ללא ריח: בוטוקס כטיפול להפחתת הזעה

הטיפול בבוטוקס משמש כיום לא רק ליישור קמטים אלא גם לטיפול בתופעות מציקות כמו הזעת יתר. זהו טיפול יעיל שיכול להוביל לירידה משמעותית בכמות הזיעה

כולנו סובלים ממזג אוויר חם מדי ומזיעים, אולם כ-1% מהאנשים סובל מהזעת יתר - תופעה לא נעימה, שכוללת הזעה מוגזמת באזורים מסוימים בגוף כמו כפות הידיים והרגליים, הגב והפנים. הזעת היתר מושפעת ממצבים מלחיצים, מפעילות גופנית ועוד וברוב המקרים היא בלתי נשלטת. הסובלים ממנה חווים אי נוחות, ונמנעים ממפגשים חברתיים. לעתים הם סובלים מירידה בביטחון העצמי וכמובן, מההפרעה האסתטית. אם ההפרעה משמעותית, אנשים רבים פונים לטיפול רפואי.

 

אחד מסוגי הטיפול הנפוצים ביותר כיום הוא טיפול בהזרקת בוטוקס, ההופך בשנים האחרונות לפופולארי לא רק בתחום הקוסמטי והאסתטי, אלא גם בתחום הרפואי. כיום משמש הבוטוקס לטיפול במיגרנות, בשבץ מוחי, בפרקינסון, בעין עצלה, בכאבים ראומטיים, בפיסורה, בבריחת שתן ועוד.

 

הבוטוקס ידוע בשל תכונותיו להרפיית שרירים, וכאשר מזריקים אותו אל העצבים הגורמים להזעת היתר השפעתו דומה: הוא חוסם את העצבים האחראים על בלוטות הזיעה, ובכך מונע את הפרשת הזיעה. הטיפול בבוטוקס נחשב ליעיל יחסית, וכבר לאחר ההזרקה הראשונה ישנה ירידה משמעותית בהזעת היתר. עם זאת, השפעה זו חולפת תוך כמה חודשים ודורשת הזרקה נוספת לשם שימור הטיפול.

חיסול זיעה ממוקד

השימוש בבוטוקס לצורך טיפול בהזעת יתר מיועד בעיקר במקרים, שבהם ההזעה היא ממוקדת ואינה משפיעה על כל הגוף. כך, למשל, ניתן להשתמש בו לטיפול באנשים הסובלים מהזעת יתר בכפות הידיים בלבד או מהזעה מוגזמת בבית השחי.

 

כיוון שמדובר באזורים ממוקדים מאוד, הזרקה אחת של בוטוקס יכולה להשיג אפקט משמעותי לעומת טיפולים אחרים, הנחשבים ליעילים פחות. עם זאת, אם הזעת היתר נרחבת וכוללת את כל הגוף, טיפולי הבוטוקס אינם נחשבים כיעילים ועדיף לחשוב על דרכי טיפול אחרות.

 

עם סוגי הטיפול השונים נמנים שינוי ההרגלים (כמו הפסקת עישון, הימנעות מאלכוהול וקפאין), שימוש בדאודורנט אנטי-פרספירנטי, תרופות מסוגים שונים ועוד. חשוב מאוד לנסות את הטיפולים השונים לפני הפנייה לטיפול בבוטוקס, כיוון שזהו טיפול יקר יחסית המספק השפעה לכמה חודשים בלבד.

 

הזרקת הבוטוקס נחשבת לפרוצדורה בטוחה, שאינה גורמת לסיכון כלשהו. עם זאת, בשל כמות הבוטוקס הגדולה יחסית שבה משתמשים, במקרים נדירים מאוד עלול החומר לנדוד לאיברים אחרים ולגרום לחולשת שרירים, הפרעות ראייה, הפרעות שליטה על הסוגרים ותסמינים נדירים אחרים.

פתרון בתוך שבוע

אם ניסיתם את כל הפתרונות הפשוטים וגיליתם, ששום דבר לא מונע את הזעת היתר, כדאי לפנות לרופא שיאבחן את ההפרעה. הרופא ישאל אתכם כמה שאלות על ההיסטוריה הרפואית והתלונות על הזעות, וינסה להבין מהו האזור המעורב בתהליך ההזעה. לפני שיפנה אתכם לטיפול מסוים, הוא יבדוק אם ייתכן שהזעת היתר קשורה להפרעה גופנית אחרת.

לאחר תהליך האבחנה יתחיל הרופא בטיפול, הכולל שני שלבים עיקריים. הראשון הוא אלחוש אזור ההזרקה. היות שבהזרקת הבוטוקס המחט מוחדרת עמוק אל מתחת לעור, יש לאלחש את האזור לפני תחילת הפרוצדורה. האלחוש יכול להתבצע על ידי זריקת אלחוש, קרם מאלחש ואמצעים נוספים. יש לציין כי ההזרקה לכפות הידיים או הרגליים עלולה להיות כואבת למדי, ולכן כדאי לבקש מהרופא שישתמש בעזרי אלחוש נוספים.

 

לאחר מכן יבצע הרופא את הזרקת הבוטוקס עצמה. הבוטוקס מוחדר באמצעות מחט דקה אל האזור המיועד. הרופא מזריק כמות קטנה של בוטוקס במרווחים של 2-1 ס"מ, בהתאם לאזור שבו הוא מטפל. ההזרקה מתבצעת לאזור נרחב, ולכן עלולים להופיע בו נפיחות וכאב כמה ימים אחר כך. כשבוע עד עשרה ימים אחרי ההזרקה, הזעת היתר פוחתת.

לעתים במהלך טיפול הבוטוקס הראשון "מתפספסות" כמה בלוטות זיעה המופיעות במרווח שבין ההזרקות. במקרים אלה, כדאי להגיע לרופא שוב שימלא את החלל וישתק גם את בלוטות הזיעה שחמקו.

 

הטיפול בבוטוקס יעיל למשך לארבעה חודשים בממוצע - ואחריהם יש לחזור על הפעולה. חשוב לציין שטיפול בבוטוקס אינו מרפא את הזעת היתר, אלא רק מפחית את הסימפטומים למשך כמה חודשים.