תחל שנה וברכותיה

את תקופת ההתחדשות הבאה עלינו לטובה אפשר לנצל לסגירת השנה הקודמת ולקבלת ההחלטות שישפרו לנו את החיים לקראת השנה הבאה. כמה עצות לשיפורים

ראש השנה בפתח ואחריו יום הכיפורים, ובין אם אתן מפוקדות בית הכנסת, או מפוקדות הבראסרי, זהו זמן לא רע לקצת חשבון נפש. אם ימי הולדת הם תקופת דכדוך או הלקאה עצמית, הרי שאת ראש השנה אפשר לנצל להתחשבנות עקרונית יותר, כזו שלא קשורה ישירות בתזכורת שאנחנו מריחות את תום ימי התום.

לא רק לברידג'ט ג'ונס ולנוצרים יש החלטות לשנה החדשה, גם אנחנו יכולות להשתמש בימים הנוראים שמגיעים עלינו לטובה, כדי לצאת עם כמה מסקנות שיעזרו לנו להעביר את השנה הקרובה, כך שעוד שנה מהיום נוכל להביט אחורה ללא זעם, ולהיות גאות.

הגוף מדבר

מדקירות בצד, כובד מיותר בירכיים, או התנשפות במדרגות, אנחנו איכשהו מצליחות להתעלם. אבל אם לגוף שלנו היו מילים וקול, הוא היה מתלונן בצעקות על היחס המחפיר שלנו אליו. אנחנו מאכילות אותו במזון מוכן ותעשייתי, מציפות אותו ביותר מדי אלכוהול ופחות מדי מים, וממלאות אותו עשן סיגריות ואגזוזים.

החלטות דרסטיות לשלילת כל הגורמים הללו תוך יום, בדרך כלל נועדו לכשלון, כי ההלם הפתאומי שבו אנחנו מכות את עצמנו הוא משתק מדי. אבל אפשר להחליט על תוכנית הבראה הדרגתית – קודם סיגריות, אחר כך התעמלות ושינוי הדיאטה. עוד שנה מעכשיו התבוננו על עצמכן והרגישו שאתן שולטות בגוף, ולא להיפך.

איזה עצבים!

כמה שאנחנו מרשות לעצמנו להיאכל מבפנים, ואיך שאנחנו לא רואות כמה זה גוזל מאיתנו. את השנה החדשה אפשר להתחיל בהחלטה גורפת – את האנרגיות שלנו אנחנו שומרות למה שחשוב באמת, כי יש מהן מאגר מוגבל. זה אומר לוותר על חלק מן הפרובוקציות שהעולם זורק לעברנו, ולא להתפתות להגיב אל כולן.

לא בטוחות מאיפה להתחיל? קודם כל לחתוך את העצבים שאנחנו חוטפות מאירועים אקראיים שנובעים מן הסביבה החיצונית הרחוקה – נהגים אחרים בכביש, מוכרים גסי רוח בחנויות, נהגי מוניות שמרמים אתכן בשבעים אגורות וכו'. זה לא אומר שאסור להגיב, זה רק אומר שהאירוע נשאר בגבולות הפרופורציות שלו, ולא מלווה אותנו יותר מחמש דקות לאחר שהוא הסתיים.

מי אוהב אותי יותר ממני?

אנחנו רוצות לתת רק את הטוב ביותר למי שאנחנו אוהבות, אנחנו רוצות לדאוג לו לסביבה הטובה ביותר, לתנאים המשובחים ביותר. אנחנו רוצות לשקף לו עד כמה שהוא נפלא ומוצלח ומלא פוטנציאל, ויכול לעשות כל מה שיבחר בחייו. אז למה אנחנו לא מתייחסות ככה גם לעצמנו?
אם נחליט שאנחנו מתייחסות אל עצמנו עם מידת החמלה, האהבה והפירגון שאנחנו מעניקות לאנשים שאנחנו אוהבות, נדע לכבד ולהוציא מעצמנו את המיטב מבלי לקצץ לעצמנו את הכנפיים.

נגיסה אחת בכל פעם

החליטו החלטה אחת משנה חיים – לגלות תחום עניין חדש, להוסיף תחביב שמנעתן מעצמכן, לפתוח חשבון חיסכון, להפסיק לעשן, או לשנות קריירה. רק החלטה אחת, שתגרום לשנה הקרובה להיראות דומה יותר למה שאתן מייחלות לעצמכן. אחרי שביססתן את ההחלטה הזו, עשו כל שביכולתכן כדי להפוך אותה לחלק אינטגרלי ומעשי מן השינוי שאתן רוצות להוסיף לחייכן. אם הצלחתן לבסס שדרוג חיים שכזה ולדבוק בו שלושה חודשים לפחות, הוסיפו לזה החלטה מעשית נוספת. בכל פעם עוד משהו שאתן הופכות לשיגרה חדשה, ולא להצהרה חולפת שאתן לא דבקות בה.

מדעי הרוח

החליטו דבר שנוגע לא רק לתחום המעשי, אלא לחיי הנפש הבריאים והמאוזנים שאתן רוצות. הרחיבו את חיי הרוח שלכן – בדקו מה מעניין אתכן, ואל תתביישו לחקור, לטעום ולהתחרט. אולי תגלו עניין בקורס רייקי, במפגשים העוסקים בפילוסופיה, בלימוד מדיטציה או עקרונות בודהיסטיים – כל דבר שירחיב לכן את הפריזמה שדרכה אתן רגילות לבחון את החיים שלכן. ראו איך אתן נותנות לזה לשנות אתכן, ולתת לכן כלים חדשים לחיים חדשים.

שמרי לך חלום קטן...

לכולנו היו חלומות כשהיינו צעירות, אולי הם השתנו, אולי ויתרנו עליהם בתוך המירוץ האינסופי בשרידה, ואולי שכחנו איך לחלום. עשו רשימה של מה שנמצא בגדר חלום – אל תצנזרו את עצמכן ואל תתביישו להתפרע. אחרי שעל הדף יש לכן כמה פנטזיות, בדקו איך אתן מגשימות אחת מהם – רציתן להיות רקדנית בלט? זמרת? לטייל באלסקה? לשחות עם דולפינים?

קחו זאת כמטרה ברת הגשמה, וקרבו אליכן את החלום – הקדישו משאבים לכך, פתחו חשבון חיסכון שמיועד רק לזה. עדיין אפשר להשתתף בשיעורי ריקוד למבוגרים, אפשר לקחת שיעורי פיתוח קול, ואפילו אלסקה היא במרחק טיסה בלבד. הכל תלוי בהתכווננות שלכן ועד כמה אתן נחושות.

תורת היחסות

לכולנו מערכת יחסים אחת או יותר שלא מתפקדת כמו שהיינו רוצות – עם אבא או אמא, עם האח או עם חברה. בחרו במערכת יחסים אחת כזו שאתן רוצות לשפר ושימו אותה גבוה מן המקום בו היא נמצאת בסולם העדיפויות שלכן כעת. התחילו להזרים לשם אנרגיה ותשומת לב – היכנסו למקומות שאתן נמנעות מהם בדרך כלל, הקשיבו למה שיש להם לומר, לטוב עם הרע. נקו משקעי עבר, היו כנות ופתוחות, הסכימו לקחת אחריות על הכעס שלהם, או על הטענות – אתן רוצות שינוי, ואתן אלו שיצאתן לדרך הזו.

אחרי בדק הבית וניקוי השולחן הזה, בדקו מה אתן עושות כדי לאתחל את מערכת היחסים הזו בלי התחשבנויות מן העבר. קחו בחשבון שיכול להיות גם שתגלו שאין לכן פרטנר לשינוי, ושתאלצו לוותר על מערכת היחסים הזו, או להגביל בה את הציפיות.

בשנה הקרובה החליטו שאתן אלו שממונות על אושרכן, על רווחתכן ועל מידת הסיפוק העצמי מן החיים שלכן. אף פיה טובה לא תגיע ותציע לכן שלוש משאלות – את המשאלות צרו אתן לעצמכן, ועשו כל שביכולתכן כדי להגשים אותן לעצמכן. מדובר בחוויה הכי גדולה והכי חד פעמית שתהיה לכן – החיים.