BETA
מקום של כבוד לצד הליפסטיק
מקום של כבוד לצד הליפסטיק
,fortolia

בעד או נגד? הכל על הגלולה

הנטייה למצבי רוח, מניעת הפצעים ובעיקר מניעת ההריון - מתלבטות אם לקחת גלולות? יש לנו את כל התשובות לכל השאלות עבורכן

תשאלו כל אישה מהי ההמצאה הכי חשובה שהפכה את החיים עבורה קלים יותר, מלבד הליפסטיק וההחלקה היפנית כמובן, וסביר להניח שלרוב התשובה תהיה - הגלולה. זה המקום להודות שגלולה למניעת הריון היא אחת ההמצאות החשובות עבור הנשים - בשנות ה-60 הן סמלו את שחרור האישה והמיניות שלה וגם היום הן משחררות את המין היפה, ולא פחות גם את המין החזק, מתלות בקונדומים ומאמצעי מניעה מסורבלים אחרים ומאפשרות חיי אהבה ספונטנים ורומנטיים. 

 

אז מצד אחד הן מאפשרות יחסי מין ספונטניים, מונעות הריון, אבל טוענים שיש להן השפעות שונות ומשונות על גוף האישה ושיש לא מעט סיכונים בנטילתן.  

ד"ר ישעיה אריה, מזכיר החברה הישראלית לאמצעי מניעה ובריאות מינית, ויועץ רפואי ל"כצט" מנפץ מיתוסים ישנים ועונה על השאלות שמעסיקות את רוב הנשים:

 

 

כמה הן בטוחות?

> הגלולות בטוחות ב-100 אחוז כמונעות הריון? לא נכון אין 100% הן בטוחות ב-99%.

 

>  יש בהן חומרים מסוכנים? נכון חלקית השילוב של אסטרוגן ופרוגסטרון יחד עלולים להגביר את הסיכוי לסרטן השד ומצד שני מורידים הסיכוי לסרטן השחלות והרחם.

 

> יש הגבלה על מספר שנים שאישה יכולה לקחת גלולות? לא נכון אין הגבלה. ככל שאשה לוקחת יותר זמן, הסיכון לקרישיות יורד.

 

> מידי שנה יש לבצע הפסקה בת חודש בנטילת הגלולות כדי "לנקות את הגוף". לא נכון! אין צורך לבצע הפסקה בנטילת הגלולות, היות ואין הצטברות של חומר בגוף. ההוכחה לכך היא שדי לשכוח גלולה אחת כדי לגרום להריון לא רצוי.

 

 

בלי פיספוסים

> לפני נטילת גלולות יש לבצע בדיקות דם להתאמת הגלולה. לא נכון! הבחירה בסוג הגלולה אותה תיטלי היא לרב אקראית, למעט מקרים בודדים וחריגים כדוגמת נשים הסובלות מתופעת שיעור יתר או אקנה חמורה. לנשים המגלות רגישות להורמונים בצורה של תופעות לוואי חריפות מוטב לנסות גלולות עם מינון הורמונלי נמוך ביותר. כנ"ל לגבי נשים הסובלות מיתר לחץ דם, מסכרת, או מרמת שומנים גבוהה בדם. בדיקות דם יש לבצע מידי פעם, תוך כדי נטילת גלולות וזאת כדי לוודא תפקודים תקינים של המערכת תחת השפעת ההורמונים. 

 

> יש לקחת גלולות בשעה קבועה. נכון! נטילת הגלולות תמיד באותה שעה מפחיתה תופעות לוואי ומשפרת את יעילות מניעת ההיריון. אם חולפות יותר מ- 12 שעות ממועד הנטילה הרצוי, חלה ירידה משמעותית ביעילות הגלולה ומומלץ שימוש באמצעי מניעה נוסף.

 

> קלקול קיבה מפחית את השפעת הגלולות? נכון! שלשולים והקאות עלולים להפריע לתהליך הספיגה התקין של הגלולות וכתוצאה מכך לגרום להפחתת יעילותן במניעת הריון.

 

> האם אסור לעבור בין סוגי גלולות? לא נכון! מותר לעבור מגלולה לגלולה במידת הצורך, בשל תופעות לוואי לא רצויות או אי סבילות מסוג כלשהו. חשוב לדעת שלפני החלפת גלולות רצוי לנסות את הגלולה החדשה לפחות כשלושה חודשים לפני שמחליטים באופן סופי אם מתאים לך או לא, שכן, לעיתים לוקח לגוף זמן להתרגל לטיפול החדש.

 

 

 

כל יום באותה שעה
 

כל יום באותה שעה(fortolia)

 

משמינות או לא?

> נטילת גלולות גורמת להשמנה. לא נכון! כמות הקלוריות הנמצאת בגלולה אינה מהוה עילה לעלייה במשקל. במקרים נדירים הן גורמות להגברת תיאבון וכתוצאה מכך לעלייה משנית במשקל.

 

> האם הגלולות גורמות לשיעור יתר? לא נכון לגבי הגלולות שמצויות היום בשימוש. כל הגלולות המצויות היום נכללות בקבוצת המינון ההורמונאלי הנמוך. מכאן שההפך הוא הנכון.  

 

> האם הן יעילות לעור הפנים ולאקנה ולשיעור יתר? נכון. הן מדכאות הפרשת אנדרוגנים שגורמים לאקנה ולשיעור יתר ופעמים רבות מהוות דרך טיפול בבבעיות אלו.

 

> נטילת הגלולות פוגעת במצב הרוח. נכון חלקית. גלולות למניעת הריון יכולות לפגוע במצב הרוח אצל חלק מהנשים. ישנן נשים שסוג מסוים של גלולות גורם להן לשינויים קשים במצב הרוח ולעומתן נשים שגלולות מהוות עבורן טיפול בתופעת ה- PMS - מצבי רוח לפני המחזור. כלומר, נטילת הגלולות פותרת להן בעיה של מצבי רוח קשים המופיעים לפני המחזור. במקרה של שנויים במצב הרוח בעקבות נטילת גלולות, מומלץ לנסות סוג אחר - עד למציאת הגלולה המתאימה ביותר. קיימים היום סוגים רבים של גלולות עם שילוב הורמונים שונים, הן במינון והן בהרכב ההורמונאלי. 

 

> גלולות עלולות לגרום לכתמי עור. נכון! חלק מהנשים מגיבות לנטילת גלולות בכתמים של היפר-פיגמנטציה בפנים או במקומות אחרים בגוף, בדומה לתופעות המופיעות בשינויים הורמונאליים בתקופת ההריון.

 

 

 

חפשי את סוג הגלולות המתאים לך
 

חפשי את סוג הגלולות המתאים לך(fortolia)

 

הגלולות והמחזור

> נטילת גלולות מסדירה את המחזור. נכון! במשך נטילת הגלולות המחזור הווסתי נעשה מסודר ביותר, כל 28 ימים (זאת בגלולות המשלבות אסטרוגן ופרוגסטרון). אולם, עם הפסקת הטיפול חוזר המחזור להופיע באופן רגיל כפי שהיה לפני נטילתן. כלומר, מי שהיתה לה וסת לא סדירה לפני נטילת הגלולות, סביר שתחזור למחזורים לא סדירים עם הפסקת נטילתן.

 

> גלולות מהוות טיפול לתסמונת טרום ווסתית. נכון חלקית! גלולות יכולות לתרום לטיפול בתסמונת הקדם וסתית בחלק מהמקרים, אולם לא לכולם באופן גורף. קשה לדעת מראש למי הטיפול יעזור, אך בהחלט שווה לנסות.

 

> הגלולות מווסתות תופעות לוואי של מחזור, כמו זרימה חזקה, כאבים וכו'. נכון . נטילת גלולות ברצף או נטילת גלולת ספציפיות שמתאימות יותר למי שיש דימום רב , עלולה לווסת תופעות לוואי של מחזור.