בייבי בוק

פעם היינו מצלמים אותם כשהם היו עושים משהו חמוד. היום אנחנו מתעקשים לתעד אותם עוד לפני הפיפס הראשון. סרטי עוברים: הדור השלישי של החדירה לפרטיות

בימינו, אמהות ישראל לא צריכות לחכות עד שבנותיהן הסוררות יעלו לכיתה ח' והן יחטטו להן ביומן כדי לברר מה קורה להן בחיים: הן יכולות לעשות את זה עוד מהבטן. "פעימות", חברה רעננית המציעה אלבומים תלת-מימדיים של העובר, עושה לאמא של מ' ושכמותה את החיים קלים.

רואים שהוא יהיה רופא
הרעיון להפיק בוק של האם ותינוקה לעתיד נולד במוחו הקודח של יורם אלפרוביץ', מנהל האתר וד"ר למחשבים, כשהבין שחוויית האולטרסאונד יכולה להיות הרבה פחות מלחיצה. אך "פעימות" אינו אתר ייחודי בעולם. "רחם עם נוף" (זה נשמע כמו התחכמות מאולצת גם באנגלית) היא חברה אמריקאית בת 3, שבעקבות הצלחתה בעיר הולדתה שבפנסילבניה, פותחת סניפים נוספים ברחבי ארה"ב. "רחם עם נוף" מציעה חבילה של אלבום תמונות במימדים שונים, דיסק המכיל את התמונות, וכן אינפורמציה הכוללת את מין העובר, קצב פעימות הלב, תנוחת העובר ועוד. כל העסק עולה בין 150-175 דולר. חברות דומות, כגון "פטל פוטוס" הוותיקה, מעניקות את אותה החוויה במחירים דומים.

ב"פעימות" משתמשים בטכנולוגיית האולטרסאונד שבראש פיתוחה עמד אלפרוביץ' – Artisan Sonics, בכדי להפיק תמונות באיכות גבוהה. עידית תנך, מנהלת ההפקה, מסבירה כי הפיכת האולטרסאונד להתנסות אומנותית "משנה לגמרי את החוויה הפסיכולוגית של הסריקות". בקרוב יפסיקו ב"פעימות" לעשות את סריקת האולטרסאונד במשרדי החברה, ויפנו את הנשים לרופאים המומלצים על ידיהן והמשתמשים בטכנולוגיה זו, במידה ואלה יבקשו המלצה. או אז יגיעו הנשים עם דיסק התמונות ל"פעימות", ושם יפיקו להן, בנוסף לאופציה של צילומי סטודיו של האם, גם אלבום תמונות של הרך שעוד לא נולד. החיסרון בחבילה כזו, בניגוד לחבילה הכוללת שמציעות חברות כגון "רחם עם נוף" או "פטל פוטוס", הוא שהאם לעתיד צריכה לעבור מסע טרטורים קל בין הרופא לסטודיו.

הערך המוסף של אלבום תמונות לפני השליש השלישי הוא נמוך. לדברי תנך, מתחילת השבוע ה-26, בו מתחיל העובר להראות כמו הילד המופרע אליו יתפתח עוד שנתיים-שלוש, "התמונות מייצגות הרבה יותר". התמונות המייצגות הללו, יחד עם צילומי סטודיו של האם (סוליקו, יחד עם בן הזוג, או הילדים שכבר קיימים) יעלו לכם בין 500 ל-1000 שקל. האלבומים מומלצים במיוחד לגברים שמרגישים אשמים על כך שהם לא מקיאים כל בוקר, ובין חברות שרוצות להעניק לחברה הטובה מתנה ייחודית.

חדווה, הוא מתגרד!

אם הוצאה של בין 500 ל-1000 שקל על תמונות של ילד שאין לו הרבה עיסוקים בחיים חוץ מלגרום לאמא שלו להראות ממש שמנה (בסדר, גם זוהרת), נראית לכם מוגזמת, זכרו שהעובר עשוי גם להפתיע. פרופ' סטיוארט קמפבל, אחד מהמומחים המובילים להפריה באנגליה, ומנהל קליניקת ההפריה "קריאייט" הלונדונית, טוען כי טכנולוגיית ה-4D שפיתח (המאפשרת לראות תזוזות של העובר בשידור חי) מגלה מספר דברים מרתקים על התנהגות העובר ברחם. מהשבוע ה-12, למשל, מתחיל הצאצא להתמתח ולבעוט בתוך הבטן, הרבה לפני שהאם מרגישה בתזוזות. לפי קמפבל, התינוקות פותחים את עיניהם כבר בשבוע ה-18, ומהשליש השלישי (שבוע 26) הם מתגרדים, מחייכים, מגהקים ומוצצים. התענוג הכרוך בלראות לונדוני בן 26 שבועות מתגרד, עולה לבריטיות 275 פאונד לסשן של שעה עם הטכנולוגיה החדשה. התמונות חדות להפליא, ובאחד מסרטי הוידאו אכן נראה צל של חיוך על שפתי הבייבי. טוב, בלונדון אפילו העוברים יותר שמחים.