לקבל חיבוק

למרות שהיא משדרת לסביבה אישיות זוהרת ומלאת בטחון, היא עושה כל מה שניתן כדי למשוך ולקבל תשומת לב. המתקשרת טליה פלד עם סיפורה של מירב

כבר חצי שעה שמירב מקשיבה לי , היא יושבת מולי זקופה ורכה על כיסא הקש, שתי הרגליים שלה שלוחות קדימה משחקות בקצה המפה, היא מרימה את כתפיה כשהיא נושמת, מתאמצת לדחוס אויר אל הריאות, מדי פעם הרוח שמכופפת את הענפים מסיתה את תשומת הלב שלה אל החלון וכשעיניה השחורות והגדולות שלה חוזרות אלי היא שואלת עוד שאלה שמתחילה במילים "אבל טליה".

"אבל טליה, את חושבת שיש סיכוי שהוא ירצה?" ושוב הראש שלה פונה אל החלון, האויר יוצא ממנה באנחה עם השאלה הבאה שלא שונה בהרבה מהקודמת "אבל תסבירי לי טליה, הוא רוצה אותי או לא?". בפעמיים הקודמות שמירב פנתה אלי לייעוץ שוחחנו בטלפון, זה היה שנה וחצי קודם. מירב סיפרה לי על עצמה, גרושה, בת 36, מורה לפסנתר, אמא לשתי בנות שהפרש הגילאים ביניהן מספר על נישואים שהכילו יותר סימני שאלה מקריאה.

היא למדה נומרולוגיה, נרשמה לחוג יוגה, קנתה אופניים והצטרפה לקבוצה רוכבים. ואז, לפני שנה וחצי, היא צלצלה אלי כדי לשאול על עבודה, מירב לא מצאה את עצמה, היא למדה פסנתר במכללה למורים, העבירה שעורים פרטיים בבית, מנגנת על הפסנתר שאמא קנתה לה ביום שבו קנתה עבורה גם את הרכב, כסף לא היה עניין גדול ומחסור או חרדה כלכלית לא ראיתי, אבל קושי גדול במיקוד בהחלט יכולתי לזהות.

באותה שיחה, אחרי מספר שאלות ששאלתי, סיפרתי למירב שהקושי למצוא עבודה רציפה כמו זו שהיא מחפשת נובע מהעובדה שכבר שנתיים היא עובדת בלמצוא בן זוג. מירב כעסה על הניסוח שלי, ורתחה מכעס כששאלתי עם הנומרולוגיה נרכשה ככלי נוסף להיכרויות. התגובה שלה היתה ארטילריה כבדה של תאור המראה השווה שלה. "את יודעת שאני לובשת את הג'ינס של הבנות שלי"? היא שאלה.

לתפיסתי, ערכו הרגשי של ג'ינס חדש כבר הוכיח עצמו לפעמים כעיסוי טוב לנשמה, אבל מירב חיה מסלול אחד של חיים ודיווחה לעצמה משהו אחר לגמרי. השיחה השנייה נגמרה גם היא באכזבה של מירב. "מהמקום שלי" אמרתי לה "לא נראה שהקשר הזה יחזיק מעמד מעבר לשבועיים או שלושה" מירב צלצלה אלי נרגשת מקשר חדש עם חבר צעיר ממנה בשש עשרה שנים. חייל משוחרר שהגיע אליה לשעור פסנתר "והתאהב בי" היא אמרה והחיוך המאוהב שלה מילא את הטלפון באור. "צדקת, האהבה שלי באמת הגיעה, עשיתי דרך, עדיין לא מצאתי עבודה, אבל הנה, הוא הגיע, והוא נמצא כאן איתי כל יום, התחלנו לכתוב שירים יחד" מירב סיפרה לי בתרגשות. "והבנות?" שאלתי מחשבת מהר את הפרש הגילאים בין בתה הגדולה לחבר – לא יותר מארבע שנים. "הקטנה מאוהבת בו" מירב ענתה, "והגדולה? את יודעת, פוזות של גיל התבגרות, שתתמודד".

ועכשיו היא כאן. מתוחה. נסעה שעה וחצי מצפון תל אביב כדי להבין את הקשר הזה שהתחיל מיד עם נטישת החייל המיתולוגי, ונמצא באותה נקודה כבר חודשים ארוכים. היא הכירה את צביקה, מורה מבית הספר של הבנות, הוא היה בהליכי גירושין ומירב מצאה את עצמה מקשיבה לו, מייעצת, מתאהבת.

בחצי שעה שהיא כאן אני מראה לה שצביקה במקום אחר, הוא הכיר אחרות, סיפר למירב עליהן, שכב איתן ושכב עם מירב, בסקס מתסכל שחייב להגמר לפני שהבנות חוזרות מבית הספר.
ועכשיו היא כועסת עליו. "רותחת מכעס" היא אומרת לי ווריד דק מתנפח לה לרוחב המצח.
"ציפיתי ממנו שידע מה אני מרגישה כלפיו" הוא נשענת קדימה נועצת מרפקים רזים בברכיים שעטופות בג'ינס של ביתה. "הוא נתן לי להבין שהוא אוהב אותי" היא ממשיכה. ואני מתחילה לראות את צביקה משתיק את הטלפון כשהמספר של מירב מופיע על המסך שלו, מתכופף ליד החלון של המרפסת בידיעה שמרב נמצאת ברכב, אורבת לו ומחפשת את האישה שאיתה הוא מבלה גם אם זו קיימת רק במחשבותיה.

"תסבירי לי מה אני עושה לא נכון" היא ממשיכה "אני לא מבינה את העניין הזה של קצוות מהעבר". ומירב קמה בכעס, סוגרת את החלון, משתיקה את הרוח בנסיון להשתיק את הכעס הענק שגר לה בבטן. ואני רואה את הגל הזה מגיע לכווני. "תגידי לי מה לא בסדר? תראי איך אני נראית? מי? מי לא יקח אותי בשתי ידיים? אני מציאה אמיתית!" מירב מרימה את הקול השיער הארוך שלה מתפזר ונתפס בקש של הכיסא והיא מושכת אותו בכוח, תולשת קבוצת שיער ומשחררת קללה צרפתית בוטה.

אני חוזרת ושואלת אותה אם היא מאמינה במה שהיא אומרת כי היא נשמעת כמו קמפיין בחירות של מועמד שלא מאמין במפלגה שלו, ואז תמונה מהילדות של מירב מרצדת לי מול העיניים, היא עומדת מול המראה נמתחת על קצות האצבעות כדי להיות גבוהה כמו שאמא שלה אהבה, סוג של ברווזון מכוער. גם כשיפתה, גידלה שיער, נשארה צעירה, עדיין אותו דיסק שמתנגן לה במוח מספר לה שרק עם מאמץ גדול ובלתי אפשרי היא תהיה אהובה ותרגיש רצויה.

שאלות ה"אבל" אוזלות לה, "עדיין קשה לך לאהוב את עצמך, וכל זה מוציא ממך רצף של תגובות מתחננות לאהבה עד שאת לא רואה את מה שהמציאות מראה לך בכל דרך אפשרית. תאהבי את עצמך, כדי לא למצוא את עצמך שוב מתחננת לתשומת לב כפי שחיית עם בעלך לשעבר, הרי מה שהפסיק את הנישואין היו קשרים שמצאת בחוץ. ותוך כדי שיחה רשרוש על הדלת האדומה של חדר הטיפולים. לילה הכלבה עם הנשמה היתרה שלי שאומצה מצער בעלי החיים ומאז היא אסירת תודה לכל מי שמפגין כלפיה חום ואהבה, קפצה מהחלון של הבית ורצה לכאן כדי לקבל ליטוף, פתחתי לה את הדלת, לילה הלבנה והיפה שלי נכנסה ומיד נשכבה על השטיח הצבעוני חושפת את בטנה לליטופים.

"תראי מה היא מוכנה לעשות כדי לקבל ליטוף וחיבוק" אני אומרת למירב בחיוך. מירב קמה מהכיסא הצטרפה ללטף את הבטן של לילה. "אני מבינה אותך" היא אומרת לכלבה שלא מפסיקה לקשקש בזנב ולפזר שובל שיערות לבנות באויר. "ואני לא מוכנה יותר להיות כזו". במייל שמירב שלחה לי אחרי חודש, היא סיפרה לי שהצטרפה לקבוצת למידה של ימימה. מודעות, זה כל העניין הא כתבה, ולא תאמיני, כבר סירבתי לשני גברים שהתחילו איתי. כתבה והוסיפה סמיילי וירטואלי. ותמסרי ד"ש וליטוף ללילה שלך, היא עזרה לי להבין.


הכותבת הינה מתקשרת ויועצת צמיחה אישית - talyapeled@gmail.com

"יחסים מתוקשרים" - לכל הטורים

מירב צלצלה אלי נרגשת מקשר חדש עם חבר צעיר ממנה בשש עשרה שנים. חייל משוחרר שהגיע אליה לשעור פסנתר "והתאהב בי" היא אמרה

בחצי שעה שהיא כאן אני מראה לה שצביקה במקום אחר, הוא הכיר אחרות, סיפר למירב עליהן, שכב איתן ושכב עם מירב, בסקס מתסכל שחייב להגמר לפני שהבנות חוזרות מבית הספר