לא רואים עליך

תעשיית האנטי אייג'ינג מריצה כספים שיכולים לכלכל מדינות קטנות באפריקה אבל גם בלי תכשירים במאות שקלים, יש דרכים פשוטות וביתיות להיראות ולהישאר צעירות

מעטים המשפטים בשפה העברית שנשמעים יפה כמו : "מה, באמת? לא רואים עלייך בכלל". אין אשה שלא נמסה מיד למצב צבירה של מרשמלו על האש כשאומרים לה שהיא נראית הרבה יותר צעירה מגילה הכרונולוגי. למעשה, כל תעשיית היופי העולמית מבוססת על התשוקה להיראות יותר צעירים. כמויות כסף שיכולות להעמיד את אפריקה על הרגליים מושקעות במעבדות כדי לגלות את הנוסחה הסודית לשימור הנעורים. וזה לא סיפור חדש בכלל.

המצרים הקדמונים התעסקו בשאלת שימור הגוף בחייו ובמותו בצורה רצינית. אלף שנים לפני הספירה נשות מצרים מרחו את פניהן במסיכה עשויה מתערובת של שמנים, צמחים וחלב. מאז רצופה ההסטוריה האנושית בתגליות שונות ומשונות שאמורות היו לשמר לנצח את יופיו של העור הצעיר. פריצת הדרך הגדולה היתה במאה העשרים, עם חידושים כמו רטין-איי, גילוי חומצות האלפא-הידרוקסי, שימוש בהורמונים וכמובן הבוטוקס.
מי שמעדיפה להימנע מזריקות רעל והבעת פנים קפואה תשמח לדעת שיש גם דברים פשוטים שאפשר לעשות כדי לשמור על העור ולהאט את קצב ההזדקנות שלו. קחו לדוגמא את האוכל שאנחנו אוכלות.

הלוחם הגדול

ויטמין C למשל הוא אחד הגיבורים הגדולים של המערכה. הויטמין נלחם ברדיקלים החופשיים- אותם מזיקים סביבתיים התוקפים את התאים, מאיצים את הזדקנותם ואפילו אחראים להתפתחות תהליכים סרטניים. לא סתם הוא נמצא בכל כך הרבה קרמים. ויטמין C הוא נוגד חמצון חזק, גם סגולה חשובה. הוא נמצא בפירות וירקות רבים אך משום שהוא מתחיל להתמוסס כבר ברגע הקטיף, מומלץ להשלים את הצריכה שלו בקפסולות. נוגד חימצון חשוב נוסף הוא ויטמין E, הנמצא בחיטה מלאה, אורז מלא, אגוזים ועוד. גם שמן דגים, שמן זית ושמן נר הלילה מחוללים נפלאות לעור.

היופי, שוב אחד-אפס לסבתות, באמת מתחיל מבפנים. גם הקרמים הטובים ביותר בעולם לא באים במקום טיפוח פנימי מתמשך של הגוף. שתיית מים מרובה, אותה עצה נדושה, תפעל מבפנים להוספת לחות לעור ולסילוק רעלים.

בכלל, מסתבר שגם במה שקשור להאטת תהליכי הזדקנות, החוקים הידועים תקפים. פעילות גופנית, למי שצריכה עוד תמריץ, חשובה ביותר. עישון, בנוסף לשאר חסרונותיו מאיץ מאוד את הזדקנות העור. הוא מייבש אותו, צובע אותו בגוון אפרפר וגורם לקמטוטים קטנים מסביב לשפתיים. מומחים טוענים שנשים מבוגרות מעשנות נראות עשר שנים מבוגרות יותר מגילן האמיתי.

צעד חשוב נוסף במפעל האנטי אייג'ינג היה הכנסת מסנני קרינה לתכשירי הטיפוח. כדאי לזכור שגם טיול קצר ברחוב ביולי-אוגוסט נכנס לקטגוריית החשיפה לשמש, וזה, כבר כולנו יודעות, מתכון בטוח לקמטים וכתמים. לעור יש זכרון מצויין והוא שומר גם את זכרון השיזוף נטול הדאגות של פעם ולכן כדאי כבר מילדות למרוח קרמים מקדמי הגנה. למרות שהיום יישור קמטים במרפאה הוא קל מתמיד, עדיף עדיין לעבוד על מניעת ההיווצרות שלהם מלכתחילה.

לילה קסום

אחת מהדרכים המהנות ביותר למניעה היא שנת לילה טובה. הביטוי "שנת יופי" מסמל למעשה את יכולת ההתחדשות הפנימית של העור במהלך השינה. ישנם בשוק תכשירי קוסמטיקה המנצלים את התכונה הזו ואמורים לפעול יחד עם הגוף בשעות הלילה.
בין המוצרים החדישים ביותר בתחום זה נמצא ה-Age Re-Perfect Night של לוריאל המיוחצן על ידי ג'יין פונדה, שמאז ומעולם פעלה למען שימור הגוף אבל גם היא לא הצליחה לעצור את הזמן והיא כבר בת 69. הקרם הזה מיועד לנשים בנות 60+ שזה מקסים כשלעצמו ומעיד על הפנמה של חברות הקוסמטיקה שברבי אמנם לא מזדקנת אבל נשים אמיתיות כן ואפילו נראות יפה.
בימים אלה ממש קליניק משיקה את ה-Continuous Rescue Antioxidant Moisturizer. השם הארוך מנשוא הזה מתאר את הפיתוח החדשני שעומד מאחוריו. הוא טוען לתת הגנה מתמשכת בעיקר בלילה נגד אותם מזיקים כמו שמש, זיהום אויר ולחץ שתקפו אותו ביום.

ואם כבר לחץ, הגוף והנפש הם יחידה אחת. חיים תחת לחץ פוגעים בכושר העמידה של הגוף ומחלישים אותו. בזמנים של סטרס הגוף מכלה את מאגרי הויטמינים והמינרלים שלו ומפריש חומרים המאתגרים את תפקודו הנורמלי של הגוף. יכולת התמודדות טובה, בעזרת נשימות, טאי צ'י, יוגה, מדיטציה, או סתם האטה ומנוחה, תבוא לידי ביטוי גם במראה. שלא לדבר על השיפור המיידי בעקבות חיוך. יש כנראה משהו במשפט: " בגיל שבעים כל אחד מקבל את הפרצוף שמגיע לו". ויש גם גורם נוסף שצריך לקחת בחשבון- הגנטיקה. אותן נשים שאף פעם לא מרחו כלום על הפנים, לא עשו התעמלות ונחשפו לשמש ובכל זאת נטולות קמטים בגיל שבעים, צריכות להודות מאוד לאמא וסבתא על הנתונים.