אחת מכל 7.5 נשים ישראליות תחלה בסרטן השד. חודש המודעות
אחת מכל 7.5 נשים ישראליות תחלה בסרטן השד. חודש המודעות
,shutterstock

להחזיר עטרה: הכל על שחזורי חזה

החשיפה האמיצה של אנג'לינה ג'ולי באשר לכריתת השדיים העלתה לתודעה גם את הנושא של שחזור החזה. נוכח חודש המודעות לסרטן השד הכנו את התשובות לשאלות הנפוצות בנושא. כל המידע בפנים

חשיפתה של אנג'לינה ג'ולי לפני כחצי שנה, באשר לכריתת ושחזור השדיים שעברה הוציאה לאור את נושא שחזורי השד שהיה עד אז טאבו שכמעט ולא מדברים עליו.

 

ברור שאנג'לינה לא לבד. החשיפה שלה נותנת השראה, עכשיו, אולי יותר מבכל זמן אחר להרבה נשים - החודש, כידוע, מתקיים חודש המודעות לסרטן השד ולפי נתוני משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן, אחת מכל 7.5 נשים ישראליות תחלה בו במהלך חייה. בכל שנה מאובחנות בישראל 4,000 חולות חדשות, כשליש מסך כל חולות הסרטן, חלקן יאלצו לעבור כריתה ושחזור שדיים. ביקשנו מד"ר מיכאל שפלן מבכירי הכירורגים הפלסטיים בישראל, להשיב על כל השאלות הנפוצות, ולשפוך אור על הנושא:

 

 

מהי מטרת השחזור?

שחזור נועד לבנות שד חדש אחרי כריתה מלאה או חלקית. שנראה כמו שד, מרגיש כמו שד ודומה לצד השני.

 

למה לצפות מהשחזור?

ניתן לצפות לשד נוח ואסתטי עם מרקם סביר וסימטריה סבירה לצד השני. ד"ר שפלן ממליץ לא לצפות לשד טבעי ומושלם עם תחושה רגילה וסימטריה מושלמת לצד השני.

 

כיצד מתבצע השחזור?

השחזור השכיח ביותר מתבצע עם שתל סיליקון, רשת ביולוגית  או מותחן רקמות או כאשר מעטפת העור של השד הקיים משמשת לכיסוי המבנה החדש.

 

מהי רשת ביולוגית?

רשת המורכבת מתת עור של יונקים או מחומרים סינטטיים נספגים  בהדרגה או סיבים שאינם נספגים, שמטרתה לתמוך בקוטב התחתון של השד מבפנים על מנת "לערסל" את השתל, ההחלטה באיזו רשת ביולוגית להשתמש תנומק על ידי הרופא המשחזר.

 

 

 

ניתן לצפות לשד נוח ואסתטי וסימטריה סבירה
 

ניתן לצפות לשד נוח ואסתטי וסימטריה סבירה(אימג' בנק / Getty Images)

 

מתי משתמשים במותחן רקמות?

רוב השחזורים מבוצעים עם שתל קבוע וחלקם עם מותחן רקמות. השימוש במותחן רקמות (שהוא בלון זמני שמנפחים אותו בהדרגה  במשך חודשיים שלושה לאחר הניתוח) נעשה כאשר כמות ואיכות מעטפת העור אינה מספקת. אם משתמשים במותחן יש צורך להחליפו בניתוח נוסף בשתל קבוע.

 

מתי ניתן לשמר את הפטמה והעטרה?

ניתן לשמר אותן בשדיים קטנים עד בינוניים כאשר הגידול מרוחק שני סנטימטר ויותר מאזור הפטמה והעטרה.

 

איפה ממוקם החתך?

במקרה של שימור הפטמה והעטרה החתך מתחת לשד או בצד השד בהתאם להעדפת הכירורג האונקולוגי, בשדיים גדולים נמצא החתך בצד השד ומרכזו.

 

מהו העיתוי הנכון לביצוע השחזור?

בעשור האחרון רוב שחזורי השד נעשים מיידית בזמן ניתוח הכריתה ורק חלקם הקטן נעשים מספר חודשים לאחר מכן. יתרון השחזור המיידי הוא פסיכולוגי, גופני ותפקודי וביצועו חוסך לרוב הנשים ניתוח מורכב נוסף.

 

מתי לא מומלץ לבצע שחזור מיידי?

אצל נשים עם משקל גבוה עם BMI  מ-32 ומעלה, נשים מעשנות ונשים שקיבלו בעבר הקרנות, ביצוע השחזור כרוך ברמת סיבוכים גבוהה יותר ויש לשקול לבצע אותו בשני שלבים או להתחיל אותו בשלב מאוחר יותר.

 

 

 

מהם סיכויי ההצלחה של השחזור?

בכל שיטות השחזור סיכויי ההצלחה עומדים על 95%.

 

מהם הסיבוכים שיכולים לגרום לכשלון השחזור?

דימום, נמק, הפרדות הצלקת והתקשות. שכיחות סיבוכים זו נעה בין 5%-15% וברוב במקרים הם ניתנים לטיפול ואינם גורמים בהכרח לאובדן השחזור.

 

מהי השפעת הקרינה על השחזור?

קרינה יכולה לגרום להתקשות סביב השתל. אצל נשים שבעבר קיבלו הקרנות ועכשיו הן זקוקות לכריתה מלאה בגלל חזרה מקומית של הסרטן, ניתן לבצע שחזור מיידי אם אין להן סימנים קליניים של נזקי הקרינה (כמו פיגמנטציה והתקשות). בנשים שאמורות לקבל טיפולי קרינה לאחר השיזור, נמצא ששיטות השחזור שכוללות שימוש ברשת ביולוגית מונעת במידה רבה את סיבוך ההתקשות.

 

האם ניתן לבצע כריתה ושחזור שד לנשים שאנן חולות אך נושאות את גן לסרטן?

כריתה דו צדדית ושחזור מפחיתות את הסיכון לחלות בסרטן לנשים שהן נשאיות של הגן ו/או קיים אצלן סיפור משפחתי חיובי חזק של סרטן השד. הפעולה מתבצעת לרצונה של המטופלת ובהמלצת הצוות הרפואי.

 

כמה עולה ניתוח שחזור שד?

הניתוח לכריתה ושחזור של שדיים מוכר ככורח רפואי על ידי כל קופות החולים וחברות הביטוח בארץ ולכן למעט השתתפות עצמית (אם קיימת בהתאם לתנאי הפוליסה) הניתוח אינו אמור להיות משולם מכיסה של המטופלת.