טיפים קטנים וסודות גדולים להורים הטריים

רגע לפני שאת נכנסת הביתה עם תינוק חדש ומקסים הכנו עבור מספר טיפים שווים. קחי אותם באהבה ותהני מרגעים שמחים יחד עם הבייבי

אין נכון או לא נכון: תינוק הוא לא מדע מדויק ולא מכשיר, שקנית בחנות החשמל ומגיע עם ספרון הדרכה, הוא ישות נפרדת עם אישיות, צרכים ואופי משלו. את אמא שלו ויודעת  לבד מה הוא רוצה ומה הוא צריך. איך? אם תתני לעצמך לשמוע את הקולות הפנימיים שלך ופחות את קולות הסביבה.

 

עצות הן מבורכות: כל עצה, אם היא ניתנת לך על ידי אמא מנוסה, סבתא, חברה או שכנה מבורכת. אל תיקחי את זה כביקורת, אלא כמחווה (ישראלית). העיקר שתיקחי רק את מה, שנשמע לכם הגיוני ומתאים לכם ולתינוקכם.

 

אם רושמים לא שוכחים: שימי במקום נגיש פנקס קטן עם עט. אם אהבת איזה רעיון תוכלי לרשום אותו בפנקס ולהסתכל בו שוב בעת הצורך. מכל העצות לא תזכרי כלום (וודאי לא יהיה לכם כוח, זמן או רצון להתקשר מאוחר יותר ל"נותן הטיפ" לשאול אותו שוב). רשמי גם המלצות לתרופות וכל דבר, שעשוי לשמש אותך אפילו בעתיד.

מנוחה, סדר יום ואכילה נכונה

מנוחה: הכוונה של המונח "משכב לידה" היא לשישה שבועות, שהגוף צריך לנוח, על מנת לחזור לעצמו לאחר טראומת הלידה. חשוב לזכור את המונח הזה ולא להתבייש לנוח. זה לא אומר שאת אמא לא טובה, אם נשכבת לישון או סתם בהית בתקרה בזמן, שתינוקך ישן או בזמן שמישהו אחר איתו.

 

אל תעברו לדום: כשהתינוק ישן אפשר לשמוע מוזיקה ולראות טלוויזיה, להזמין אורחים ולדבר. זה אפילו מומלץ.

 

סדר יום: ארגני לך ולתינוק סדר יום קבוע, עם זמני ארוחות ושינה קבועים. זה יעזור גם לשניכם בארגון היום ברוגע ובהנאה.

 

אוכל מבושל:  אכילה בריאה ומזינה עוזרת לחזק את הגוף החלש והעייף שלך. אם את לא נהנית לבשל או לא חושבת, שיש לך זמן לזה, אל תתביישי לבקש עזרה מהמשפחה, החברים וכל מי שמציע להביא משהו. אוכל חם שומר על המורל ועל המערכות בגוף וחשוב לאכול ארוחה חמה אחת ביום.

 

נשנושים: אנחנו הרי אוהבים לארח ובעיקר אנשים אוהבים לבקר זוגות אחרי לידה. עם זאת, את לא  צריכה להגיש להם ארוחה ושלוש מנות כל פעם. תדאגי להצטייד בפירות טריים ויבשים, שקדים (טוב גם לחלב) ועוגיות טובות, כך שתמיד יהיה לך קל ונוח לשלוף.

לקבל עזרה, לשתף בדאגות

קבלו עזרה: עזרה מתקבלת בברכה וזה לא בושה לבקש או לקחת אותה. אם מציעים לך עזרה קחו אותה בזרועות פתוחות (אגב גם לנותן כיף להרגיש נחוץ ולכם בטח יהיה כיף לקבל אותה). ישנם המון דברים לסדר בבית, לכבס, להחליף, לרכוש ולעשות ואפילו עזרה בזמן אמבטיה או סתם קצת זמן בייביסיטר לתינוק, על מנת שתוכלי לנוח.

 

תבכי:  אם יש בך רצון לבכות אז שחררי את כל הבכי. בכי זה דבר נפלא הוא משחרר ובדרך כלל הוא מגיע כמה ימים, אחרי החזרה מבית החולים. לבכות זה טבעי ואחרי בכי טוב מרגישים נפלא. הרי זה לא קל להפוך להורה בן לילה.

 

שתפי: בן הזוג או כל מי שמלווה אותך אחרי הלידה אינו קורא מחשבות. על מנת שאלו בסביבה ידעו מה את רוצה, צריכה ומרגישה, את חייבת להגיד להם. שתפי את הסביבה הקרובה לך בפחדים, שמחה, רגשות או התלבטויות ותני להם אפשרות לעזור לך, לחבק או אולי לפרוק גם קצת שעל ליבך.

 

לצאת החוצה, לפרגן לבן הזוג

אם לא שואלים לא יודעים:  אם משהו לא נראה לך או אם את חוששת או מתלבטת, ישנם המון אנשים, שאת יכולה לשאול. אחות טיפת חלב, רופא הילדים, חברים קרובים שילדו לא מזמן, הורים וכמובן ישנם אין סוף רשתות חברתיות ופורומים ברשת של הורים ויועצים. זכריגם להקשיב לאינסטינקט שלך.

 

בילוי: אם את אוהבת לבלות ומסוגלת, קחי בייביסטר או בקשי מחבר / קרוב לשמור על התינוק. צאי אפילו לשעה של בילוי זוגי או עם חברות.

 

בלי התחשבנויות מיותרות: אל תהיי עסוקה בפנקסנות. פרגני לבן הזוג. כל אחד תורם ומשתדל כפי יכולתו אם אחד מבני הזוג עושה יותר עם התינוק אולי זה, מה שמתאים לו. דברו אחד עם השני, בקשי דברים אבל בלי להתחשבן.

 

מילה טובה: לפעמים מילה טובה עושה את כל ההבדל. זכרי להחמיא לבן הזוג על היותו הורה טוב ועל מה, שהוא עושה.

***הכתבה נכתבה באדיבות האגיס

 

לינקים נוספים:

כך תורידי במשקל לאחר הלידה

החשיבות של הנקת התינוק