להישאר מאוהבים

כולנו רוצים זוגיות מלהיבה ופורחת לאורך זמן. הסקסולוגית נאוה לרנר מסבירה מהם התנאים שחייבים להתקיים ביחסים בריאים ושמחים

נתונים סטטיסטיים מהעולם המערבי מראים שכמחצית מהזוגות הנשואים מתגרשים לפחות פעם אחת במהלך חייהם. גם בישראל הולך אחוז הגירושין ועולה במסגרת תהליך אימוץ תרבות המערב. יחד עם זאת, חלקנו מאושרים בבחירה שעשינו לפני שנים ולמרות השינויים שעברנו, עדיין לא כבתה השלהבת ויש לנו עניין להמשיך ולקיים מערכת יחסים מרתקת לאורך זמן.

אז כיצד להישאר מאוהבים, לעקוף את בתי הדין לגירושין ולהמשיך ולקיים מערכת יחסים מלהיבה ומלאת סיפוק? התשובות נעוצות בקיום מערכת יחסים אינטימיים.

רבים מאתנו שוחרים לקשר קרוב, למחויבות הדדית טבעית ונעימה, לזוגיות ארוכת טווח ומלהיבה עם בן/בת זוג אהובים. אך לצערנו במציאות רק זוגות מעטים מקיימים מערכת יחסים של שמחה, התלהבות ועניין. מסתבר שרבים מאתנו לא יודעים מהי מערכת יחסים אינטימית ועבור רוב הזוגות המושג אינטימיות לכשעצמו - די מעורפל. הנוסחה למערכת יחסים עמוקה, מחוברת ועשירה מחייבת את קיומם של המרכיבים הבאים:

ביטחון
אם את/ה יכולים לבטוח בבן הזוג במישורים הרגשי, המיני, המוסרי והכלכלי – יש לכם בסיס איתן לאינטימיות. קשה לנו לבטוח באופן מוחלט, כיוון שכבר מילדותנו מלמדים אותנו להיזהר מאנשים זרים ולהיות חשדנים לגבי מניעיהם. היכולת שלנו להתגבר על מחסומים אלה ולפתח את יכולתנו לבטוח בבן הזוג הם חיוניים, כל אחד על פי אופיו והרגליו, אך אם ברצוננו להביא את הזוגיות להיות אינטימית באמת זה הצעד הראשון לכל אחד מבני הזוג.

אמון
היכולת להימנע באופן מוחלט משקרים, העמדת פנים, הסתרת עובדות ומהלכים. אם תספר/י לבן/ת הזוג מה שברצונם לשמוע - החטאתם את המטרה. אלה יהיו "יחסים של נוחות" ולא יחסים אינטימיים. לב ליבה של האינטימיות היא האמת. אמנו את עצמכם בהדרגה לומר את האמת ולחשוף את מה שעל לבכם.

זמן
על מנת לקיים יחסים אינטימיים חובה עלינו להקדיש פרקי זמן משמעותיים על מנת להיות האחד עם השני, לפתח, להעשיר ולהעצים את מערכת היחסים. אנו חיים בעולם מלא מתחים. כל אחד מאתנו עסוק מאד וטרוד מאד. בכדי להירגע ולנוח מלחצי היום, אנחנו פונים לסרט בטלויזיה או שידור משחק כדורסל, במקום לקחת את הזמן ולהיות עם בן/ת הזוג. אנשים משקיעים מרץ וזמן במכון הכושר, בקידום תחביבים ובחלומות על מערכות יחסים מלהיבות, במקום לטפח את מערכת היחסים שלהם עצמם.

תקשורת
שתפו את בן הזוג בחוויות, בהצלחות, בכישלונות, ברגעי השמחה והעצב, בקשיים, ברגשות ובתוכניות. תקשורת גלויה ופתוחה היא אבן יסוד במערכת יחסים אינטימיים.

קבלה
לאהוב ולקבל את בן/ת הזוג כמות שהם. לכל אחד מאתנו יכולות שונות ואנחנו מצטיינים בתחומים שונים וחלשים באחרים. כבדו את היכולות של בן/ת הזוג ואל תתלו בחולשותיהם. לאהוב אותו/ה בזכות מה שהם ולא מה שהיית רוצה שיהיו, לאף אחד אין זכות לדרוש מהאחר להשתנות.

גישה סובלנית
היחסים הזוגיים אינם מסלול תחרות. לא בודקים מי טוב יותר, מי עושה יותר, מי מתאמץ יותר. היחסים הזוגיים הם מקום של פשרה, הבנה, סבלנות, רגישות, ומעל לכל - כבוד הדדי.

מחויבות למיניות
אינטימיות מינית היא רק חלק אחד מאינטימיות אמיתית, אך המרכיב החשוב ביותר במערכת יחסים קרובה. ממחקרים רבים מסתבר שמחויבות לאינטימיות מינית היא גורם מכריע בקיומם של נישואים מלאי חיים ומלהיבים. במילים פשוטות, עליך להיות בן/ת זוג בריא/ה, רגיש/ה ובעל/ת התלהבות מינית - המוכן ליהנות ולהנות.


ההמלצות המובאות אינן בהכרח קלות ליישום. כל אחד על פי האופי האישי שלו, תפיסותיו והרגליו. כמו בכל תהליך, גם להתקרבות מחודשת נדרש הזמן שלה אך אם הגישה הזו מתקיימת במציאות, ההצלחה מובטחת.
נאוה לרנר יועצת למיניות, בעלת תואר שני במיניות האדם מאוניברסיטת סן פרנסיסקו.