מודאגים מהשפעת? כך תתמודדו עם הווירוס

כמדי שנה, גם הפעם השפעת העונתית לא מתכוונת לדלג עלינו. זה הזמן להיזכר איך נדבקים בה, מה הם תסמיניה וכיצד להתמודד איתה. אפצ'י! לבריאות

מזג האוויר החל לסמן על בואו של החורף, ובעקבותיו גם השפעת מראה את אותותיה באופק. השפעת העונתית מגיעה אלינו בכל שנה, ומכונה בלועזית אינפלואנזה. וירוס השפעת הינו זיהום בדרכי הנשימה העליונות, שתסמיניו מתחילים יחסית באופן פתאומי ומהיר והוא מדבק ביותר.

 

איך נדבקים?

וירוס השפעת עובר מאדם לאדם באמצעות מגע ישיר עם הפרשות דרכי הנשימה, דוגמת טיפות רוק וטיפות רסס מהתעטשות, אוויר היוצא מפיו של אדם משתעל או מגע בחפצים אישיים של אדם חולה או בחולה ישירות (בידית דלת, טלפון, מעקה מדרגות נעות ועוד).

 

מה התסמינים של המחלה?

השפעת העונתית מאופיינת בסימפטומים של חום גבוה וכאבי ראש, נזלת, כאבי גרון, כאבי מפרקים ושרירים, שיעול, חולשה ועייפות כללית. הסימפטומים יופיעו לאחר כיומיים מרגע ההידבקות, יחמירו ברובם במהלך הימים הראשונים של המחלה ויימשכו בדרך כלל עד שבוע ימים. חשוב להבדיל בין שפעת ובין הצטננות, שכן תסמיניה דומים לאלו של השפעת אך הם לרוב קלים יותר מאחר ונגרמים מנגיפים אחרים.

 

 • לפניכם מספר טיפים חשובים המסייעים בהתמודדות עם השפעת ותסמיניה, ויכולים אף לעזור במניעת השפעת העונתית:

 

 • הימנעו משימוש מיותר בתרופות: שפעת היא מחלה ויראלית ולכן אנטיביוטיקה, לדוגמא, שיעילה כנגד חיידקים בלבד, איננה תמיד מטפלת בשפעת. מומלץ לבצע בדיקות לאיתור הימצאות חיידק, על מנת לא ליטול אנטיביוטיקה או תרופות אחרות שלא לצורך.

 

 • הרבו במנוחה: אם כבר חטפתם שפעת, מומלץ ביותר לנוח, ולא להפעיל את הגוף, שכן מאמץ יתר עלול להאריך את משך השפעת ולהקשות על הגוף להתמודד מול המחלה.

 

 • הרבו בשתייה: כדאי להכין ולשתות תה פושר מתערובת של מים חמים, דבש, לימון וג'ינג'ר, ולשתות ממנו 3-4 כוסות ביום. בנוסף, רצוי להרבות בשתיית נוזלים באופן כללי כדי לסייע לגוף בפעולת סילוק הפסולת והרעלים החיונית להחלמה ולמנוע התייבשות.

 

 • אכלו מרקים: לחולים בשפעת מומלץ לאכול מרקים חמים המכילים שום ובצל, המסייעים לפעולת מערכת החיסון וכן עלים ירוקים כגון סלרי, פטרוזיליה, כוסברה ועוד המכילים ויטמינים ומינרלים חיוניים.

 

 • הימנעו מחלב וסוכרים: בעת השפעת, מומלץ להימנע מצריכת מוצרי חלב, סוכר לבן ומזונות עתירי סוכר. זאת מאחר ומאכלים אלו נוטים להחליש את פעולת המערכת החיסונית, ובכך מקשים על הגוף להתמודד עם מחלת השפעת.

 

 • חממו את הגוף: השתמשו באמצעי עזר לחימום הגוף כגון כרית חמה או שמיכה חמה, אותם ניתן להניח באזור הצוואר, העורף, הגב העליון, החזה והירכיים. הדבר יכול להקל על כאבי השרירים המורגשים בעת השפעת.

 

 • שמרו על לחות: ניתן להשתמש במכשיר אדים חמים על מנת לשמור על לחות הריריות במערכת הנשימה. האדים החמים מסייעים לריכוך הריר המכביד על דרכי הנשימה, ומאפשרים להיפטר ממנו בצורה קלה יותר דרך קינוח האף.

 

 • הקפידו על היגיינה: שמירה על היגיינת ידיים באמצעות שטיפה במים וסבון לפני האוכל, לאחר יציאה מהשירותים ולאחר מגע עם רוק והפרשות אף. כמו כן, מומלץ לכסות את האף או הפה בעת ההתעטשות עם השקע הפנימי של המרפק, ולא כף היד, על מנת להפחית את סיכוי ההדבקה של אחרים.  

 

 • טלו תוספי מזון: ישנם סוגים שונים של תוספי מזון שביכולתם לסייע בהקלה וזירוז ההחלמה ממחלת השפעת, לדוגמא נטילת ויטמין C בימים בהם השפעת פעילה, או נטילת נוגדי חמצון יעודדו באופן טבעי את מנגנון ייצור האנרגיה בתא.

 

 • היעזרו בתכשירים הומאופתיים: בכדי לתת מענה הומאופתי יעיל, על התכשיר ההומאופתי להיות מתאים לתמונת המחלה ולמאפייניה. לכן, ישנם סוגים שונים של תכשירים הומאופתיים המומלצים לנטילה מיד עם הופעת תסמיני השפעת. התכשירים יכולים לסייע בטיפול בשפעת באופן כולל, לחזק את פעולת מערכת החיסון, לסייע להגנה מפני הווירוסים ולהקל על הסימפטומים.

 

המידע המופיע בכתבה אינו מהווה תחליף לייעוץ עם רופא או הומאופת.

הכותב הוא הומאופת מוסמך R.C.P R.C.Hom והיועץ המקצועי של יבואנית DHU בישראל.