נכון או לא נכון: 10 מיתוסים על סוכרת

אכילה מרובה של סוכר גורמת לסוכרת, ניתן להידבק במחלה מאדם אחר, אדם חולה חייב להימנע לגמרי ממתוקים: לרגל יום המודעות לסוכרת, קבלו 10 מיתוסים על מחלה שכבר מזמן הפכה למגפה עולמית

בישראל ישנם כיום למעלה מחצי מיליון אנשים עם סוכרת, ועוד כחצי מיליון שאינם מאובחנים או אינם מקבלים טיפול לסוכרת. כחלק מהיות הסוכרת מגיפה כלל עולמית, ישנם לא מעט מיתוסים הנוגעים למחלה ומבלבלים את הסוכרתיים ואת הציבור הרחב.  במסגרת יום המודעות הבינלאומי לסוכרת שמציינים היום (14/11), לפניכם מספר מיתוסים נפוצים על סוכרת, והפרכתם על ידי רופאים מומחים ממרכז DMC לטיפול בסוכרת:

 

מיתוס מס' 1: ניתן להידבק בסוכרת מאדם אחר

למרות שאיננו יודעים את כל הסיבות להופעת סוכרת, ידוע כי היא איננה מדבקת, ולא "חוטפים" סוכרת כמו שיעול או הצטננות. ידוע שישנם גורמים גנטיים המעורבים בהופעת המחלה, בעיקר בסוכרת מסוג 2, וגורמים הקשורים באורח חיים.

 

מיתוס מס' 2: אכילה של יותר מדי סוכר תגרום לסוכרת

אורח חיים לא בריא וגנטיקה הם שניים מהגורמים המובילים להתפתחות סוכרת מסוג 2.
תזונה עתירת קלוריות, בין אם מקור הקלוריות הוא סוכר או שומן, היא חלק מאורח חיים לא בריא שעלול להביא להשמנה ולהעלאת הסיכון לפתח סוכרת. לפיכך, לכל אדם עם היסטוריה משפחתית של סוכרת מומלץ לבצע פעילות גופנית ולאכול תפריט בריא ומאוזן כדי לשמור על משקל תקין.

מיתוס מס' 3: אדם עם רמת סוכר בדם מעט מעל הנורמה מוגדר כ"סוכרת גבולית"

סוכרת מוגדרת כאשר רמת הסוכר בדם בצום היא 126 מ"ג/ד"ל ומעלה, או כאשר נמדד ערך סוכר של 200 מ"ג/ד"ל באופן אקראי, או כאשר ערך המוגלובין A1C  בדם גבוה מ-6.5%. לא קיים מצב המכונה "סוכרת גבולית" או "קצת סוכרת" שאינו מחייב טיפול, ולכן כל אדם העונה על אחד מהקריטריונים שצוינו צריך להתייחס ברצינות למחלה, לעשות את השינויים הנדרשים באורח החיים ולטפל בהתאם להנחיות צוות רפואי.

 

מיתוס מס' 4: רק אדם שמן או בעודף משקל יפתח סוכרת

עודף משקל הוא גורם סיכון לפתח סוכרת, אך הוא אינו הגורם היחידי. ישנם גורמי סיכון נוספים שעשויים להשפיע, דוגמת היסטוריה משפחתית, מוצא וגיל. העובדות מראות כי דווקא רוב האנשים השמנים לא מפתחים סוכרת, וכי יש לא מעט סוכרתיים שאינם שמנים.


מיתוס מס' 5: אנשים חולי סוכרת צריכים להימנע לחלוטין ממתוקים ושוקולדים

ההנחיה להימנע ממתוקים לחלוטין לא קיימת כבר יותר מ-15 שנים. סוכרתיים, בדומה לאנשים בריאים, יכולים לצרוך מעט מתוקים במסגרת דיאטה מאוזנת. עליהם להגביל או לספור את כמות הפחמימות שהם אוכלים, בין אם ממתוקים או מדגנים מלאים. כמובן שישנה עדיפות לבחור פחמימות ממקור בריא שמספקות גם ויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים, אך גם אכילת מתוק מידי פעם אפשרית, בצורה מאוזנת, תוך התחשבות בכמות הפחמימות והתאמה לטיפול התרופתי.

מיתוס מס' 6: חולי סוכרת צריכים לאכול אך ורק מזון שכתוב עליו "ללא סוכר"

המלצות התזונה לסוכרתיים דומות להמלצות לכלל האוכלוסייה הכוללות תזונה דלה בשומן רווי וטרנס ודלה בסוכר פשוט ומלח. חשוב לדעת שגם מזונות שכתוב עליהם "ללא סוכר" יכולים לגרום לעליה של רמת הסוכר בדם בשל תכולת פחמימות שלהם או להכיל שומן לא בריא. למרות מחירם היקר יותר, בדרך כלל, של מוצרים אלה, חלקם מכילים תחליפי סוכר (סוכרים כהליים) שיכולים לגרום לגזים ושלשולים.

מיתוס מס' 7: פירות הינם מזון בריא ולכן מומלץ לאכול מהם כמה שרק מתחשק

פירות הינם מזון בריא, עשיר בוויטמינים, מינרלים וסיבים - אך גם עשיר בסוכר. סוכר פרי מעלה את רמת הסוכר בדם, ולכן חולי סוכרת צריכים להגביל את כמות הפירות שהם צורכים בהתאם להמלצת הדיאטנית שלהם.

 

מיתוס מס' 8: מאכלים "בריאים" ועשירים בסיבים תזונתיים, כמו לחם מלא, אינם מעלים את רמת הסוכר בדם

יותר מ-90% מהפחמימות שאנו אוכלים הופכים לסוכר בדם. מאכלים הנחשבים "בריאים" כמו פירות, דגנים מלאים, פסטה, חטיפי אנרגיה - מכילים ויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים, אך מכילים גם כמות גדולה של פחמימות. אין זה אומר שצריך להימנע מהם, אך כמובן יש לקחת זאת בחשבון, להתאים את הטיפול לכמות הפחמימות או להגביל את הכמות לפי המלצת הדיאטנית.

מיתוס מס' 9: לאנשים עם סוכרת תמיד יופיעו סימפטומים (כמו רעד, צימאון מוגבר, עייפות, חולשה) כאשר רמת הסוכר גבוהה או נמוכה מידי

כאשר רמת הסוכר בדם גבוהה או נמוכה לעיתים יופיעו סימפטומים, אך לא תמיד.
ישנם מקרים בהם רמת הסוכר נמוכה ולא יופיעו סימפטומים בכלל, או מצבים בהם יופיעו סימפטומים של "נפילת סוכר" למרות שערכי הסוכר תקינים או גבוהים. לפיכך, הדרך היחידה לברר באמת מהי רמת הסוכר ולטפל לפי הצורך היא על ידי בדיקה במד הסוכר הביתי.

 

מיתוס מס' 10: על מנת לשפר את מצב הסוכרת צריך לרדת הרבה במשקל

ירידה של 5-10% בלבד ממשקל הגוף יכולה לשפר מאוד את התנגודת לאינסולין, לסייע באיזון רמות הסוכר, לחץ הדם והשומנים בדם. ירידה במשקל עשויה גם להפחית את הצורך באינסולין או תרופות ואת הסיכון לפתח סיבוכים הטווח הקצר והארוך.

>>>כך נראה יום בחיי חולת סוכרת

>>>מעוררים מודעות לסוכרת בהופעת פלאש מוב

>>>זריקות ומחטים: כל מה שרציתם לדעת על סוכרת נעורים