לידה בהזמנה

מה זה ניתוח קיסרי, מתי מבצעים אותו, ומה הסיכונים אשר טמונים בו? בעקבות טרנד הנשים אשר בוחרות ללדת בניתוח קיסרי קבלו הצצה קטנה לשולחן הניתוחים

הלידה שלך תתקיים ביום רביעי ה- 8 בחודש, בשעה 9:00 בדיוק. נשמע טוב מלהיות אמיתי? כדאי שתדעי כי זה אפשרי. כיום ניתוחים קיסרים אינם מתבצעים רק בשל סיבוכים רפואיים, אלא גם על פי רצונה של היולדת.

ד"ר מוטי דוליצקי, מנהל מח' יולדות בבית חולים שיבא לוקח אותך אל מאחורי הקלעים של חדר הניתוח וחושף את הטוב, הרע, והלא נורא, בניתוחים הקיסרים הן מסיבות רפואיות והן על פי בחירתה של היולדת.

פתחי יומן

"בחלק מבתי החולים בארץ, גם יולדת המעוניינת בניתוח קיסרי על פי רצונה בלבד, ללא כל הצדקה רפואית - יכולה לעבור ניתוח" פותח ד"ר דוליצקי בידיעה המרעישה. לדבריו, טרם יקבע לה המועד לניתוח, ינסו להניע אותה מהחלטתה, כי זה בכל זאת ניתוח וכמו בכל ניתוח עלולים להתעורר סיבוכים, אך באם היא איתנה בדעתה, הדרך לשולחן הניתוחים סלולה.

כדי שנבין אילו מימדים תופסת התופעה המתפשטת, ד"ר דוליצקי נוקב במספרים, "בארץ בין 3%-6% מהניתוחים הקיסרים מתבצעים על פי בקשת האישה, בארה"ב התופעה נרחבת יותר ומגיעה עד 18% מכלל הלידות הקיסריות, כלומר כל לידה קיסרית חמישית, נעשית על פי דרישה". ומה עם חווית הלידה, בקשנו לדעת? "החוויה של הניתוח היא חוויה אחרת, אם מדובר בניתוח מתוכנן, האישה ערנית בשלבי ההוצאה של התינוק, היא מדברת עם הרופאים הם מראים לה את התינוק וזו חוויה מהירה יותר ובכך היתרון העיקרי שלה. התינוק תוך דקה וחצי בחוץ, כאשר כל הניתוח אורך חצי שעה"

אבל לפני שאת קובעת לך מועד נוח ללידה, כדאי שתדעי שסכין הניתוחים אומנם נוצצת, אך אין הדבר אומר שהיא עשויה זהב, יש גם סיכונים.

למה קיסרי?

כפי שאמרנו, ניתוחים קיסרים מתבצעים בחלק מהמקרים לפי בחירה, ובחלק מן המקרים בגלל סיבות רפואיות, המתחלקות לסיבות אשר קשורות לאם, וסיבות אשר קשורות לתינוק. ד"ר דוליצקי מפרט: "בעיות אימהיות הן בעיות של חוסר פרופורציה בין ראש או גוף העובר, לבין האגן של האם, וכן מחלות של האם כמו: לחץ דם, הפרדות שליה וכו'. בעיות עובריות, הן בעיות אשר קשורות למצב בריאותו של התינוק במהלך לידה, או קודם לכן. אם מזהים כי הדופק לא תקין וקיים חשש למצוקה עוברית, ולאישה יש עוד דרך לעשות עד ללידה, העובר בשלב מסוכן, אז מתבצע ניתוח קיסרי, זו הטכניקה המהירה ביותר כאשר מחשבים את הדרך שיש לה לעשות עד שתגיע ללידה".

ומה לגבי היכולת של האם להחליט? איננו נשים כנועות, ואנו מבצעות החלטות הרות גורל כמעט כל יום, אך במקרה של ניתוח קיסרי, המושכות עוברות לידיים מיומנות,"במצב חרום שמסכן את חיי האם, נבצע ניתוח קיסרי בלי לשאול. אך אם מדובר במצב של סכנה לעובר, לא נוכל לבצע ניתוח אם האישה לא מעוניינת", מסביר ד"ר דוליצקי ומוסיף, "ברוב המקרים המטופלת מקבלת את ההחלטה הרפואית".

מישהו לאחוז את ידו

תפקידו החשוב של בן הזוג, הוא להיות שם בשבילנו, לתמוך, לומר מילה טובה וכן לספוג את הקללות, לתת לנו לכופף את ידו מפאת הכאב ולהתעלף לצידנו. בוודאי תשמחי לדעת כי "בן הזוג, יכול להיות נוכח גם בניתוח קיסרי, בתנאי שמדובר בניתוח אלקטיבי (מוזמן מראש) והוא עבר הדרכה על ידי אחות מומחית, כיצד להתנהל בחדר ניתוח בין האביזרים הסטריליים, והצוות הרפואי מבלי להפריע למהלכו התקין של הניתוח". אומר דוליצקי, ומצנן את ההתלהבות "במקרה של ניתוח קיסרי בעקבות בעיה רפואית, בן הזוג אינו מורשה להיכנס לחדר ניתוח". במצב כזה כל מה שיישאר לו לעשות, זה להחזיק לך אצבעות, ולחשוב על כל הפינוקים האפשריים לרגע שאחרי.

לישון בלי לדעת

אם החשש מהכאב, מהלך בראשך הלוך ושוב כמו כדור טניס רועש ומציק במיוחד, לד"ר דוליצקי יש מילות הרגעה בשבילך, "הניתוח מתבצע תחת הרדמה אזורית או אפידורלית, למעט מקרים בהם האישה הגיעה מביתה ומיד הוחלט לנתחה. במקרה כזה, בשל הדחיפות, אין זמן ולכן תבוצע הרדמה כללית, כך שנשים לרוב אינן מרגישות כל סוג של כאב".

ד"ר דוליצקי מאשר כי הניתוח לא ימנע מאיתנו להיכנס בחזרה לביקיני הסקסי "בניתוח נעשה חתך בחלק התחתון של הבטן, ובעקבותיו נשארת צלקת, בדרך כלל במקום שלא רואים, היא עדינה, ומוחבאת".

מסוכן יותר מלידה

ניתוח מעלה בכולנו אסוציאציות שליליות ולא בכדי, שהרי בכל ניתוח קיימים סיכונים וכך גם במקרה זה, ד"ר דוליצקי מפרט "קיימים סיבוכי הרדמה אשר גבוהים יותר במהלך ניתוח מאשר בלידה רגילה, קיימת סכנה לפגיעה באיברים פנימיים כגון: מעי, שלפוחית וכו', כמו כן בניתוח קיסרי, הדימום חריף יותר מאשר בלידה רגילה".

אם חשבנו שהסכנה מסתיימת בחדר הניתוח, ד"ר דוליצקי מבקש להאיר על הסיבוכים העלולים להתרחש לאחר הניתוח, "זיהומים בחלל הבטן, זיהומים באזור הצלקת הניתוחית, תסחיפים הפוגעים בכלי דם ומסכנים את מצב האם. כל אלה סיבוכים שעלולים להתרחש בין יומיים לשלושה ימים לאחר הניתוח. מעבר לכך, קיימים סיבוכים מאוחרים שבדרך כלל הביטוי שלהם יהיה בהריון העוקב, במהלך לידה או במהלך ניתוח, הרחם נקרע כי הוא כבר עבר צלקת בפעם הקודמת. לפעמים, וזה הדבר היותר שכיח, נוצר מצב של שליה נעוצה, המחיר של הדבר הוא דימומים מאוד חזקים".

ד"ר דוליצקי אומר בטון רך במיוחד "לניתוח קיסרי יש מחירים. אם אישה צריכה לעבור ניתוח מסיבות רפואיות שקשורות בה או עקב בעיות עובריות זה בסדר. אבל כאשר אין סיבות, קשה לנו, לגניקולוגים ולמיילדים לאשר ולעבור את הניתוחים, במיוחד שהם כרוכים בסיבוכים".

אופטימיות זהירה

נסיים בלהפריח שמועות עיקשות, שאומרות כי אישה שעברה ניתוח קיסרי פעם אחת, תהיה חייבת לעבור ניתוח קיסרי גם בלידות הבאות. קיימת אפשרות ללדת לידה רגילה, גם לאחר ניתוח קיסרי. העניין הוא שחלק גדול מהנשים מפחד לעבור לידה רגילה אחרי ניתוח. מבחינת הגניקולוגים הם מאפשרים במצבים שהכול תקין, לעבור לידה רגילה גם לאחר ניתוח קיסרי.

ומה לגבי הניידות שלך? מתי תוכלי לרדת מהמיטה ולהתהולל במחלקה? מסתבר שהשד אינו נורא כל כך, אומנם לאחר לידה רגילה אישה קמה לאחר כמה שעות, אך זמן ההחלמה הממוצע לאחר ניתוח הוא יחסית קצר, כבר ביום השני לאחר הניתוח, האישה ניידת וחופשייה.

אז עכשיו כשאת מודעת ליתרונות ולחסרונות של הניתוח הקיסרי, כל שנותר לך זה לבחור כיצד להביא את האפרוח לעולם. בין אם מדובר בלידה טבעית עם דולפינים או בניתוח קיסרי מוזמן מראש, שיהיה במזל. מזל טוב.