המדריך לנערה בהריון

גילית שאת בהריון ואת עדין בבית הספר? מי יכול לסייע לך? האם את חייבת לספר להורים ומהן האופציות העומדות בפניך?

רבים מבני הנוער פעילים מבחינה מינית. הפעילות, שנעשית פעמים רבות ללא מחשבה תחילה, מסתיימת בהריון. מהן האופציות לפעולה העומדות בפני אותה נערה הריונית? מה מציעות רשויות הרווחה המקרים אלו? האם יש הכרח לשתף או ליידע את ההורים? אילו גופים נכונים לסייע לנערה? על כך ועוד, במדריך לנערה בהריון.

פועל יוצא

הפעילות המינית בה לוקחים חלק בני נוער וצעירים איננה נעשית לשם הבאת ילדים לעולם. לעיתים, תוצאה זו אף כמו נעלמת מעיניהם בבחירתם לעסוק בקיום יחסי מין. לכן, מרבית ההריונות בגיל הנעורים אינם הריונות רצויים ומערבים מידה רבה של חרדות ורגשות קשים סביבם. שלוש תוצאות אפשריות מקובלות להריון בשנות הנעורים: הפלה מכוונת, לידה ומסירת הילוד לאימוץ, לידת התינוק וגידולו. כל אחת מהאפשרויות מערבת הערכות נפשית מורכבת, שבמקרים רבים מצדיקה תמיכה פיזית ורגשית לנערה.

מה תעברי בדרך?

נערות הרות זכאיות לבצע הפלה, ללא יידוע או אישור הוריהם. המהלך על כל שלביו מתבצע בסודיות וחשאיות. כנסת 1977 העבירה חוק המפרט את המצבים בהם מותרת הפסקת הריון במוסדות רפואיים, שהוכרו לשם ביצוע הפרוצדורה על ידי משרד הבריאות. אחד הקריטריונים הוא גילה של ההרה, שאינו עולה על 18 שנים. ככלל, מהלך של הפסקת הריון דורש אישור של ה'ועדות להפסקת הריון', הנמצאות בבתי חולים ובמספר מרכזים לבריאות האישה בקהילה. כל נערה רשאית לפנות לוועדה באופן עצמאי, ללא סיוע של גוף או רשות זו או אחרת, כשבידה תעודת זהות ואישור בדיקת אולטרא סאונד המאשרת את ההריון. נערה עד גיל 18 זכאית להפסקת הריון על חשבון קופת החולים בה היא מבוטחת, כך שהמהלך אינו כרוך בתשלום, לעיתים תידרש הנערה להביא עימה אישור התחייבות מקופת החולים. מזכירת הוועדה בבית החולים מפנה את הנערה לעובדת סוציאלית של הוועדה, לשיחה והבהרת הליך אישור הבקשה, ייעוץ ובעת הצורך מציאת פתרונות עזר למצב. לאחר מכן מופנית הנערה לוועדה, בה רופא מומחה מסביר אודות ההליך, שלביו, סיכוניו וכדומה. לשם אישור הועדה נדרשת הבנתה, אישורה, הסכמתה וחתימתה של הנערה. לאחר האישור מפנה הוועדה את הנערה למוסד בו תתבצע הפסקת ההריון.

אוזן קשבת

מהלך של הפסקת הריון כרוך בקושי רגשי, נפשי ולפעמים אף פיזי. הקלות היחסית בה מאושר ההליך איננו משקף לעיתים את המאבק הפנימי של הנערה, ההתמודדות עם ההחלטה וכיוצא בזה. לעיתים, עדיפה התערבות של גוף, שיסייע בתהליך כולו. אחד הגופים המעניקים סיוע ומענה לנערות בהריון הוא השירות לנערות וצעירות במשרד הרווחה והשירותים החברתיים. "בכל מועצה או עירייה ישנה מחלקה לשירותים חברתיים", מסבירה חיותה שנבל, מנהלת השירות לנערות וצעירות במשרד הרווחה והשירותים החברתיים. "בשני שליש מהמחלקות הללו ישנן עובדות סוציאליות המתמחות בסיוע לנערות וצעירות. במחלקות בהן חסרה עובדת סוציאלית שכזו, לנערה מוצע מענה בעיר מגורים סמוכה. טווח הגילאים לו ניתן השירות הוא 13 עד 25. עם הגעת הנערה ההריונית לשירות, העובדת הסוציאלית פורשת בפניה את מגוון האפשרויות והמשמעויות העומדות לרשותה, כשנעשה ניסיון למצוא קרוב משפחה שכן ניתן יהיה להיעזר בו, במיוחד לשם התמיכה הרגשית של הנערה בתהליך. יש לציין כי אין חובת דיווח להוריה או קרוביה של הנערה, גם אם היא תחת גיל 18, והיא זכאית לחשאיות מלאה. נערות רבות בוחרות שלא לערב איש ממשפחתן".

תמיכה משולבת

"תוך כדי שיחה, נעשה ניסיון לברר את בחירותיה ולבטיה של הנערה באשר להריון. באם בחירתה היא לסיים את ההריון, תסייע העובדת הסוציאלית בפנייה לוועדה להפסקת הריון. באם רצונה להמשיך את ההריון ולגדל את הילד, תדון עימה העובדת הסוציאלית במגוון ההשלכות של בחירה שכזו, תברר עימה את מידת התאמתה לכך וכדומה. ישנם מקרים בהם המשפחה מתארגנת כך שאכן הילד ייוולד ומערך משפחתי שלם דואג לגידולו. במקרים כאלה,הנערה ממשיכה את ההריון בקהילה, ומקבלת שירותי המשך במחלקה שלנו כאם קטינה צעירה. ככלל, במקרים בהם המשפחה מוקיעה את הנערה מתוכה או במקרים בהם ישנה סכנה לנערה ההרה, ניתן להוציאה מן הקהילה למקום מבטחים והיא ממשיכה להיות מטופלת בשירות. מקרים בהם הנערה בוחרת באימוץ, אם מתוך בחירה ואם כתוצאה מהעובדה כי היא בשלב מתקדם של ההריון והפלה איננה אפשרית עוד, נכנס לתמונה השירות למען הילד, שדואג לסוגיית האימוץ, כמובן במקביל לשירות שלנו, המיועד לנערה ההרה. בכל מקרה או בחירה, הנערה תמיד יכולה להישאר בטיפול ותמיכה של השירות לנערות וצעירות" .

ילדה ילדה ילדה

"הלכה למעשה,מרבית הנערות ההרות בוחרות שלא לפנות לרשויות הרווחה", מספרת שנבל. "ראיה לכך הם המספרים שמפרסם מדי עת משרד הבריאות, אודות הפסקות הריון בטווחי גילאים, שמשרדי אמון עליהם. המספרים תמיד גבוהים מאלו שמגיעים אלינו ובעזרתנו מופנים להפסקות הריון. אודות כמות הלידות של צעירות, בשנה האחרונה היו 129 לידות של נערות שהיו בטיפולנו. סביר להניח כי מדובר בגילאים הצעירים שבין 13 ל-21. מכל מקרה, דלתנו פתוחה ויש בידנו הן הנכונות והן הכלים לסייע לנערה בכל שלבי התהליך כולם".

דלת פתוחה

דלת נוספת פתוחה עבור נערה הרה, המתלבטת באשר לעתיד הריונה. 'דלת פתוחה' הינה, רשת המרכזים המעניקה בין השאר ייעוץ ומידע אודות תהליך הפסקת ההריון והשלכותיו. מלבד המידע, מציע צוות היועצים המקצועי ליווי של הנערה בפנייה לוועדה ובביצוע הפסקת ההריון, עיבוד החוויה לאחר מעשה והסברים אודות מין מוגן ואמצעי מניעה. גם כאן השירות ניתן בסודיות, ללא תשלום ועד לגילאי 25.

מדובר במצב לא פשוט ודי שכיח בחברה הישראלית. מרבית ההריונות בגיל הנעורים מסתיימים בהפסקת הריון. לפני נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2006, 7.3% מהפניות לוועדות הפסקת הריון היו של נערות מתחת לגיל 17, שהן כ- 1420 נערות. זאת ללא מידע אודות הפסקות הריון, שאינן מתבצעות על פי חוק. ניכר כי עיקר הפעילות החינוכית והחברתית צריכה להיות בהשלכות הפעילות המינית ופעילות מינית בטוחה, כדי לצמצם ולשנות את עתידן של אלו שהיום עדיין ילדות, וכבר עומדות בטווח הסיכון הסטטיסטי.

מה עולה בגורלן של נערות צעירות שילדו?