נשארים בבית: פעילויות לקטנטנים ביום סוער

אפשר לספור על כף יד אחת את ימי הגשם בארץ אבל כשהם מגיעים זה קורה בעוצמה ומשגע את ההורים והילדים שנאלצים להשאר בבית. הצעות לפעילויות התפתחותיות לכם ולקטנטני המשפחה

בארצנו הקטנה אין יותר מדי חורף, אך כשהוא מגיע כבר מדובר בכמה ימים גשומים וסוערים במיוחד, בהם אי אפשר לצאת מהבית. הילדודס משתגעים מול הטלויזיה ואנחנו שוברים את הראש - איפה נמצא עכשיו עוד פאזל??

 

במיוחד לכבוד הימים הללו שמתקרבים בצעדי ענק (כבר אגרתם מזון ומים במחסן?), הנה כמה הצעות לפעילויות התפתחותיות לכם ולקטנטני המשפחה, שאספה דקלה שלום, יועצת התפתחותית.

זמן כפות רגליים

למה ילדים של חורף עושים הכל יותר לאט? השכבות מקשות עליהם להתנועע, כפות הרגליים מכוסות 24 שעות ביממה וקשה "ללמוד" לדחוף איתן ולהשתמש בהן. זהו כלי מפתח משלב ההתהפכויות והלאה.


מידי יום ובעיקר כשקר בחוץ והם מכוסים כל היום, חממו חדר (לפני או אחרי האמבטיה זה בד"כ הכי נוח) ותנו להם לשחק על השטיח, כאשר כפות הרגליים חשופות, ויחד איתן כמה שיותר מהגוף. בנוסף, צרו לעצמכם הרגל - בכל החתלה חשפו את כפות הרגליים ותנו להן "מעיכה" או עיסוי קטנטן. אימהות עם תינוק שעוד לא זוחל, צריכות לחשוף לתינוקן את כפות הרגליים. זה מספיק.

מסלול מכשולים

הזיזו את שולחן הסלון הצידה ומלאו את החלל בכריות, קופסאות, חבילות חיתולים, כסאות ומכשולים שונים כיד הדמיון (והמחסן) הטובה עליכם. הגדולים ההולכים ירוצו ויקפצו והקטנים יטפסו ויזחלו. זהו תרגול מצויין בהעברות משקל, בשימוש בכל הגוף לאיזון, בנפילות קטנות שיעניקו להם בטחון בתנועה  ובהוצאת כל האנרגיה שהצטברה במשך כל היום הגשום הזה. עם הגוזלים שעוד לא זוחלים אתגרו את עצמכן - שימו במנשא ונסו לעבור את המסלול. הגוזל ירוויח תנועה, איזונים וזמן חיבוק.

בצק עוגיות

בחרו מתכון לעוגיות חמאה (רצוי כזה שלא מכיל ביצים, כדי שיהיה פנוי לנשנוש גם לפני האפייה) והושיבו את הילדים מסביב לשיש. תנו להם למזוג את החומרים, לגעת בקמח, לטעום את הסודה לשתייה - ואז ללוש ולשחק עם הבצק, לרדד עם מערוך ולקרוץ עוגיות עם חותכנים. כל הפעולות הללו מעודדות שימוש נרחב בכפות הידיים ולכן תורמות לפיתוח המוטוריקה העדינה. למתקדמים, תנו לפזר סוכר או סוכריות על העוגיות. תתפלאו כמה זה הרבה יותר שווה כאשר עושים הכל לבד.

מרקמים באמבטיה

זמן האמבטיה יכול להתארך לשעת משחק, כאשר זה המקום הכי חם בבית. זה זמן מצויין להתנסות בתחושות ומרקמים - כל הגוף חשוף ופנוי ללמידה והנאה. נסו ספוגים וליפות מסוגים שונים, קצף ובועות סבון, צבעי אמבטיה לגדולים יותר, צעצועים רכים וקשים וכל מה שיכול להירטב. ככל שניתן להם להתנסות במגוון מרקמים ותחושות, כאשר הם קטנטנים, היכולת שלהם להנות מהחוויות החדשות הללו גם בגיל מאוחר יותר תגדל והם ישמחו לחקור את העולם ואת מגוון החומרים המלכלכים והדביקים שבו. גם הניגוב יכול להיות שונה בכל פעם - מלטף, מועך או נמרץ. נסו גם דברים, שאתן לא חושבות שהם נעימים, תנו להם להגיב ולהחליט לבד.

צאו החוצה

נכון, קר. גשום. אפשר להצטנן ולחטוף שחפת. אבל תמיד אפשר לעטוף היטב, לשים בעגלה מרופדת או במנשא, לנעול מגפיים על הרגליים הקטנות וללכת לקפוץ בשלוליות, לנשום אוויר נקי, לחפש עלי שלכת או חלזונות וליהנות מה- 4.7 ימים הקרירים והאפורים שיש כאן.

ומה אתם הכי אוהבים לעשות בחורף?
אתם מוזמנים לשתף את דקלה בהתנסויות, בהצעות ובשאלות.

דקלה שלום, אמא לשניים, יועצת התפתחותית ומנהלת "חיוכים" - בית חם לאמהות ותינוקות
 

לינקים נוספים:

סלבריטאיות הריוניות בשנת 2012

החשיבות של הנקת התינוק