שדרוג מנייר

תשכחו משרשראות נייר צבעוניות לסוכה. הגיע הזמן לשידרוג קישוטי הסוכה במגזרות נייר יפות, מקוריות ופשוטות להכנה

מי מאיתנו לא זוכר את ימי הגן העליזים, בהם נדרשנו להכין קישוטי נייר לסוכה. אז מסתבר שאותן גזירות של נייר מקופלים הן אמנות בפני עצמה. מגזרות נייר, בשמן המקצועי, נחשבות למעשה לאומנות עממית, בה נגזרים בקפידה צורות דקורטיביות וסימבוליות באופן סימטרי סימטריות של תשמישי קדושה, בע"ח, צמחים וכיתובים.
מוצאה של מגזרת הנייר ככל הנראה במזרח הרחוק. בסין היא מוכרת מזה דורות רבים. משם, כדרכם של רוב הדברים בהיסטוריה, מגזרות הנייר נדדו לאירופה לפני כ- 400 שנה, שם הפכו לפופולאריים ככלי שרת להעברת דגמים לרקמה.

מאוחר יותר תפסה מגזרת הנייר ורב-גוניותה מקום חשוב גם באומנות היהודית האירופאית. היהודים בתפוצות, בעיקר בארצות מזרח אירופה וצפון אפריקה השתמשו במגזרות הנייר בהקשר הדקורטיבי שלהן לקישוט בתי כנסת, סוכות או עיטור כתובות.

מוטיבים, סמלים, סוגים

מבין המוטיבים הי נפוצים במגזרות העתיקות, המקבלות הדים גם היו, ניתן למצוא מוטיבים מן המסורת היהודית, שהפופולאריים ביותר הם מנורת שבעת הקנים, לוחות הברית וספר התורה, אשר לרוב יופיעו במרכז המגזרת. בהיקפה, מצויים לרוב מוטיבים מעולם החי, הצומח או צורות גיאומטריות. כמו כן נפוצים סמלי 12 השבטים ופרטי ארכיטקטורה המסמלים את ירושלים ובית המקדש.

הטכניקה

אמנות המגזרת שקעה עם שואת יהודי אירופה ואילו המעטות ששרדו מצויות במוזיאונים או בידי אספנים. בשנים האחרונות קמה אומנות המגזרת לתחייה ע"י אומנים בארץ ואף בארה"ב. בניגוד לאומנות המגזרת העממית שהייתה בעבר, החדשה נושאת עימה אופי אישי ייחודי של האמן ולא של הקהילה.

המלאכה אמנם דורשת מיומנות בסיסית אך הטכניקה מאד קלה ללמידה ולביצוע והיא אידיאלית לקישוט הסוכה: על גבי דף נייר מקופל לשניים יש לצייר חציו של הדגם. הנייר המקופל מונח על גבי לוח עץ והדגם נגזר בעזרת סכין חדה. לאחר פתיחת הדף מתקבלת קומפוזיציה סימטרית. טכניקה נוספת היא גזירה ביד חופשי בעזרת מספריים עדינות וחדות.