מהנדסים את הקרחת

תקווה חדשה לקרחים ואסון כלכלי ליצרני הפאות: טכנולוגיה רפואית חדשה עשויה להשיב את הקרקפת לימי תפארתה השעירים. החוקרים מבטיחים: זה חלום שעומד להתגשם בעוד ארבע שנים

הקרחת היא ידידתה הטובה ביותר של הכרס ויחד הן מתחרות על תואר לא מחמיא - האסוציאציה האולטימטיבית לקץ הנעורים, החן והיופי. בעוד שאת הכרס ניתן לטפח או להשיל ממנה מרקמי שומן מיותרים, בעניין הקרחת אין הרבה מה לעשות, אלא אם אחת מהאפשרויות הבאות נראית לכם:

1. תסרוקת הלוואה וחסכון שבה מסיטים שובל מהשיער שצומח בצד הראש ומכסים בעזרתו שטחים חלקלקים.
2. יצרני הפאות ישמחו לצרף אתכם לקהל הלקוחות שלהם הכולל גם יו"ר לשעבר בכנסת, או שחקן/זמר ובעל של שחקנית, שמטעמי צנעת הקרחת לא נציין את שמם.
3. גילוח כל שאריות השיער וקבלת מראה חלק למשעי, כמו השחקן טלי סבלס (קוז`אק) המנוח או יבדל``א הזמר רמי קלינשטיין והעיתונאי עפר שלח.
4. השתלת שיער לא תמיד אפשרית, וגם לא תמיד מצליחה. במקרים רבים התוצאה מזכירה ראש דשא שרק החל לצמוח.
5.וישנה אפשרות נוספת, שכרגע היא רק בהתהוות - שיבוט שיער. בסדר, זה לא בדיוק שיבוט, למרות שכך מה מכנים את השיטה. החוקרים הזהירים מעדיפים לכנות את הטכניקה הזאת בשם "הכפלת שיער".

ולא, זה עדיין לא מושלם. "עדיין לא", מדגיש ד"ר קן וושינק, מרצה למחלות עור במרכז הרפואי של אוניברסיטת ניו יורק והמנהל הרפואי של BOSLEY, חברת ענק שמנהלת מרוץ נגד חברות אחרות בתחום המנסות להביא את השיטה משלב הניסויים והפיתוחים לשלב הקופה הרושמת בשוק הפתוח. "אין ספק שזו תהיה פריצת דרך אדירה", אומר ד"ר וושינק. "זה יגשים את חלומם של אנשים רבים, שנואשו מכל מיני הצעות ופתרונות שלא הוכיחו את עצמם. זה משהו שנראה באמת שהולך להתגשם, וכבר בשנים הקרובות".

זה לא סתם משהו דמיוני, אומר חוקר השיער ג`ורג` קוסטרליס, פרופסור לדרמטולוגיה ומנהל המרפאה לשיער ולקרקפת בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת פנסילבניה בפילדלפיה. קוסטרליס הוא יועץ לחברת BOSLEY, אבל לא קשור בתוכנית המחקר של החברה. "קשה לנבא האם הם יצליחו, אבל יש עדות טובה שזה יקרה", הוא אומר. "זו לא רפואת אלילים. הם לא נוכלים. זה מבוסס על מידע מדעי אמיתי, אבל עדיין צריך להתגבר על הרבה משוכות".

התקוות שיוצרות תוצאות מוקדמות של מחקרים מתאדות לעתים קרובות כשהן נבחנות במציאות. למרות זאת, ד"ר וושניק מנבא שריבוי שיער יהיה בשימוש לשיקום שיער בתוך שלוש עד ארבע שנים.

אז בבמה מדובר?

שורש השיער הוא איבר זעיר עם כוח מוזר: הוא כולל תאי אב שיכולים לחדש אותו. בבסיס של השורש יש מעין פקעת, בה תאי משתית גדלים בפראות והופכים לשיער. בהמשך השורש מופיעה בליטה מסתורית ושם יכולים תאי האב לחיות. כשהם מקבלים את סדרת האותות הכימיים הנכונים, התאים האלה, שיש להם יכולת להתחדש, מתחילים להתחלק. הם לא מתחלקים כמו תאים רגילים, ששני החלקים שלהם הופכים לתאים חדשים שממשיכים להתחלק ולצמוח. רק חצי בודד של תאי האב פועל כך. החצי השני הופך לתא אב חדש, ונשאר בכוננות להתחדשות עתידית.

המטרה הנכספת של שיקום השיער היא לזהות איך בדיוק פועלים האותות הכימיים האלה. תרופה עתידית תכיל, אולי, את כל האותות שצריכים כדי להצמיח שיער במקומות קרחים של הקרקפת. "אבל בגלל המורכבות של השפה הכימית של הגוף, יעברו עשרות רבות של שנים עד שיצליחו לפתח תרופה כזאת", אומר ד"ר וושניק.

אפשרות נוספת היא לזרוע אזורים קרחים של הראש בשורשים מאזורים בהם יש עדיין הרבה שיער. זה עובד די טוב בגברים, שבדרך כלל לא מאבדים שיער בחלק האחורי של הראש. מנגד, אצל נשים, הפסד שיער שקשור לגיל דווקא משפיע לעתים קרובות על החלק האחורי של הקרקפת. לכן השתלת שיער נוטה להיות הרבה פחות מוצלחת בנשים. בנוסף, יש רק מספר מוגבל של שורשי שיער, ואפילו השתלה מוצלחת לא מצמיחה שיער סמיך כמו שרוב האנשים היו רוצים.

שערה בכוס תה?

הרעיון בבסיס השיבוט של השיער הוא לקצור תאי אב בריאים של שורשי שיער ובמקום להשתיל אותם מייד, לגרום להם להתרבות. זה לא שיבוט שעושה שימוש בטכניקות שונות. כאן מגדלים תאי אב חדשים של שורשי השיער בתרביות רקמה במעבדה. אחר כך קושרים אותם לאזורים מסוימים בתאי העור ומשתילים אותם באזורים הקרחים של הקרקפת.

"הרעיון הוא לקחת את התאים האלה מהפקעות של השיער, להצמיח אותם בתרבית, ולחזור עם מספר מוגדל של זרעי שיער שניתן להזריק לקרקפת", אומר ד``ר וושינק. "מתחילים עם מספר קטן של שערות וחוזרים עם מספר גדול של זרעי שיער, ומזריקים אותם לאזור אחד, ופשוט יוצרים שורשים חדשים של שיער".

יתרה מכך, החוקרים גילו שתאים מסוימים של שורשי השיער לא רק מתחדשים. הם גם שולחים אותות כימיים. תאים סמוכים, שהתנוונו בתהליך ההזדקנות, מגיבים לאותות האלה על ידי התחדשות ויצירה חוזרת של שיער בראי. זה עובד בעכברי מעבדה, ולדברי ד``ר וושניק זה עובד גם בתרביות עור אנושי. "מדובר במחקר ביוטכנולוגי והטבע יכול תמיד להתערב ולהאט את התהליכים. אבל הרעיון של הנדסת רקמות של צמיחת שיער ליצור שורשי שיער חדשים נראה מאד ממשי. זו לא פנטזיה, זה יכול להתממש תוך שלוש עד ארבע שנים".

הצעירים המודרניים מקריחים בצורה חסרת תקדים, יחסית לדורות הקודמים, כולל בני דורו של החתום על הידיעה. במקביל, נשים מאבדות חלק ניכר משערן בגיל המבוגר, דבר שגורם להן תסכול רב, בעידן בו צעיר הוא יפה. אנשים משלמים הון תמורת טיפולים שונים לחידוש השיער, שרובם לא מוצלחים או שהצלחתם חלקית. הטכנולוגיה המתוארת כאן עשויה לגרום מהפכה של ממש בנושא הרגיש הזה.

המקור: WebMD Health, November 6 2004