מהפכה בתחום הגילוי המוקדם של סרטן השד

בשנים האחרונות מודעות האוכלוסיה לסרטן השד הולכת וגדלה. יותר ויותר נשים הולכות להבדק. במרכז לבריאות השד - "אולטרה מדיקל" מציעים לכן פיתרון טכנולוגי חדש לגילוי מוקדם של המחלה

מאות אלפי נשים אינן מודעות לכך שבדיקת הממוגרפיה שהן עוברות לאיתור סרטן השד אינה יעילה או מוגבלת עבורן. הסיבה: לאותן נשים יש רקמת שד צפופה והממוגרפיה כושלת ב-35 אחוז באבחון המוקדם של גידולים סרטניים בשד צפוף. הפתרון לכך הוא טכנולוגיית חדשנית המבוססת על אולטרה סאונד (מערכת אולטרה סאונד שד אוטומטית), שאושרה באחרונה על ידי מינהל המזון והתרופות בארה"ב (FDA). המערכת הזו מבשרת על מהפכה בגילוי ואבחון מוקדמים בקרב נשים שהבדיקה אינה יעילה או מוגבלת עבורן.

  

סרטן השד

מחלה סרטנית שמקורה בשד, אך היא עלולה לשלוח גרורות אל איברים שונים בגוף. בשלביה הראשוניים המחלה מתאפיינת בגושים לא כואבים בשד, לאחר מכן חודרים תאים סרטניים לקשרי הלימפה של בית השחי ומשם עלולים התאים לחדור לזרם הדם ודרכו להגיע לאיברים מרוחקים כגון הכבד, הריאות והמוח. המחלה מתפתחת בעיקר בנשים מעל גיל חמישים והיא נדירה בגברים ונשים צעירות.

 

בדיקה עצמית ובדיקת רופא

 

היות וגילוי המחלה בשלביה המוקדמים מורידה באופן משמעותי את הסיכוי לתמותה מן המחלה, מומלץ לבצע בדיקת שד עצמית אחת למספר שבועות ובדיקה שנתית על ידי רופא גינקולוג או כירורג. בבדיקה יש לחפש סימנים חשודים המעידים על אפשרות של התפתחות סרטנית. סימנים אלה כוללים שינוי צורה באחד מהשדיים, הופעת גומות או בליטות, הופעת כלי דם, תזוזת הפטמה או הפרשות ממנה. בנוסף, על ידי מישוש ניתן לחוש בגושים בשד או בבית השחי.

 

ממוגרפיה

 

נשים עם רקמת שד צפופה זה דבר טבעי (2/3 מהנשים הצעירות עד גיל 50 ועוד 1/3 מהנשים המבוגרות) אך חשוב לומר שמחקרים מראים כי נשים אלו נמצאות בסיכון של פי 5 לחלות בסרטן השד. הממוגרפיה, כאמור, אינה מצליחה לאתר גידולים בקרב יותר משליש מהנשים עם רקמת שד צפופה, שכן רקמת השד המופיעה בבדיקת הממוגרפיה בצבע לבן, בדיוק כמו הצבע של הגידול הסרטני. ולכן קשה מאוד לזהות את הגידול בשד בבדיקת הממוגרפיה - ובוודאי כשהוא נמצא בשלביו ההתחלתיים, כשהוא בגודל של כ-1 ס"מ.

 

מערכת אולטרה סאונד שד אוטומטית

 

(ABUS Automated Breast Ultrasound ) פותחה במיוחד לגילוי מוקדם של גידולים בשד ומהווה פריצת דרך בסל הבדיקות הקיימות היום בשוק. המערכת מבצעת סריקת שד אוטומטית ונותנת תמונה תלת ממדית (D3) מדויקת, המאפשרת אבחון מוקדם של גידולים סרטניים הקטנים מ-1 ס"מ גם אצל נשים עם מבנה שד בעל צפיפות גבוהה. המערכת מאפשרת תיעוד אובייקטיבי של רקמת השד, שאינו תלוי במיומנות או במקצועיות של המטפל המבצע את הבדיקה.

 

מבין המחלות הממאירות, סרטן השד היא המחלה בעלת האופציות הטיפוליות הרבות ביותר. חולות שאובחנו במחלה בשלבים הראשונים שלה נכנסות לרוב למשטר של מעקב או טיפול אנדוקריני. בחולות בעלות היסטוריה משפחתית יש לשקול התערבות ניתוחית, לעתים עד כדי כריתת שד רדיקלית. 

 

העובדה שהשד אינו איבר חיוני לשרידות החולה מאפשרת לכרות את הגידול הראשוני ללא נזק למערכות הגוף, כך שגידול זה כשלעצמו אינו מהווה בדרך כלל סכנת חיים. הסכנה העיקרית בסרטן השד היא היווצרות גרורות באיברים החיוניים שאותן לא ניתן להוציא בניתוח.

 

לכי להבדק!

 

 

ד"ר אן גורביץ' - רופאה כירורגית ומנכל המרכז לבריאות השד אולטרה מדיקל