לא עומד במבחן

שלושת התרופות הידועות בשוק ינקטו בכל שיטה בכדי למכור לכם בחזרה את הזקפה. לא תמיד זה בריא, לא תמיד זה עובד

בשביל גברים רבים, רבים יותר משנהוג לחשוב, אין אונות היא תופעה יומיומית, מתסכלת, מפחידה, לעתים מדכאת עד עפר. 1 מכל 9 גברים בארה"ב, כ-30 מיליון איש, סובלים מאין אונות מסוג מסוים: חוסר יכולת מוחלט להשיג זקפה, חוסר יכולת אקראית להחזיק זקפה, או נטייה להחזיק זקפה לפרק זמן קצר בלבד. רוב הגברים סבלו או יסבלו, לפחות פעם אחת בחייהם המיניים, מחוסר זקפה. זה מלחיץ גם כשזה קורה פעם אחת, ומדאיג כשזה קורה מדי פעם. אבל כשלא עומד לך באופן קבוע, הדבר מוביל לתופעות פסיכולוגיות המשפיעות באופן ניכר על רמת החיים. שלוש תרופות ידועות במיוחד, ויאגרה, סיאליס ולויטרה, מציעות טיפול לגבר המתקשה לעמוד במשימה. תרופות אין אונות: לא לכל אחד, ולא בכל מצב.

כדורים וחיות אחרות

ישנן שיטות רבות לטיפול באין אונות. לפי אתר המידע של מ.ר.ב (מרכז רפואת בכירים) 75 אחוז מהסובלים מאין אונות מפסיקים לסבול כשהם נוטלים את התרופות האוראליות ויאגרה, סיאליס ולויטרה. מדובר בשלושת התרופות המצליחות ביותר בשוק הבינלאומי, אם כי תופעות הלוואי שלהן והמחקרים בשנים האחרונות על תופעות רפואיות הקשורות אליהן, כגון איבוד ראייה, עדיין נחקרות.

לגברים הנוטלים תרופות המכילות כל סוג של ניטראט, כגון תרופות לתעוקת חזה, אסור להתעסק עם התרופות הללו. הדבר עלול להיגמר, בין השאר, בירידה מסוכנת בלחץ הדם ובביקור בבית החולים, במקום במיטה. זו בדיוק הסיבה ששלושתן תרופות הדורשות מרשם רופא, מה שהופך את קנייתן באינטרנט למסוכנת, בשל חשש לחיקויים זולים. אם אתם במקרה בני 16 וחושבים שיהיה נורא כיף להסתובב עם זקפה במשך 4 שעות עד 36 שעות (תלוי בתרופה), חישבו שנית: אף אחת מהתרופות הללו אינה מומלצת לילדים, בני נוער, גברים או נשים שאינם סובלים מאין אונות.

ויאגרה

ויאגרה, או "סילדנאפיל", היא התרופה הראשונה לטיפול באין אונות שאושרה לשימוש על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA). שנתיים ישבו החבר'ה ב"פייזר" על הפטנט עד שה-FDA נשבר, ומאז 1998 נחשבת הויאגרה לאחת התרופות היעילות ביותר בשוק לטיפול באין אונות.

דרך פעולתה של ויאגרה זהה לתרופות האחרות שהגיעו אחריה: היא מעכבת את האנזים פוספודיאסטראז, עיכוב המביא לזרימת דם לאבן המין וכתוצאה מכך לזקפה. המנגנון ייחודי מספיק בכדי שהזקפה תיגרם אך ורק בעקבות גירוי מיני. המשמעות, לגבי גברים לפחות, שהתרופה תפעל גם בעקבות בריזה קלה באנטארקטיקה.
אחוזי ההצלחה של ויאגרה מוערכים בכ-65-80 אחוזים. מרגע הלקיחה יש להמתין כ-40 דקות עד שעה עד להתחוללות הפלא, ואז ניתן להשתרלל כ-4 שעות. "פק-מד" ממליצים לוותר על ארוחה כבדה או שתייה מסיבית של אלכוהול לפני נטילת הכדור, בכדי לא להפריע לספיגתה היעילה במחזור הדם.

תופעות הלוואי של הויאגרה נעות מהשכיח לנדיר: כאבי ראש, סחרחורות והסמקה הן תופעות הלוואי הקלות והשכיחות והן חולפות מהר יחסית. לעתים נדירות עלולים המשתמשים לסבול משלשול, או מזקפה ממושכת, גם כשכל מה שבא להם הוא לשכב מול הטלוויזיה ולשכוח שיש דבר כזה בעולם שנקרא סקס. כמו כן, היו מקרים בהם נרשמו הפרעות בראייה ורגישות גבוהה לאור.

סיאליס

סיאליס (או טאדאלאפיל, מבית אלי לילי ושות'), פועלת באותה השיטה, בעכבה את האנזים פוספודיאסטראז. ההבדל המרכזי בין סיאליס לויאגרה הוא במשך זמן ההשפעה: בעוד משך ההשפעה של ויאגרה עומד על כ-4 שעות, סיאליס מביאה אותה בטירוף של יום וחצי. 36 שעות של זקפה פוטנציאלית ללא השפעה מעיבה של אלכוהול או אוכל על התרופה. היתרון הוא שהתרופה, בדומה לויאגרה, מביאה לזקפה רק במקרה של גירוי מיני.
תופעות הלוואי הקלות דומות לאלה של הויאגרה: כאבי ראש, וסחרחורות. סיאליס מוסיפה גם את הסיכון החביב של אף סתום וכאבי גב.

לויטרה

המרוץ אחר הזקפה הביאה את ענקית התרופות "באייר" לשתף פעולה עם "גלקסו-סמית'-קליין" כדי לייצר את לויטרה, ששווקה לראשונה לשוק האירופי בשנת 2003. בדומה לויאגרה, משך ההשפעה של לויטרה כ-4 עד 6 שעות אך בניגוד לויאגרה, טוענים החבר'ה ב"באייר", היא אינה מושפעת באותה מידה מאכילה לפני נטילתה, וניתן לקחת מינון נמוך יותר מהויאגרה, עובדה המפחיתה מתופעות הלוואי האפשריות.
תופעות הלוואי הקלות דומות לאלה של הויאגרה והסיאליס, ולעתים בנוסף להן, אף צרבת. תופעת לוואי נדירה יותר עלולה להיות גם זקפה ממושכת מדי, מעבר להבטחת היצרן.

תחרות קשה, תרתי משמע

מלבד ממצאי המחקר המוכיח סיכון גבוה יותר לאיבוד ראייה חלקי עקב שימוש של גברים עם בעיות בריאותיות שונות בויאגרה או בסיאליס, ההבדלים בין התרופות השונות קטנים למדי. האיסור על פרסום תרופות באופן ישיר מביא את החברות השונות להיות יצירתיים במיוחד: בעקבות זאת, נוצרים מסעות פרסום אגרסיביים שנועדו "לחנך" את הצרכן לחיי מין מספקים יותר, מבלי להזכיר במפורש את שם התרופה.

אגרסיביים ככל שיהיו הקמפיינים, הצרכן האמריקאי מתקשה לעתים לקנות כל דבר שמנסים למכור לו. 400 מיליון הדולר שהוציאו החברות הללו ב-2004, לא הועילו להם כשיצאו נתוני המכירות הכלליים ב-2005. הניו יורק טיימס דיווח כי מספר המרשמים לתרופות אין אונות ירד בכ-10 אחוזים ב-2005. אחת מהסיבות לירידה נעוצה בעובדה שכשגברים צעירים מגיל 40 גילו שאף אחת משלושת התרופות אינה הופכת אותם לסופרמנים, הם הפסיקו לקחת אותן.

מכיוון שהתרופות אינן מביאה לגירוי מיני, אלא פועלות אך ורק בעקבותיו, ההייפ הצעיר והנמרץ שניסו ליצור, הכזיב רבים. בנוסף, התעקשות ה-FDA על הוספת האזהרה על פוטנציאל העיוורון (נדיר ככל שיהיה) בעקבות שימוש בויאגרה בעלון המצורף לתרופה היתה אזהרה שזכתה לפרסום רב, ופגעה אף היא במכירות המוצר.

הצד האפל

בנוסף לתופעות הלוואי הקלות והנדירות יותר של משתמשי הויאגרה והסיאליס, מספר מקרים בהם מצא ה-FDA קשה בין עיוורון לנטילת ויאגרה וסיאליס, אילצו את חברות התרופות להוסיף אזהרה מפני עיוורון בעלון המצורף. במחקר שערכו בתחילת שנת 2006 רופאים באוניברסיטת אלבמה, נתגלה לראשונה כי השימוש בתרופות אלה בקרב גברים שלהם היסטוריה של התקפות לב או לחץ דם גבוה, מעלה את הסיכון לאיבוד הראייה. סוג זה של אובדן ראייה, הנקרא NAION, מתרחש בפתאומיות כתוצאה מחסימה בזרימת הדם לעצב הראייה. המחקר מצא כי בין 60-70 אחוז מהגברים שלקו ב-NAION אינם זוכים שוב באחוזי הראייה שאיבדו, ומצבם אף מחמיר עם הזמן. סיכויים של גברים שעברו התקפי לב ללקות ב-NAION לאחר שנטלו ויאגרה או סיאליס גדול פי 11, לפי החוקרים, מגברים שאין להם היסטוריה של כזו ולא נטלו אף אחת מן התרופות האלה. ראו הוזהרתם, חבר'ה.

שימו לב

אין להשתמש במידע המובא בכתבה זו לאבחון, לטיפול, לריפוי או למניעה של כל בעיה שהיא ללא עצת רופא מומחה, והוא אינו בא במקום ייעוץ רפואי מקצועי או בדיקה רפואית. אין להתחיל בטיפול כלשהו בלי להיוועץ ברופא.