אחד מי יודעת

בחירת בן זוג אינה פעולה חופשית אלא מושפעת מגורמים בלתי מודעים. לכבוד חג החירות הגיע הזמן לבדוק במה אנחנו חופשיים, ועל הדרך גם ללמוד איך למצוא את בן הזוג המתאים, את האחד שלך

לפעמים זה מעייף לקפוץ מדייט לדייט בחיפוש אחר הפרטנר המושלם. יש תחושה שרצים על ניוטרל בלי להתקדם לשומקום, ופעמוני חתונה לא מהדהדים אפילו מרחוק. יצאת כבר עם כל הטיפוסים האפשריים ועדיין לא מצאת את זה שמתאים לך. אחד היה חכם ואובר-מתחכם, השני עשה רושם של בחור קצת רשע, השלישי היה תמים מדיי בשבילך והרביעי שלא ידע לשאול שתק כל הפגישה.

את בוחנת כל מועמד פוטנציאלי בשבע עיניים, משקללת את היתרונות והחסרונות שלו, בודקת בהורוסקופ האם המזלות שלכם מתאימים ומנסה ללכת בעקבות תחושות הבטן שלך. אבל לא משנה מה תעשי, אין לך מושג על סמך מה להחליט האם הוא האחד בשבילך.

האמת, גם אלה שכבר מצאו את בחיר לבם, לא ממש בחרו בו. למעשה, בחירת בן זוג אינה פעולה חופשית, ויש אינספור תיאוריות שונות המסבירות זאת: יש שיגידו שתמצאו את ההפך הגמור מכם שישלים את מה שחסר אצלכם, ואחרות טוענות שתחפשו דווקא את מי שהכי מזכיר אתכם. אולי תבחרו בן זוג שיכול לחזק את הדימוי העצמי שלכם, וקרוב לוודאי שתיפלו על מישהו הדומה להוריכם או לחילופין הפוך לחלוטין מהם, האחד שאיתו תנסו לרפא את כל פצעי הילדות ולספק את כל הצרכים והמשאלות. יכול להיות שיהיה זה חוש הריח שיוביל אתכם אל הפרטנר המתאים, ובכך יקבע את גורלכם.

כך או כך, ברור שלא מדובר בבחירה חופשית ומושכלת, אלא בפעולה לא מודעת הנעוצה בסביבה שהשפיעה עלינו ובתכונות הגנטיות שירשנו. בין אם זו החלטה מודעת ובין אם לא, רובנו לבסוף מוצאים את עצמנו בתוך זוגיות הודות לשלב ההתאהבות שבו ההורמונים משתוללים בגופנו ומעוורים את עינינו. בתחילת הקשר אנחנו מרחפים מרוב אושר, מסוממים מכמות ההורמונים המתפרצת שמעלימה את הפגמים והחסרונות של "הנבחר", ובטוחים שמצאנו את האחד המושלם.

כשתקופה זו מגיעה לקיצה, מתגלים הפערים הגדולים, ופתאום אנחנו לא מבינים איך הסתנוורנו ובחרנו להיות עם אדם שכל כך לא מתאים לנו. אם הפעולות, התגובות וההחלטות שלנו מושפעות מילדות מתוסבכת או מאינסטינקטים ותכונות מולדות, לא פלא שאנחנו מוצאים את עצמנו תקועים בזוגיות שלא עובדת, תוהים אם אפשר להחזיר או לקבל פתק החלפה.

אז האם איפשהו בין הגנים לסביבה (את שניהם לא אנחנו בחרנו), יש לנו גם בחירה חופשית כלשהי? אל יאוש, יש ויש! דווקא הרצון לדעת מה מנהל אותנו ובמה יש לנו חופש בחירה, הוא הצעד הראשון בדרך להתפתחות חדשה ולחופש האמיתי.

אפשר להשוות את החיים שלנו לתמונת רקמה: מלפנים נגלית לעינינו תמונה רקומה, ואילו מאחור קיימת רשת אדירה של חוטים שמעצבת וקובעת את אותה התמונה. רשת הקשרים שמאחורי התמונה היא בעצם רשת הקשרים שמחברת בין בני האדם, וככל שהעולם הופך גלובלי, הרשת הזאת הופכת ליותר ויותר גלויה. אז בין דייט לדייט, בין ייאוש לתקווה, אנחנו מגששים את דרכנו אל קצה החוט שיוביל אותנו לרשת המסתתרת מאחורי התמונה. משם נקבעת תמונת חיינו ולכן רק על ידי סידור נכון של הקשרים שמחברים בין כולנו, אפשר להגיע לחופש וליצור את השינוי הרצוי.

הסידור הנכון ייוצר, איך לא, כשכל אחד יפעל בהדדיות ובהתחשבות כלפי כולם, אז תיווצר לנו תמונה נפלאה והרמונית. אז גם נדע למצוא את בן הזוג המתאים לנו באמת, זה שאיתו נוכל לחיות בשלום ובאהבה גם אחרי שלב ההתאהבות שחולף במהרה.

והנה טיפ לתחילת הדרך – ההתאמה בין בני זוג נובעת קודם כל מהדמיון ביניהם. ככל שאתם שווים מבחינת רקע, חינוך, ובעיקר מבחינת המטרות והיעדים שלכם בחיים, כך עולה הסיכוי שתסתדרו טוב יותר לאורך זמן. כשהשנים עוברות ובני הזוג ממשיכים לחלוק שאיפה משותפת, אז גם הקשר ביניהם מחזיק מעמד.

כל אדם ואדם יכול לגלות את העקרונות והחוקים שמובילים לחיים מאושרים ומובנים יותר, אם רק ירצה בכך. חג החירות הוא הזדמנות נפלאה להתחיל לשאול את השאלות החשובות באמת בחיים, לפרוץ בפריחה אישית ולהגיע על ידי כך לחירות אמיתית.


אפרת אהרוני: מגישת "דג ברשת" בערוץ הקבלה

את בוחנת כל מועמד פוטנציאלי בשבע עיניים, אבל לא משנה מה תעשי, אין לך מושג על סמך מה להחליט האם הוא 'האחד' בשבילך

אפשר להשוות את החיים שלנו לתמונת רקמה: מלפנים נגלית לעינינו תמונה רקומה, ואילו מאחור קיימת רשת אדירה של חוטים שמעצבת וקובעת את אותה התמונה