אלוהים אדירים

הראלים נגד האבולוציה, הסיינטולוגים נגד הפסיכיאטריה: מהקל אל הכבד, כל מה שרציתם לדעת על הכתות והתנועות שבקרבנו, ולא העזתם להמתין לתשובה

ממש לא מזמן, אחרי שטום קרוז הצהיר על אהבתו לסיינטלוגיה ולקייטי הולמס, הוא מצא לנכון לעדכן את כולנו באכזבתו מכך שברוק שילדס לקחה כדורים נגד דיכאון לאחר לידת בתה. שתיקח ויטמינים במקום זה, הציע קרוז, גם ככה כל הקשקוש הזה של חוסר איזון כימיקלי במוח לא הוכח מדעית. קרוז לא לבד בדעה הזאת: כל דת הסיינטולוגיה מאחוריו, יחד עם כמה מיליוני מאמינים ולא מעט סלבריטאים.

לפניכם מבט על כמה מהכתות שלהן נציגות גם בארץ, המגלה עולם מרשים של תיאוריות חדשות, קונספירציות מסמרות שיער, ואמת אחת, מוחלטת ובלתי מתפשרת. תלוי את מי שואלים, כמובן.

ראל, חבר מכוכב אחר

הראלי היא תנועה, שלדברי קובי דרורי, דוברה בארץ, מונה כ-65,000 אלף איש בעולם ומספר מאות אנשים בישראל. מדובר, אם כן, בתנועה קטנה יחסית ולחלוטין לא מיסיונרית בהגדרתה. הראלים לא קונים את כל העסק של האבולוציה: "האבולוציה", אומר דרורי, איש נעים ורהוט, "היא דת לכל דבר. הרי המדענים המאמינים באבולוציה נאחזים באמונה הזו חזק יותר מאשר הדתיים בסיפור הבריאה. הוכח כבר שלאדם הקדמון אין כל קשר למי שאנחנו עכשיו". טענתם של הראלים היא שכל אשר על כדור הארץ, כולל גולשי נענע, נבראו על ידי מדענים מכוכב אחר לפני שנים רבות. חייזרים, בקיצור. כמו כל תנועה שמכבדת את עצמה, גם הראלים נוצרו בעקבות אירוע מכונן שקרה למישהו, איפשהו, שהחליט לעשות מזה ביג דיל ורץ לספר לחבר'ה.

התורה על רגל אחת: לפי מסמך "ההיפותזה השלישית" של התנועה הראלית, ב-13 לדצמבר, 1973 יצא קלוד ווריון (להלן ראל) לשוטט לו באזור של הרי געש כבויים במרכז צרפת. במהלך השוטטות נעצרה חללית מספר מטרים מקלוד. יצור קטן עם עיניים שמבטן "רך ונעים" ירד ממנה, הודיע לקלוד שבדיוק אותו הוא מחפש, הזמין אותו לדייט שני למחרת, בערך באותה השעה, ושיביא איתו גם ספר תנ"ך. החייזר וקלוד נפגשו במשך שישה ימים רצופים, בהם שטח החוצן את האמת על התנ"ך, הבריאה, מהות החיים, ומה עושים מכאן. קלוד, שהיה עסוק בעיקר בהנהון ובתיעוד, נבחר להיות שליח האלוהים. ראל, הוא טוען, הוא השם שניתן לו על ידי החייזרים.

החוצנים הטילו על ראל שתי משימות: האחת להפיץ את התורה ברחבי הגלובוס והשניה, לבנות להם שגרירות בישראל, למען יוכלו לבקר ולחנות את החללית בקרב צאצאיהם משכבר הימים. למרות תורתם יוצאת הדופן, בלשון המעטה, חוסר המיסיונריות והשקט של הראלים הוא מרענן. אורח חייהם בריא להפליא: "אמרנו את זה שנים לפני שהמדע עלה על זה: הגוף לא בנוי לסיגריות, סמים, או קפאין. אנחנו עושים מדיטציות, ומעודדים את הגברים בתנועה להתחבר לצד המעודן והנשי יותר באופיים. נשים נמצאות אצלנו בעמדות מפתח, ובכל מקום שיש בו מיעוט שסובל ומדוכא, אנחנו שם". גייז מקבלים אצל הראלים יחס מצוין, כי "כולנו אחים לאותו די.אנ.איי". אמן.

סיינטולוגיה זה כאן

ל. רון האברד, סופר מדע בדיוני בינוני למדי, עומד מאחורי הכת העשירה והמשפיעה ביותר בעולם, הסיינטולוגיה. זו גורסת, בין השאר, שלאדם יכולות בלתי מוגבלות, וכי ביכולתו לא רק להתגבר על כל הבעיות שלנו ולחיות טוב יותר, אלא גם להגיע לרמת מודעות רוחנית גבוהה בהרבה מהקיים.
תורתם של הסיינטולוגים נפרשת על פני 5,000 כתבים וקלטות של הרצאות, שאת כולם כתב, ובכולן מדבר האברד. עקרונות הסיינטולוגיה ומונחיה הם רבים ומורכבים, וכל קיצור דרך יעשה עמם חטא. עם זאת, ניתן לשרטט מספר קווים כלליים המסבירים את מהותה.

התורה על רגל אחת: ידה של הסיינטולוגיה בכל. יש לה פתרונות לרוח, לגוף, פתרונות לבעיות אתיות ודילמות מוסריות, והיא תטפל בהתמכרויות לסמים או לתרופות, בתקשורת עם בת הזוג, הילדים, הבוס, ועם כל מה שזז על ארבע או על שתיים. הפרקטיקה המרכזית של הסיינטולוגיה היא האודיטינג, קרי: פגישת ייעוץ. במהלך הפגישה מחבר היועץ למאמין מכשיר הנקרא אי-מיטר, המודד תנודות חשמליות מזעריות ומצביע על "אזורי בעיה" רוחניים או מנטליים בעת השיחה. במהלך הפגישה נשאל המאמין שאלות שחוברו למענו באופן אישי, כאשר המטרה היא לשחרר אותו מאותן החלטות מוטעות, אירועים טראומטיים ושאר ירקות פגומים שהוא מביא עמו לחדר.

קל לדבר בציניות על אמונה שחובקת הכל בשיטה מתודית של שלבים, משל במתכון לעוגה של חנה שאולוב עסקינן, אך קשה יותר להתווכח עם הצלחה. הסיינטולוגיה טוענת ל-10 מיליון חברים שפוקדים 6,000 מרכזים ב-129 ארצות. כשג'ון טרבולטה או טום קרוז מיח"צנים אותך, קצת קשה להישאר צנוע. בארץ פועלת הסיינטולוגיה מכמה מוקדים בתל אביב, רמת גן, ירושלים וחיפה. ישנם כמה אלפי סיינטולוגים בארץ, ואם מתעקשים לקרוא לה כת, הרי שזוהי הכת הגדולה מסוגה בישראל.

ברך אותי, בני

תנועת "בני ברוך" הוקמה ב-1991 ומנוהלת על ידי ד"ר מיכאל לייטמן. מטרתה להביא את סודות הקבלה אל העם הבור היושב בציון, וגם כמה עמים שלא יושבים בה. בני ברוך טוענים לשיטות לימוד ייחודיות של הקבלה, המאפשרת לתלמידיהם להתפתח מאוד גם רוחנית. עם כזו הבטחה, היה ניתן לצפות ליותר מכמה "אלפי תלמידים בארץ ובעולם" (לפי אתר התנועה), אך בין תלמידיה עדיין אפשר למצוא מספר סלבריטאים מקומיים, כמו סשה דמידוב מתיאטרון "גשר", שמואל וילוז'ני וארקדי דוכין.

בני ברוך מאורגנים להפליא: האתר שלהם זמין ב-23 שפות, ניתן להוריד ממנו חומר רב וספרים חינם, ושיעורו היומי של ד"ר לייטמן מתורגם סימולטאנית ל-5 שפות ומועבר בשידור חי בערוץ. מה שנראה כמרכז להפצת ידע "בגישה מדעית ומודרנית", כדברי האתר, מקבל תפנית מעט מורבידית כשקוראים את סיפורם של מיכל ומרקו (שמות בדויים), שני צעירים שמספרים על ניצול כספי מחפיר וניתוק הדרגתי מהעולם החיצון.

סאי בבה, אח שלו

סאי בבה, או סיי באבא, או איך שלא תרצו לכתוב את זה, הוא ארגון שהוקם על ידי הודי בשם סאתיה סאי באבא. חוץ מלהיוולד עם השם הנכון, לפחות במחוזות בהם אוהבים לנגב חומוס, סאתיה טוען שעלה גם על הדרך הנכונה לחיות את החיים. זו כוללת מגוון של "אוממ" בטונים משתנים באשרמים של הארגון, לימוד תורתו של סאתיה, שלפי דיווחים רבים מחולל נסים גופניים ורוחניים בבני אדם רבים, ועבודות צדקה לרוב. לפי הפעילויות המפורסמות באתר הישראלי של הארגון, החברים הישראליים נפגשים בעיקר למטרות שירה רוחנית, מדיטציה ולימוד.

בשנת 2000 העריך "הדיילי טלגרף" הבריטי את מספר המאמינים ב-50 מיליון. לפי רבקה, פעילה ישראלית, התנועה מונה כ-100 עד 150 פעילים בארץ, "מספר שרק הולך וגדל עם השנים". בהיותה תנועה לא מיסיונרית, לא תמצאו אותם נושאים שלטים יח"צניים בכיכר רבין: "אנחנו לא כת ולא תנועה. אהבה, שלום, התנהגות נכונה, לא לאלימות, ואמת - זו כל התורה שלנו", מבטיחה רבקה. כמו רבים אחרים המשתייכים לתנועה, רבקה נסעה להודו ומספרת על חוויה רוחנית חזקה: "נפגשתי עם סאתיה, והבנאדם פשוט פיור לאב. נמשכתי אליו כמו אל מגנט, וגיליתי את האהבה הפשוטה והטהורה ממנו." קורה.

האימן בפנים, ההומואים בחוץ

המואר התורן שלנו הפעם הוא ריימונד ארמין, בריטי שהרבה לשבת מתחת לעצי אלון גדולים ולהרהר במהות החיים. ארמין הצליח לאסוף כ-1,600 מאמינים ברחבי העולם מסביב לתורתו הפילוסופית המתרכזת, איך לא, ביכולתו של האדם לעזור לעצמו ולאחרים אם רק יגיע להבנת האמת.

במעלה צביה, ישוב קהילתי בגליל המושתת על עקרונות האימן, מאמינים שהדרך לאמת טמונה ב"חוסן מוסרי, התפתחות אישית ולקיחת אחריות, חשיבות הקהילה וחיזוק חיי המשפחה, שירות, התנדבות ותמיכה אנושית הדדית". ה"תמיכה האנושית ההדדית" הזו, לפי דו"ח משטרת ישראל מ-1982 ודו"ח הוועדה הבין-משרדית מ-1987 לבדיקת נושא הכתות בישראל, אינה כוללת תמיכה בחבר'ה שלא סיימו שירות צבאי, כאלה שמעשנים ג'וינט מדי פעם, הומוסקסואלים, או אנשים הנמצאים בטיפול פסיכיאטרי.

דו"ח ועדת הכנסת כולל חומר מפורט וחמור למדי על האימן, בכללו עדויות של חברים לשעבר שמספרים על איבוד זהות ואוריינטציה עקב שיטות של שבירת שגרה מתמדת, ושלל זוועות נוספות. הכנסת קראה לכת נצלנית "הן בתהליך הגיוס שלה, הן בתהליך ההמרה, ו[ב]מערכת יחסי הציבור שלה". כמעט 20 שנים עברו מאז אותו דו"ח, אך ב-2004 ספגו האמינים מכה נוספת כאשר בג"ץ דחה את בקשת מעלה צביה להקים במקום מכינה קדם צבאית, בחשש שזו תנוצל לגייס מאמינים חדשים לאימן.

תלדי בשקט, בכיינית

חלק מאמונותיהם של הסיינטולוגים מעוררים גיחוך בקרב מתנגדי הדת, בכללם יחסה ללידה ולפסיכיאטריה. למשל: האברד, טוען שעל חדר הלידה להיות חרישי ככל האפשר במהלך הלידה, כיוון שלדעתו לידה היא תהליך טראומטי לתינוק, שעלולה להיתרגם לזיכרון מכאיב בתת מודע בשלב מאוחר יותר בחייו. לדידו, על האם להשתדל ולהימנע ממשככי כאבים בעת הלידה. לצעוק מותר לה, אבל עדיף שלא תצעק משהו שיתחבר לכדי מילה מובנת בשפה כלשהי.

שנאתם של הסיינטולוגים לפסיכיאטריה עמוקה כל כך, עד שאפשר לחשוב שכולם שם עברו טיפולים בהלם חשמלי, ועוד מתחת למים. לפי המוזיאון ההוליוודי בבעלות הסיינטולוגיה ששמו "פסיכיאטריה: תעשייה של מוות", פסיכיאטרים אחראים למלחמת העולם הראשונה, עלייתם של היטלר וסטאלין לשלטון, והתקפות הטרור של ה-9 בספטמבר בארה"ב.