן ולידה.

נשמע חלומי? הרי מדובר בתרופת פלא שמזרזת את השיזוף באופן מלאכותי ומייצרת שכבת מגן מפני קרני השמש. אך כמו שתמיד אומרים, כל דבר שנראה טוב מדי מכדי להיות אמיתי, כנראה טומן בחובו איזשהו קאץ'. ואכן הוא טומן.

לא כל הנוצץ שזוף

שיטוט בפורומים העוסקים במלנוטן מגלים עולם כמעט הזוי של אנשים שמכורים לדבר הזה, בפני עצמו מלחיץ אך בהחלט מאיר עיניים. אז מה למדנו מהשיטוט על הורמון הפלאים? ובכן, נראה שלא מדובר כאן בהונאה: ההורמון באמת עושה מה שהוא מתיימר לעשות. אבל על הדרך מתגלים כמה דברים שעשויים להרתיע את המשתמש הלא מנוסה. כלומר, אתכם.

זה אמנם משתנה מאדם לאדם אבל ישנם דיווחים על תופעות לוואי כמו כאבי ראש, בחילות ואפילו דיכאון שעשויות לצוץ כתוצאה מהזרקת ההורמון. כמו כן, אי אפשר שלא להירתע מהביזאריות של הרעיון. החברים בפורומים אוהבים להשוות גדלים של מזרקים, להחליף שמות של ספקים, לדון בדרכי אחסון (מקרר או מקפיא- זו השאלה) ולהיוועץ זה בזה במה עדיף - הזרקה בישבן, ברגל או בבטן? (דרך אגב, הבטן ניצחה). והשיא: כשמישהו מתלונן על כך שההורמון לא מספק את הסחורה, מיד יתנדבו חבריו להסביר לו שצריך להתחיל במינון נמוך ולהגדיל אותו בכל פעם, אחרת אין טעם לטרוח, זה לא יעבוד.

אז נדמה שצריך לחשוב פעם ,פעמיים או מאה אם שווה לכם להכניס את עצמכם לסבב טיפולי זריקות בעבור אותו גוון אדמדם נחשק. יכול להיות שלקחנו את העניינים טיפה רחוק מדי ולא חובה לדחוף מחט לשום מקום בגוף רק כדי ללבוש את השמלה הלבנה הזו למסיבה של איך-קוראים-לה. בינינו, חיוור זה השזוף החדש, אז פשוט תהיו עצמכם ותהנו מהקיץ.