10 המכות שממררות לכם את הזוגיות

האם הקשר הזוגי שלכם דומה לשדה מוקשים? כבר ניסיתם יעוץ זוגי ובכל זאת אתם מוצאים את עצמכם במאבק תמידי? מדובר כנראה בבעיית תקשורת אופיינית בין גברים לנשים - בואו לצפות בעשר המכות הניתנות לגישור

נשים וגברים דומים אמנם מעצם היותם בני אנוש, אבל כיום כבר לא ניתן להכחיש,  קיימים הבדלים מהותיים בדרכי ההסתכלות שלנו על העולם והאופן בו אנו מתקשרים. לפניכם מדריך בזק לטעויות נפוצות בתקשורת בין המינים: טעויות קטנות/גדולות שממררות את חיי הזוגיות שלכם וממש חבל שכך.

 

לנוחיותכם, המדריך נכתב עבור שני המינים. גזרו, הפנימו ושמרו!

 

 

 

1. את כל הזמן מנדנדת לו!

ביקשת מבעלך לאסוף את הקטנה מהגן? לעבור בדרך במכולת ולהוציא את הבגדים מניקוי יבש? אם את מוצאת את עצמך מתקשרת ומתזכרת אותו שוב ושוב במהלך היום, לא רק שאת לא עוזרת לו, אלא את פשוט מעצבנת אותו והסיכוי שהוא ירצה אי פעם להתנדב שוב למשימות מעין אלו, שואף לאפס. מה גם, שזה מאד מזכיר לו את אימא שלו, ואיזה גבר מוצא את זה מושך?

 

 

 

2. אתה מתעלם מהבקשות שלה או פוטר אותה כלאחר יד

 

אשתך מבקשת ממך להוריד את הזבל? להחליף את הנורה שנשרפה ולאסוף את הילדים? אותך זה מעצבן כי היא ממשיכה לנדנד לך בעניין כל היום? אם אתה נוהג למלמל בחצי פה שתעשה מה שביקשה, אבל עושה הכול כדי להתחמק, הרי לך מתכון בטוח לאכזבה מצדה, התפתחות של כעס וכמובן נדנוד שאתה כל כך שונא. במקום להתחמק, פשוט יידע אותה מתי אתה עומד לעשות זאת. כך היא תהיה רגועה ולא תצטרך לרדוף אחריך ("פורטונה אני אתלה לך את התמונה הזאתי מחר בערב, אני נשבע לך!").

 

3. את מסתובבת עם פיג'מת פלנל מיושנת ומגדלת שפם!

 

נכון שתקופת החיזור (תקופת האהבה הרומנטית) כבר הרבה מאחוריכם, אבל זה לא אומר שמותר לך להזניח את עצמך("מאיזה בוידעם הורדת את מכנסי הטרנינג הללו?!"). בעלך התחתן עם אישה והוא מצפה לראות אותך כזו, נשית, מפונפנת ומטופחת ("ולא לשכוח גבות, שפם ובית שחי!"). אל תסמכי על זה ש"ממילא אנחנו ביחד כבר שנים, אז למי זה משנה?" נשים רבות סברו כמוך ומצאו את עצמן עם זוגיות במשבר. לכן, שמרי וטפחי את עצמך אחרי הכול, גם את נהנית כשהאיש שלך נראה במיטבו.

 

4. אתה לא מחזר אחריה מספיק ומתייחס אליה כמובנת מאליה

 

מתי בפעם האחרונה קנית לה פרחים או הזמנת בהפתעה סופשבוע רומנטי בצימר? ("פורטונה, תראי איזה שושנות מהממות הבאתי לך!"). מזמן, נכון? החיים תובעניים ואתה מותש ממאבקי ההישרדות, אבל אשתך זקוקה לחיזור שלך כדי לפרוח ונחוץ לה לדעת, שהיא עדיין מושכת בעיניך. זה לא מוכרח להיות יקר או מסובך, אשתך תעריך מאד גם תשורות קטנות ובעיקר את תשומת הלב האישית שאתה מפגין כלפיה ("פורטונה תראי, קטפתי לך חמציץ!").

 

5. את מערבת יותר מדי את המשפחה שלך!

 

מאז ומתמיד התרגלת להרים טלפון לאמך ולדווח לה על כל התרחשות בחייך ("אל תשאלי איזה פה הוא פתח עלי!"). העובדה שאת מערבת את אימך בקשר שלכם, מזיקה מאד ליחסים ביניכם, היא יוצרת אצלה תרעומת בלתי מודעת כלפי בעלך ונותנת לבעלך תחושה, שהוא במקום השני מבחינת החשיבות, מה שעשוי להוביל עם הזמן לבעיות בזוגיות. חלק מההבנה שאת במערכת יחסים בוגרת, היא ההחלטה לצנזר חלק מהמידע שאת מעבירה הלאה. באופן כזה את מגדילה את האמון ביניכם ובעלך מרגיש בטוח לחשוף בפנייך את החולשות והקשיים שלו.

 

6. אתה משבח את אימא שלך יותר מדי!

 

אימא שלך עושה חריימ'ה הורס? אתה מת על הגפילטע שלה? אשתך מנסה אבל לא ממש מצליחה לקלוע לטעמי הילדות שלך? הזהר! אל תפליג בתיאורים אודות מעלותיה התרומיות של אמך ואיך היא גידלה עשרה ילדים במסירות, בחדר צפוף של מטר על מטר ומעולם לא התלוננה. יכול להיות שאמך באמת אישה מדהימה, אבל מה לעשות והיא כבר התחתנה עם אבא שלך? לך לעומת זאת יש אישה שהגיעה מרקע שונה, מבית אחר ומשקיעה רבות כדי למלא אחר הציפיות וההעדפות שלך, אל תקבל זאת כמובן מאליו והתייחס בהערכה לכל מאמץ מצידה (אז מה אם היא שרפה את הקוסקוס?).

 

7. את מעירה לבעלך על אופן לבושו, התנהגותו, דיבורו וכד'!

 

את מעירה לבעלך נונסטופ על הלבוש לו ("מוישה, תכניס את החולצה!"), על השיער ("אתה חייב להסתפר!"), על נימוסי השולחן שלו ("ממתי אוכלים סלט עם כף?!) ועל מה לא בעצם?  ההערות שבאוזניים שלך נשמעות "בונות", עבורו מתורגמות אוטומטית כחוסר כבוד ופוגעות אנושות בדימויו העצמי. אל תשכחי שהערך החשוב ביותר לכל גבר (גם "לאשכנזי לפלף"), זהו הכבוד שלו. יתכן מצד שני, כי ישנו משהו אחר שמפריע לך ביחסים, וההערות שלך הן ניסיון מצידך להשיג את היחס של בעלך.

 

8. אתה לא מתייחס לאשתך מספיק!

 

אתה עובד מאד קשה והחיים בכלל לא פשוטים. בסוף היום לאחר המאבק היומיומי אתה רוצה קצת שקט ומעדיף להימלט לעיתון, לאינטרנט או לטלוויזיה. הבעיה, שאתה שוכח את עצמך ויכול לגלוש שעות ולהתעלם לחלוטין מהסובבים אותך. אל תשכח שאשתך נאבקה גם היא, ממש כמוך בין בעבודה ו/או עם הילדים בבית. קצת יחס מצידך עשוי לחולל נפלאות בהרגשה שלה וגם אתה לא תפסיד מזה. אם תקצה לה מספר רגעים בערב, תתעניין בה ותיתן לה להרגיש שהיא חשובה לך, רמת הביקורת והתרעומת שלה כלפיך ירדו פלאים ("פורטונה, מתי בפעם האחרונה אמרתי לך שאת אישה מדהימה?"J).

 

9. את רוצה פחות מדי סקס!

 

חלק מהמחויבות שלך כלפי בן זוגך, היא להיות זמינה עבורו במיטה במינון סביר ("לא היום, כואב לי הראש, גם אתמול הוא כאב ושלשום ומחר"). נכון שמבחינתו זה אף פעם לא מספיק (ברוך ה', התחתנת עם גבר!) ואת מעדיפה בכלל קפה עם חברה, אבל העובדה שלא בא לך, אינה פוטרת אותך מהמחויבות החברית אליו. אם לאורך היחסים את באופן קבוע נמנעת ממין או מסרבת, הרי שאת גורמת לגבר שלך להיות אומלל, מתוסכל, רעב תמידי וממורמר ומן הסתם תמצאו את עצמכם במקרה הטוב בייעוץ זוגי או על מדרגות הרבנות.

 

10. אתה רוצה יותר מדי סקס!

 

אתה גבר בריא ויש לך צרכים נורמאליים. יחד עם זאת, לאשתך חשוב, לא פחות מלקיים אתך יחסים, שתדבר איתה, תפנק אותה, תתייחס אליה כמיוחדת ותחזר אחריה ("פורטונה, בואי אני יעשה לך מסאז' ברגליים"). אם אתה מרגיש מתוסכל, מן הסתם לא סיפקת את הצד הרגשי אינטימי שלה. נסה לייחד חיבוקים מסוימים במשך היום לחמימות נטו, מבלי שהם יובילו בהכרח למיטה, כך תנטרל את הצורך שלה להדוף אותך ותאפשר לה להתלהב ולהימשך אליך בקצב שלה.

 

צחקת? נהנית? מזהה את עצמכם בין השורות?

 

צחוק צחוק אבל במציאות, בעיות התקשורת הללו אם אינן מטופלות, עלולות להפוך עם השנים לדרדר את התקשורת הזוגית עד כדי גירושין. אם אחת או יותר מההתנהגויות הללו אכן מאפיינות את מערכת היחסים שלך עם בן/בת זוגך, מומלץ לחדול מכך ולרכוש מיומנויות תקשורת אפקטיביות ומכבדות יותר.

 

 

 

אורנה זכאי, אימון וייעוץ זוגי בשיטת "התבוננות בשניים".