הפרעת קשב וריכוז: ריטלין הוא לא הפתרון הבלעדי

כולם מכירים את הפתרון הקל והיעיל שמגיע בדמותו של כדור ריטלין, אבל ישנן כמה שיטות אלטרנטיביות שכדאי להכיר שלא מצריכות מרשם מרופא

הפרעת קשב וריכוז (ADHD), שעד היום עוד לא נמצאו כל גורמיה, מוגדרת כהפרעה התפתחותית .זאת אומרת שזוהי בעיה שכבר הייתה קיימת בתקופת הילדות של הסובל מהפרעה זו, ואין לה "דד ליין", היא ממשיכה ללוות אותו לאורך כל חייו הבוגרים. מקורן של הפרעות התפתחותיות אלו יכול לנבוע מהגנטיקה או מהסביבה. אם הגורם הינו סביבתי, אזי ההפרעה נרכשת במהלך ההריון, הלידה או לכל המאוחר בינקות המוקדמת.

 

ישנן שלוש קטגוריות שמאפיינות את הפרעת הקשב והריכוז ADHD:

 

קשב - היכולת להתמקד בפעילות מסוימת ולתת לה את מלוא תשומת הלב מבלי שהראש "יברח" למחוזות אחרים.

ריכוז - היכולת לשמור על מיקוד בפעילות ספציפית במשך זמן סביר.

והיפראקטיביות -  פעלתנות מוגזמת.

 

אחת הבעיות הבולטות אצל אנשים עם ADHD היא בעיית הלמידה במסגרות החינוך הפורמליות. מסגרות החינוך הרגילות מתקשות להתמודד עם תלמידים הסובלים מ-ADHD ומתקשים לשבת על הכיסא במשך 45 דקות רצופות, להאזין לשיעור פרונטלי, להבחן בתנאים שונים משאר הילדים ולעיתים אף לנקוט באלימות כלפיי ילדי הכיתה האחרים.

 

דרכי הטיפול המקובלות כוללות בין היתר גם פסיכיאטר, שלרוב נותן מרשם לריטלין - כדור המאפשר לילד לשבת בכיתה ולהתרכז לזמן ממושך, אך גם פוגע לו בתיאבון, בגדילה וגורם להתמכרות ולתופעות לוואי רבות אחרות.

 

מסתבר, שלא כל הטיפולים בבעיה זו כוללים כדורים ותרופות כימיות למיניהן.

» שיטת רביב

שיטת רביב היא תוכנית נוירו-קוגניטיבית מתקדמת לפיתוח כישורי למידה וקשב שבין היתר מפתחת את היכולת של הילד להאיץ את פעילות גלי המוח לצורך מיקוד קשב ושליטה בלמידה ולהאט את פעילות גלי המוח לצורך הרגעה, התמודדות עם חרדת בחינות והרפיה כללית.

 

השיטה כוללת חמישה תהליכים הפועלים במשולב, שתפקידם לעזור לתלמיד להעלות את רמת הריכוז שלו בעזרת שיטות ייחודיות שמלמדים אותו, בלי שיזדקק לכדורים ולתרופות מעוררות כאלה ואחרות. למשל, פיתוח וביסוס תפישה דו ממדית - במסגרתה התלמיד רוכש את היכולת להפוך צורה לסמל ולפענח אותיות ומילים, דברים שהכרחיים לפיתוח מיומנויות למידה יעילות, כגון קריאה (מאותיות עד לטקסטים שלמים והבנת הנקרא), או תפישה חשבונית (בניית רצף באמצעות ספירה ומנייה, והבנת משמעות כמותית).

 

נילי רביב, מייסדת השיטה, אומרת כי "ישנם ילדים שצריכים ריטלין ולא יכולים להימנע מלקחת את הכדור. ייסדתי את השיטה בשביל שלא ייקחו ממנו מינון יתר שיזיק לגופם".

» השיטה של נאווה ארבל

כנראה שלא רק מחקרים ותצפיות על המוח מובילים לתוצאות יעילות. הזמרת החינוכית נאווה ארבל, הוכיחה שרצון והשקעה זה כל מה שצריך. לאחר שגילתה שבנה סובל מהפרעת קשב וריכוז, היא ניסתה כל דרך אפשרית בשביל לגרום לו להישאר במסגרת הלימוד הרגילה, על אף המלצות המורים להעביר אותו לבית ספר מיוחד.

 

בזכות מאמציה הרבים והרצון שבנה יצליח, היא פיתחה שיטת לימוד לבתי ספר, שבה היא עוזרת לילדים לאהוב את הלימודים בעזרת שירי ארץ ישראל, וכך הם גם לומדים עברית נכונה. כיום היא מלמדת בבתי ספר רבים, לאחר שאלה ראו את התוצאות המוצלחות בלימוד הכיתה של בנה. שאגב, כיום הוא לומד משפטים באוניברסיטה.

» שיטת אטנגו

שיטה נוספת שמטפלת בבעיה בדרך אלטרנטיבית, היא שיטת אטנגו (attengo), שמשתמשת בקדמה כדי לעזור לילדים עם הפרעת קשב וריכוז.

 

אטנגו היא שיטה נוירו-קוגניטיבית ממוחשבת לאימון המוח ולשיפור של קשב וריכוז בכל הגילאים. השיטה פרי פיתוח ישראלי - קנדי על פי פטנט קליניקת ACE. מומחי קליניקת ACE הקנדית הוכיחו כי על ידי תרגילי ריכוז ייחודיים ומאתגרים יחול שיפור משמעותי בקשב, ריכוז, הארגון והסבלנות, והפחתה משמעותית של תסמיני הפרעות הקשב והריכוז.


אטנגו מפעילה את תרגילי הריכוז דרך אתר האינטרנט של החברה, כך שהילד יכול להתחבר לתרגילים ביתר קלות, זאת תוך אבחון והתאמה מלאה לגיל הילד ולמאפייניו האישיים.

 

אז לפני שנותנים לילד מרשם קבוע לכדורי ריטלין עם השפעות ארוכות טווח, כדאי לבדוק אופציות נוספות שיכולות לעזור בריכוז של הילד בכיתה. אם אי אפשר להימנע מלקחת ריטלין לגמרי, אולי תוכלו לפחות להפחית מהמינון - גם זאת פריצת דרך.

 

לינקים

לקראת כיתה א': 5 ספרי הכנה לקטנטנים

 

יומני היקר: קולקציית יומני תלמיד לשנת 2011 

 

מדריך: בחירת תיק, כסא ומשקפיים לילדים

 

ועדת חקירה: ספיישל תיקי חזרה ללימודים

 

חוזרים ללימודים»

 

בחזרה לערוץ לייף סטייל»