לבן זה בריא

זה כבר לא כל כך טרנדי להשתזף, ועוד פחות טרנדי לחטוף סרטן, או הזדקנות מוקדמת של העור, במקרה הטוב. כך תמנעו מזה

כולנו מזדקנים, וגם העור שלנו מזדקן. זה לא נראה ככה בגיל 25, אבל זאת המציאות: שעות נוספות תחת קרני השמש עשויים לזכות אתכם בעור שזוף להפליא, אבל אתם עלולים לשלם מחיר יקר, בבריאות ובאסתטיקה: יותר מדי קרינה ישירה של השמש מזקינה את העור שלך הרבה הרבה יותר מהר ועלולה לגרום להופעת סרטן העור.

הזדקנות של העור? איך זה נראה?

1. פגיעה באלסטיות של העור - כשצובטים אותו והוא לא חוזר ומשתטח מהר. נסי (או נסה) את זה על גב כף היד.
2. עור יבש ו/או מחוספס.
3. שינויי גוון בעור (העור שלך במפתח החולצה שונה מעור החזה? בינגו!)
4. נימוש יתר. ככל שהנזק לעור כבד יותר, הנמשים כהים יותר ומרובים יותר.
5. עור בעל גוון צהבהב.
6. התפתחות של חבורות עור סגולות, שאופייניות בדרך כלל רק אצל אנשים מעל גיל 70.

מה האזורים הכי פגיעים להזדקנות מוקדמת של העור?
הפנים, האוזניים, מפתח החולצה, צדי הצוואר, גב כפות הידיים, אמות הידיים והזרועות ולעתים גם הקרחת, למי שיש.

אפשר לתקן את זה?
לרוב לא. אפשר לעשות פילינג וטיפולי קמטים שונים, זה מחזיק לכל היותר למספר שנים.

מה אפשר לעשות?

הכי טוב למנוע. מסנן טוב לקרני שמש טוב ימנע את הנזקים של כתמי שמש, קמטים, הזדקנות מוקדמת של העור, הופעת נקודות חן ויסייע בהקטנת הסיכויים ללקות בסרטן העור.
על מסנני הקרינה מופיעות אותיות אנגליות - SPF. ראשי התיבות מסמלים את המילים Sun Protection Factor, או בעברית: מקדם הגנה מפני השמש. הכיתוב מלווה במספרים:
10SPF - מכפיל את הזמן שלוקח לשמש לצרוב את העור הרגיש והעדין שלך פי עשרה.
15SPF - מכפיל את הזמן שלוקח לשמש לצרוב את העור הרגיש והעדין שלך פי חמישה עשר.

יש מסנני קרינה מאוד גבוהים, כמו 50SPF, 60SPF, מומלץ להשתמש בהם?
חבל על הזמן והכסף, כי הם מכפילים את הזמן שלוקח לשמש לצרוב את העור שלך פי 60. אף אחד לא מתכנן להיות באופן רציף כל-כך הרבה שעות בשמש. מעבר לכך, מדובר במריחה שהיא עניין מאוד לא מדויק. זיעה ומים לא תורמים לשימור המריחה.

מהן האותיות הלועזיות שמלוות את תכשירי ההגנה מהשמש?

אפשר לקבל הסבר על אותיות הלועזיות האחרות שמלוות את תכשירי ההגנה מהשמש?
UV - קרינה על-סגולה. זו הקרינה הנפלטת מהשמש, מחממת אותנו, מחייה את עולמנו וגם מזיקה לנו. יש שני סוגים של קרינה על-סגולה שמזיקים לעור:
UVB - קרינת על-סגולה באורך גל של 280 עד 320 ננומטרים. גורמת נזק לדי.אן.איי של גוף האדם, עלולה לגרום לסרטן עור, פוגעת גם בצמחים ובאורגניזמים ימיים. בעבר, שכבת האוזון סיננה את רובה והיא לא הגיעה לשטח כדור הארץ. היום המצב, כידוע, קצת אחר.
זו הקרינה הכי מסוכנת והכי שורפת. היא גורמת להופעת השיזוף, וגם לכוויות השמש.
UVA - קרינת על-סגולה באורך גל של 320 עד 400 ננומטרים. קרינה זו אינה מסוננת על- ידי שכבת האוזון ויכולה לגרום נזק והזדקנות מוקדמת של העור, שעלולים להתפתח לסרטן.

אף כי קרינת UVA היא בעלת אנרגיה נמוכה יותר ואי אפשר להיצרב ממנה בשמש, היא מסוכנת גם כן. קרינת UVA היא הקרינה המוקרנת במכונות שיזוף. ממחקרים שנעשו באוסטרליה (היבשת שהיא ``שיאנית העולם`` במקרי סרטן עור קטלניים) עולה, כי עוצמת הקרינה במכונות שיזוף עלולה להגיע עד פי חמישה מקרינת השמש האוסטרלית. בעשרים דקות עלולים לספוג את כמות הקרינה שאותה סופגים בכמה שעות בשמש. איפה פה הקאץ`? שאילו היית על החוף, בשמש, סביר להניח שאחרי שעה-שעתיים היית נשרפת או נשרף והייתם הולכים הביתה. ופה אתם לא מספיקים להרגיש שאכלתם אותה.

אז מסנני קרינה בסך הכל מגנים עלי?

התשובה מורכבת. עדיף עם מסנן מאשר בלי מסנן (והכי עדיף לא לצאת לשמש ולא להשתזף), אבל המסננים מעניקים תחושת ביטחון שהיא בהחלט מוטעית. זו לא אטימה החומר מתפרק במים ובזיעה.

לוקחים תרופות?
מאוד יכול להיות שאתם נמצאים בסכנה מוגברת ואפילו לא יודעים את זה. כאשר לוקחים את סוגים שונים של אנטיביוטיקה, אסור להיחשף לשמש.

אם אתם בדיכאון, השמש יכולה אולי לעזור למצב הרוח שלכם, אבל חלק מהתרופות נגד דיכאון עלולות לגרום לכם להישרף במהירות הבזק. גם חלק מהתרופות נוגדות החרדה לא הולכות טוב ביחד עם שמש.

אם את או אתה נוטלים תרופות מהקבוצות הבאות: נוגדי חרדה (כמו ``קסאנגיס``), אנטיביוטיקה (מסוגים שונים), נוגדי דיכאון ממשפחת הטריציקליים, תרופות אנטי- פטרייתיות הנלקחות דרך הפה, תרופות נוגדות מלריה או תרופות לאקנה הנלקחות דרך הפה (כמו ``רואקוטן``) - כדאי לשאול את רופא המשפחה שלך לגבי החשיפה לשמש. תרופות אלה, ואחרות, מגבירות את רגישות העור לשמש.