הקרטליזציה של הפלסטיק

אודית לורן בלקין ביקרה בחנות הדגל החדשה של 'קרטל'

עשרות, אם לא מאות מוזמנים בהם אדריכלים, מעצבים, חובבי עיצוב ומקורבים נכחו באירוע שערכה 'הביטאט', לרגל פתיחת חנות הדגל של 'קרטל' בישראל. בעלי 'הביטאט' בישראל, מי שקבלו את הזיכיון להשיק את החנות בארץ, הזמינו לרגל האירוע את בני משפחת לוטי, מקימי ומנהלי 'קרטל', ואת האדריכל ומעצב העל פיירו ליסוני שנתן הרצאה מטעם המותג האיטלקי.

לאחר איחור אופנתי לא בלתי מבוטל פצח ליסוני בהרצאה כשהוא יושב על שולי הבמה ומחלק הוראות לעוזר נבוך אותו כינה "רובוט" ו"עכבר". כמי שהגיע כל הדרך מאיטליה במטרה להנעים את זמנם וליצוק קצת תוכן משמעותי לאוזני הנוכחים צמאי המידע, אכזב ליסוני בכך כשלמעשה תאר במשפטים מקוטעים, שתובלו בבדיחות רדודות, חמישה מהעיצובים אותם יצר בשיתוף עם 'קרטל'. למרות שהמדפים והספות המודולאריים, המושב העשוי פלסטיק גמיש והכיסאות שהציג הנם פריטי עיצוב מרתקים בעיקר טכנית, ליסוני לא טרח לתת הסברים מספקים לא על תהליך העיצוב ולא על הפתרונות הטכנולוגיים שהובילו ליצירתם.

נחמד הרבה יותר היה החלק השני של האירוע בו הושקה החנות שמוסיפה המון צבע וחיות לפינת הרחוב האפרורית שבה היא ממוקמת. כשמסתכלים על חלון הראווה במבט ראשון, עוד לפני שמתמקדים בפריטים עצמם, מתקבל מראה משובב של גוונים וצורות. משהו שבין חנות ממתקים לחנות צעצועים ובכל מקרה משהו שמח, נעים ומסקרן ביותר. כשממקדים את המבט מגלים פרטים נהדרים של ריהוט ותאורה שהינם בעלי גימור ברמה הגבוהה ביותר. למרות האפיון המודרני המובהק של הפריטים גדולתם היא בכך שניתן למעשה לשלבם בנקל כמעט בכל סביבה עיצובית.

לאורך השנים יצרה 'קרטל' שיתופי פעולה בינה לבין "כוכבי" עולם העיצוב כמו כמו פיליפ סטארק, רון ארד, פיטרישיה אורקיולה, האחים בורולאק ומרסל וונדרס. תוך דיאלוג פורה ותמיכה טכנולוגית מתקדמת הצליחו קשרים אלו לממש שלל עיצובים ייחודיים שזכו בפרסי העיצוב הנחשבים בעולם ושמוצגים בכל מוזיאון עיצוב שמחשיב את עצמו.

חברת 'קרטל' (Kartell) האיטלקית נוסדה לפני כשישים שנה וידועה מתחילת דרכה כפורצת דרך בזכות העיסוק הפיתוח המתמיד ועיצוב מוצרי הפלסטיק תוך דגש על חדשנות, מקוריות, יצירתיות ושימושיות. העיסוק של החברה בטכנולוגיות ובחומרים חדשים הם פרי מחקר של שנים שעומד תדיר בבסיס עקרונותיה של החברה. היופי שגלום בפרטי העיצוב של החברה טומן בחובו שיק יוקרתי לצד פונקציונאליות וטכניקת ביצוע ברמה הגבוהה ביותר.

כדאי בהחלט ללכת לראות

קרטל, אבן גבירול 2, תל אביב