בגוף אני מבינה

הייתם רוצים לשמוע את הגוף שלכם מדבר? בטיפול על פי שיטת רוזן תוכלו להקשיב לגוף, לשמוע את כאבו ולחלץ ממעמקי הזיכרונות את מהותכם הפנימית. הכול על התרפיה שיוצרת גשר בין תודעה לבין הפיזיולוגיה שבעצמותינו

בין מדיטציה הנעשית בדממה ובבדידות לבין טיפול פסיכולוגי הנעשה בדיבור ובשיתוף פעולה עם המטפל, נמצאת שיטת הטיפול של מריון רוזן, פיזיותרפיסטית בת 93, שברחה מהנאצים בשנות השלושים מגרמניה לארצות הברית ובמהלך חמישים שנים פיתחה שיטת טיפול ייחודית המאפשרת לרגש לעלות ולכאב להשתחרר דרך מגע ונשימה בלבד. היום היא נחשבת לאחת המובילות בתחום הגוף והנפש בעולם בזכות גישתה יוצאת הדופן המשלבת שיחה, נשימה ומגע בו זמנית.

למביט מן הצד, הטיפול בשיטת רוזן נראה כמו עיסוי רגיל: המטופל שוכב על מיטת טיפולים, מכוסה בסדין בשעה שהמטפלת נוגעת בגופו בעדינות תוך כדי לחיצות קלות והקשבה לגוף. דרך הגוף היא מאבחנת היכן השרירים לחוצים ומכווצים ולפי מיקום הכאב היא מבקשת להעלות אסוציאציות ומכוונת את שאלותיה אל המטופל. ואז מתרחש הקסם: ברגע שהגוף מתרכך ונרפה, הנשימה נפתחת והגוף מתחיל לדבר דרך המילים שיוצאות כמטר זיכרונות אסוציאטיביים, שעולים וצפים כפי שמתרחש במדיטציה, רק שכאן זה מתבצע תוך כדי נגיעה וכיוון המדיטציה והמסע אל העצמי.

תודעה וגוף נפגשים

בשנים האחרונות עולה המודעות לטיפול משולב, היוצר קשר בין עבודת הגוף ובין הפסיכותרפיה על מיטת הפסיכולוג, כאחד הכלים האפקטיביים לריכוך ההגנות הנפשיות של המטופל. דינה קושניר, פסיכולוגית, כוריאוגרפית ובעלת תואר מאסטר ללימודים בינתחומיים באמנויות מאוניברסיטת אורגון בארצות הברית, פתחה לפני שנתיים את בית הספר הישראלי בשיטת רוזן.

"התחלתי לנשום כמו שלא נשמתי מעולם," היא מספרת על הפעם הראשונה שחוותה את הטיפול, "ראיתי את עצמי בכלוב זהב ודמעות מילאו את עיניי. אחרי הטיפול הרגשתי הקלה שאין לה תחליף." היום מלמדת קושניר פסיכולוגים ומדריכי יוגה לעבוד בשיטת רוזן. לדבריה, היא מלמדת איך להיות נוכח ולהפנות את תשומת לב המטופל לשפת הגוף שלו, ולהוביל אותו אל המקום בו תודעה וגוף נפגשים.

"שיטת רוזן נועדה לאפשר להתחבר לחוויית האמת הפנימית וליצור מרחב פנימי שמאפשר נוכחות בגוף הפיזי והנפשי כאחד." היא מסבירה. "הנוכחות המלאה בגוף הפיזי מביאה לקלות ונוחות בתנועה, בהבעה ובהנאה שמאפשרת יכולת לבטא את המהות. הנוכחות הנפשית משחררת את העבר ומאפשרת לעשות בחירות מודעות בחיים מתוך הווה זמין ומשתנה. העבודה שלי היא תהליך מתמשך של חקירה וגילוי היוצר מרחב קדוש להסרת צעיפי הלב, היא מסבירה, במפגשים האישיים אני מציעה את החום השמחה והחירות לעבר תמורה מעמיקת נפש."

נוכחות פעילה

שיטת רוזן מאפשרת הרפיה דרך מגע בגוף הפיזי ועובדת במקביל על הרגש והמצב המנטלי. השלב הראשון הוא הרפיית הגוף דרך מגע בנקודות חסומות הנראות כמתח שרירים מאומץ וזאת כדי להרגיע את הנשימה ולאפשר למטופל להעלות זיכרונות של אירועים מכאיבים שנטמעו עמוק בתת מודע. נשימה היא מרכז העבודה בשיטת רוזן. צורת הנשימה מושפעת ממערכות ההתנסויות, הרגשות ומצבו המנטלי של המטופל. הנשימה היא כמו טביעת האצבעות שלו על פני הגוף ומהווה גשר בין המודע אל התת מודע.

הגורם המייחד את שיטת רוזן משיטות ריפוי אחרות היא השיחה שדורשת נוכחות של המטופל בתהליך הריפוי. אם חשבתם שאתם מגיעים לעיסוי נוסח ספא, טעיתם. בשיטת רוזן אתם צריכים לעבוד ודרך השיחה עם המטפל להגיע למצב תודעה והבנה עצמית. המטפל הוא רק נוכח במסע שלכם עם עצמכם.

שיטת רוזן נפוצה ברחבי ארצות הברית, אירופה ואוסטרליה וכעת גם בישראל נעשים מאמצים להרחיבה בקרב האוכלוסייה הערבית. לינדה פריסטון, תרפיסטית בעיסוי הנמנית עם הצוות הישראלי מציגה בימים אלה את השיטה באוניברסיטת אל קודס שבמזרח ירושלים, במטרה להפגיש ישראלים ופלסטינים יחדיו בסדנאות על פי השיטה, מתוך האמונה כי דרך המגע הגופני נוכל לעשות שלום.

בעקבות הצלחת השיטה בארץ, מתוכננת מריון רוזן להגיע לישראל לראשונה בחייה בפברואר הקרוב, לכנס ענק שיתקיים כאן.