BETA
יובל אברמוביץ': "לא המצאתי את לוחות הברית"
יובל אברמוביץ': "לא המצאתי את לוחות הברית"
,רונן אקרמן

יובל אברמוביץ' הופך למנטור ובקרוב גם בהוליווד: "אני בן אדם מתלהב"

יובל אברמוביץ' הוציא 3 ספרים בשנה וחצי, הוא מתזז בין 5 הרצאות ביום (כי הוא לא מסוגל לסרב), לילדים וזוגיות טרייה, ויש לזה מחיר כבד. כך נראים חייו של מנטור

יובל אברמוביץ' (39) לא אוהב שקוראים לו מנטור. אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שאנשים רצים אחריו מכל קצוות העולם עם שאלות. "לא המצאתי את לוחות הברית", הוא טוען. אבל זה לא משנה כמה הוא ינסה להתחמק מזה - שני ספריו "הרשימה", ו"הרעיון" שינו את חייהם של יותר מדי אנשים כדי שהוא יוכל להצטנע, והוא איש צנוע מאוד, ככל הנראה שזה סוד ההצלחה שלו. אנשים בורחים מאלו שקוראים לעצמם מנטורים, הם אוהבים להכתיר אותם בעצמם - אם מגיע להם כמובן.

 

נפגשנו בדירתו של יובל בצהרי יום חמישי. הוא דחס את הראיון שלנו בין אימון הכושר האישי שלו לתכנית הרדיו שלו ברדיו ללא הפסקה 103FM, בה הוא מהגג על ענייני הרשימה ומנסה לפתור בעיות שונות של אנשים התקועים בחייהם. "הזמנתי לנו סושי", הוא הודיע כשנכנסתי, "לא הספקתי לאכול אחרי האימון", חצי התנצל. אבל ככה נראים חיים של מי שמנסה לדחוס יום שלם בשעה, ותוך כדי לחלוק את תבונותיו ורעיונותיו עם המוני דורשים.

 

רק שנה וחצי קודם לכן, נפגשנו לראיון על ספרו "הרשימה", אבל נדמה שמשהו השתנה בדירה התל-אביבית של יובל, ולא מדובר בשטיח מרוקאי חדש או טפט טרנדי. מעבר לכמה גופי תאורה חדשים שהעניקו לביתו תחושה חמימה, האנרגיה הייתה שונה, כאילו שיובל הגיע למקום רגוע בחייו, למרות כל האקשן שיצר סביבו.

 

רוצים להישאר תמיד מעודכנים? עשו לנו לייק בפייסבוק של נענע10 לייפסטייל

 

הרגע הוצאת את 'הרשימה', ונדמה שהרגע נפגשנו, מה בער לך לכתוב את 'הרעיון' כל כך מהר?

"האמת היא שאחרי שהוצאתי בשנה וחצי האחרונות את רומן המתח "ליידי לייק" ואת "הרשימה - חלומות צריך לצעוק" לא תכננתי לכתוב ספר חדש. הצבתי לעצמי יעד: לנוח. אבל אז קרה דבר שלא תכננתי והספר "הרשימה" תפס תאוצה והתחיל להתגלגל בין אנשים, בארץ ובעולם, והתחיל ביקוש להרצאות. מתוך הדיאלוג היומיומי עם אנשים אחרי הרצאות, בפייסבוק ובמיילים נחשפתי לעשרות אלפי רשימות ושמתי לב שכמעט בכל רשימה יש לפחות סעיף אחד שקשור להפיכת רעיון למציאות.

 

"הספר לא מלמד אנשים איך להיות מליונרים"

לאנשים יש רעיונות לאפליקציות, פטנטים, הקמת עסקים, מכירת עוגיות או עוגות והעברת ידע מקצועי הלאה. גיליתי שמרבית האנשים לא יודעים איך בעצם הופכים את הרעיון למציאות ומאוד הזדהיתי איתם כי גם אני הייתי במצב הזה לפני כעשור. אז עלה לי רעיון להקים חנות עיצוב שמוקדשת לתל אביב וארץ ישראל ולא ידעתי מה עושים. שלוש שנים הייתי עם רעיון בראשי ולא הצלחתי להפוך אותו למציאות עד שהחלטתי ללמוד מאנשים עם ידע 'איך עושים את זה?' והתחלתי להקים עוד עסק ועוד עסק ועוד עסק. כך, למעשה, נולד "הרעיון - מחלום למציאות" שהוא ספר שמעודד אנשים להפוך את הרעיון שלהם למציאות, מספק להם כלים, רשימות, סיפורי השראה מאנשים שעשו זאת ועוד . חשוב לי להבהיר שהספר הזה לא מלמד אנשים איך לעשות כסף ולהיות מיליונרים אלא איך לייצר הכנסה קטנה או גדולה נוספת, במקביל להיות שכירים או כעצמאיים, שתאפשר מימון של חלום ורעיון שיניב עוד כסף להשקעה בעוד חלום או רעיון וחוזר חלילה".

 

 

דוחס ראיון תוך כדי סושי רגע לפני תכנית הרדיו
 

דוחס ראיון תוך כדי סושי רגע לפני תכנית הרדיו(מתוך הפייסבוק של יובל)

 

ההצלחה של "הרשימה" חובקת עולם. אתה יוצא בקרוב לסיבובי הרצאות בארצות הברית, אירופה, סין ואוסטרליה והספרים שלך הפכו לרבי מכר בישראל וצפויים לצאת בשלושים מדינות בעולם. איך ההצלחה השפיעה עלייך?

"מצד אחד, היא לא השפיעה עליי מבחינה נפשית בכלל ומצד שני, היא הפכה את חיי מן הקצה אל הקצה. היא לא השפיעה עליי כי אני כבר בן 39, עשיתי בחיי כמה דברים וידעתי עליות ומורדות כך שיש לי את הפרופורציות הנכונות להתמודד עם הדבר הזה. אני יודע שהצלחה היא דבר נקודתי וזמני ולא חי על איזה ענן. מצד שני, אני משלם לא מעט מחירים על ההגשמה הפרטית שלי: אני נעדר מהבית לא מעט, נודד בעולם, ובגילי זה פחות מרגש מלעשות זאת בגיל עשרים כשאתה נטול ילדים, סיימתי בכאב לב מערכת יחסים של שבע שנים בגלל חוסר פרגון לו זכיתי בתוך ביתי ואני בעומס עצום וגדול שאני מנסה ללמוד לאזן בימים אלה.


בוקר אחד התעוררתי לגלות שאנשים מבקשים תשובות לכל מיני שאלות שלחלקן יש לי תשובות ולחלקן אין לי תשובות אבל אני מחפש אותם עבורי ועבור אחרים. כל יוצר חולם שיצירה שלו תזכה לתהודה וכש"הרשימה" יצא קיוותי, כמובן, שיקראו אותו כמה שיותר אנשים. לא פינטזתי על המצב הנוכחי ויש בקרים שאני מתעורר ואני אומר לעצמי 'זהו! אני מספיק להזין את המפעל הזה, אני מוריד את הדוושה מהגז וחוזר לחיים הקודמים והמוכרים. שאנשים יקראו את הספרים וזהו".


ואז אתה רץ לחמש הרצאות ביום.
"נכון".


בגלל הכסף?
"הכסף? ממש לא. בוודאי שאני מתפרנס מהמופעים שלי ומתפרנס מאוד יפה אבל מה שמניע אותי הוא המבט הזה של הקהל, ברגעים מסוימים, שאני רואה בעיניים שלהם שהם הבינו משהו על החיים שלהם, החלומות שלהם, הרשימות שלהם, אנשים שמקיפים אותם ושהנה עוד רגע הם עומדים לצאת מהאולם ולעשות שינוי כלשהו בחייהם. זה מה שמניע אותי. לקבל מייל מאישה בת 80 מארצות הברית שכותבת לי שהיא הייתה בדכאון מאז שיצאה לפנסיה ואיבדה טעם לחייה ואז, כתוצאה מקריאת הספר, היא גילתה שיש לה עוד חלומות ויש טעם בחייה הוא הדלק שלי.

 

כשאישה מישראל כותבת לי שהיא עמדה להתאבד ובזכות פוסט שכתבתי היא החליטה להלחם על חייה ויצאה ממשבר כלכלי הוא המניע שלי. באופן אישי, אני מרגיש כאילו שהיו לי שלושה גילגולי חיים עד היום. בפעם הראשונה שהייתה לי תאונה והפכתי לנכה ואז שיצאתי מהמצב, בפעם השנייה כששיחקתי בשיר שלנו ונכנסתי לתקופה של פרסום, מדורי רכילות פאפרצי וכל ההבלים הנלווים לזה ובפעם השלישית עם "הרשימה" ו"הרעיון". חיי מתחלקים ללפני הרשימה ואחרי הרשימה".

 

 

הרעיון של יובל אברמוביץ מקום 2 ברשימת רבי המכר
 

הרעיון של יובל אברמוביץ מקום 2 ברשימת רבי המכר(מתוך הפייסבוק של יובל)

 

בשבוע שעבר, הגעתי 'ליום מהחלומות', היו שם 100 אנשים שהריעו לך, התבוננו בך בעיניים מעריצות. למה יש אנשים שמצליחים יותר מאנשים אחרים? מה יש בך שלדעתך גורם לך להצליח?
"את השאלה מה יש בי את צריכה לשאול אנשים אחרים ולא אותי. אני לא יכול להעיד על עצמי. אני כן יכול לומר, כי את זה אני יודע עליי, שאני אדם מתלהב. שאני באמת באמת מתרגש מהעשייה שלי וכשאני כותב בפייסבוק על העשייה אני לא עושה זאת ממקום מתנשא, יהיר או משוויץ אלא ממקום משתף ובעיקר מתלהב. גיליתי שהתלהבות ותשוקה הם דברים מדבקים. מעבר לזה, אני משתדל להיות אותנטי ואמיתי. אני מדבר על ההנאה אבל גם על הקושי, אני מדבר על הכיף ועל המורכבות, על הכסף אבל גם על המחירים. כל מי שחולם ויוצא למסע הגשמה חייב לדעת מה המחירים ואני מדבר עליהם לא מעט".


ב"הרעיון" כתבת שסיימת, בגלל "הרשימה", מערכת יחסים בת שבע שנים ושלא פרגנו לך בבית.
"לא פרגנו זאת מילה עדינה. אמרו לי מילים קשות מאוד. שאני מגלומן, ועסוק בפולחן אישיות. בכל פעם שיצאתי צוהל מחדר העבודה ועידכנתי שהזמינו אותי להרצאה בלונדון או בהודו הייתי נתקל במבט חמוץ ומשפט בסגנון 'עוד פעם אתה נוסע?'. אני לא חושב שבמערכת יחסים זוגית בן או בת הזוג צריכים להתחבר מאה אחוזים לעשייה של הצד השני ולהתעניין בכל פרט ופרט אבל הם צריכים לשמוח בשמחתו, בהצלחתו ולהיות רוח גבית. הדבר המצער הוא שאנחנו מוקפים באנשים רעילים וקוצצי חלומות. אלו יכולים להיות הורינו, ילדינו או חברינו. אני כותב על זה ומדבר על זה כל יום עד שיום אחד נחתה עליי ההכרה, תוך כדי הרצאה, שאני מדבר על זה ומעודד אנשים להרחיק רעל מהחיים בזמן שאני חי הפוך לחלוטין מזה והחלטתי לעשות מעשה".


להפרד?
"לא. לדבר על זה. לברר את זה בבית. חשבתי שנוכל לפתור את הדברים אבל, לצערי, לא היה דיאלוג ובבוקר אחד קמתי לבית ריק".

 

 

 

"אני אדם מתלהב"(מתוך הפייסבוק של יובל)

 

אתה מדבר הרבה על יצירת סביבה של סביבה תומכת. איך עושים את זה?
"כמו בכל דבר שרוצים בחיים: עובדים בזה. בשנתיים האחרונות בניתי לעצמי סביבה חברתית חדשה ומדויקת. חלק מהחברים שלי הם ותיקים שהתקרבו אליי יותר וחלק הם חברים חדשים לחלוטין. המכנה המשותף לכולם הוא שכולם אנשי עשייה וכולם חיובים להחריד ומפרגנים אחד לשני. כולנו מבין שביחד אנחנו כוח עצום. כולנו עוזרים אחד לשני, משמשים כאוזן קשבת ובעיקר אנשי אמת. הסכנה הכי גדולה היא להיות מוקף באנשים שאינם אנשי אמת. באופן אישי, אני אוהב ביקורת וזקוק לביקורת ומבקש מחבריי שיגידו לי תמיד את דעתם על העשייה שלי מתוך הבנה שרק כך אוכל להשתפר. הבעיה שאנחנו מוקפים בכל כך הרבה שליליות. מספיק לצפות במהדורת חדשות ולהאמין שאנחנו חיים במדינה הכי גרועה בעולם. רציחות, פשיעות, מחבלים אבטלה, שחיתות. באמת? זאת ישראל? כי אני מכיר ישראל אחרת. ישראל יפה, תורמת, צומחת, מעודדת, מתנדבת ששמחה לעזור. הבעיה היא שיש מי שחושב בתקשורת שכותרת דרמטיות מושכות קהל. אז החלטתי להפסיק לצרוך חדשות מעבר לכותרת. בניתי לי סביבת חיים ורודה. אם תרצי, אני חי בלה לה לנד ובסרט של דיסני מבחירה".


איך זה לשוב בגיל 39 לסצנת הרווקות?
"מאתגר ומשעשע. יש לי הרבה חברים וחברות שמחפשים זוגיות ורובם מתלוננים ומקטרים בזמן שאני בוחר, כמו בכל חוויה בחיים, להשתעשע מהמצב. יצאתי להרבה מאוד דייטים בשנה האחרונה ורובם היו נהדרים אבל לא היו מספיק מדויקים. התאמה זוגית, בעיניי, זה כמו חלקי לגו. צריכים שתהיה התאמה מושלמת. לשמחתי לאחרונה התחלתי מערכת יחסים חדשה, תומכת, מפרגנת ומכילה ויש לי תחושה ותקווה שזה 'זה'.

 

 

יובל אברמוביץ' בראיון על "ליידי לייק"
 

יובל אברמוביץ' בראיון על "ליידי לייק"(אבישג שאר-ישוב)

 

לא לכולם יש חלומות, יש אנשים שטוב להם ככה, או שלא.. מה אתה אומר לאדם שאומר לך שאין לו חלומות?
"אני אומר לו בהומור לקפוץ מהגג. חלומות זה לא רק דבר גדול כמו לפגוש את אובמה, אדל או להיות עשיר. חלומות אלו דברים קטנטנים כמו לשפץ את הדירה, לבלות זמן עם חברים או לקיים נוהל כלשהו עם ילדיך. זה יכול להיות דברים קטנים שיוצרים רגעי אושר קצרים שמצטברים לתחושה כללית של אושר. אני ממליץ לכל אדם לכתוב לעצמו רשימה ויותר מזה לעשות זאת עם כל המשפחה ולייצר שפה משפחתית חדשה".

 

גלה לי מה ברשימה הכי עדכני שלך, מה עוד לא הגשמת? היעד הבא לכבוש?

"בראש וראשונה לייצר לעצמי איזון בחיים. לוח הזמנים שלי באמת פסיכי ואני רוצה יותר זמן לעצמי מלישון יותר ועד לקרוא ספרים. אני רוצה לבלות עם חברים שלי, עם הבנות שלי, לטפח את הזוגיות החדשה שלי ולייצר לעצמי זמן מחשבה שייצר את הסדנאות, הקורסים והספרים הבאים".


יש רעיון לספר הבא?

"בפסח צפוי לצאת ספר ילדים בשם "הרשימה - לחלום בקול רם", ספר מדהים ומרגש עם איורים מדהימים של ענבל שריד-בר שקד שיהיה מורכב גם מסיפור על ילדה שהמשאלות שלה לא מתגשמות עד שהיא לומדת לדבר עליהם ולכתוב רשימה וחלק שני וחוויתי שבו הילדים יתבקשו לכתוב, בתוך הספר, את רשימת החלומות שלהם".

 

 

יובל אברמוביץ' עם אימא שלו:
 

יובל אברמוביץ' עם אימא שלו: "הייעוד לייצר איזון"(מתוך הפייסבוק של יובל)

 

אתה טס המון. אני קצת חוששת בשביל אלו שזקוקים לך פה. יש מצב שתעבור לחו"ל?
"אני לא חושב. יש לי שתי בנות קטנות בבית, אני אוהב את ישראל אהבת אמת והשפה שלי היא עברית. הודות לאינטרנט, לסקייפ ולטיסות אפשר לחיות בישראל ולעבוד מול חו"ל".


בסוף עוד יעשו סרט על חייך בהוליווד.
"האמת היא, ואת הראשונה לדעת זאת, שמתקיים דיאלוג עם כמה גורמים מאוד משמעותיים בהוליווד בקשר לתסריט. הספרים שלי התגלגלו לכמה אנשים בכירים ומפורסמים בתעשיית הקולנוע העולמית ויש כל מיני דיבורים ופילרטוטים אבל מפה ועד לסרט קולנוע הדרך מאוד מאוד ארוכה".


איך הבנות שלך מגיבות להצלחת הספרים שלך?
"נגה בת שנתיים כך שהיא לא ממש ערה למתרחש ושירה, בת השבע, שגם מופיעה בכל מיני סיפורים בספרים בהחלט מבינה מה שקורה. מצד אחד, היא שמחה עבורי, מתעניינת במיקום הספרים ברשימות רבי המכר, מתלהבת בכל פעם שמדינה חדשה מתעניינת בהוצאות הספרים או בהרצאות ומצד שני, כמו כל ילד, היא לפעמים מתבאסת מההעדרות שלי או העומס שלי. פעם אחת, הלכנו ברחוב, והיא אמרה לי 'חבל שלפני שנתיים הלכנו ברחוב, נפל כוכב, ביקשתי משאלה בלב וכתבת מזה סיפר". כששאלתי 'למה זה חבל?', היא אמרה שעכשיו אנשים רוצים שאספר להם את הסיפור הזה ושאני כל הזמן בנסיעות. אז נכון שיש מחיר להצלחה אבל יש גם הרבה רווחים כלכליים, נפשיים ומשפחתיים והבנות שלי, אני מקווה, סופגות ממני את ערכי ההגשמה והעשייה. רק השבוע שירה סיפרה לי חברה שלה, בכיתה ב', שביקשה משאלה בלב כשנפל לה ריס ושירה תיקנה אותה ואמרה לה לשתף במשאלה את המורה על מנת שהיא תעזור לה להגשים את החלום שלה".


מעורר השראה, עושה רושם של אבא מושלם. 
"אני אבא חופר! אני לא כל כך אבא של משחקי בובות וגנים ציבוריים. אני יותר אבא שעושה עם הבנות שלו רשימות, מהגג על החיים ומנסה להקנות להם ערכים נכונים ובעיקר תפיסת חיי שהכל אפשרי. כששירה אומרת לי שהיא מתלבטת בין להיות ציירת או מתעמלת באולימפידה אני מסביר לה שהיא יכולה גם וגם. באותה המידה אני גם שטותינק מוחלט שלא לוקח את עצמו ברצינות גדולה מדי. לא מול ההורות ולא מול הקהל. כתבתי ספרים, שלשמחתי מצליחים, אבל לא הבאתי את לוחות הברית מן השמיים. הכל בפרופורציות".