כך תורידי קילוגרמים מיותרים לאחר הלידה

לאחר תשעה חודשי הריון מופלאים, גם אם לא תמיד קלים מגיעה הלידה המיוחלת המסמלת התחלה נפלאה ומרגשת לכל אישה. אבל מה עושים עם עודפי הקילוגרמים המיותרים?

רוב הנשים מוטרדות מעודף המשקל, שנשאר לאחר הלידה ומעוניינות להוריד אותו וכמה שיותר מהר. כאן המקום להזכיר כי, דיאטת כאסח אינה מומלצת ובוודאי לא לתקופה שלאחר הלידה. דיאטה דלת קלוריות תשיג את המטרה של הפחתה במשקל לטווח הקצר, אך לטווח הארוך היא עלולה לגרום לפגיעה בקצב חילוף החומרים הבסיסי, לעלייה גדולה יותר במשקל ולקושי רב יותר לרדת במספר הקילוגרמים בדיאטה הבאה.            

 

הירידה המומלצת והבטוחה ביותר עבור נשים לאחר לידה היא כחצי קילו לשבוע. אם אתן מניקות, כמות הקלוריות שיש לצרוך גדולה יותר, על מנת לייצר חלב בכמות תקינה. במחקרים רבים נמצא כי צריכה של פחות מ- 1500 קלוריות פוגעת בייצור החלב וגורמת לעייפות רבה אצל האם.                                                                 

 

להתאמת דיאטה מאוזנת ופיקוח על קצב הירידה במשקל מומלץ להתייעץ עם דיאטנית מוסמכת, אך הנה כמה טיפים שיעזרו לכן להתחיל מהדיאטנית הקלינית הילה אלטרוביץ, מדריכה בהולמס פלייס:

שתייה, ירקות, פירות

שתייה: חשיבות גדולה לצריכת הנוזלים לאחר הלידה ובמיוחד לנשים מניקות. העדיפו משקאות נטולי קלוריות, רצוי גם ללא ממתיקים מלאכותיים.השתדלו להימנע ככל האפשר ממשקאות על בסיס קפאין כמו, קפה, קקאו, תה רגיל וקולה, משקאות אלו בעלי אופי משתן. ההמלצה הטובה והבטוחה ביותר היא פשוט מים.

 

ירקות: מומלץ להעשיר את התפריט בירקות מכל הצבעים ומכל הסוגים ולהגיע לצריכה, של לפחות חמש מנות ירק ביום. ירקות עשירים בסיבים תזונתיים העוזרים לפעילות תקינה של המעיים, מונעים עצירות ומסייעים לתחושת השובע.

 

פירות: מומלץ עד שלוש מנות פרי ביום. פירות מכילים ויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים, אבל יש לזכור שפירות מכילים גם סוכרים ולכן יש להגביל את כמותם.

פחמימות, חלבונים, מוצרי חלב

פחמימות: פחמימות הן מקור האנרגיה בגופנו, מקנות לנו תחושת שובע לאורך זמן, אנרגיה וחיוניות. העדיפו פחמימות מורכבות כדוגמת לחם שיפון, אורז מלא וכדומה.

 

חלבונים: העדיפו מוצרי בשר רזים, עוף, הודו ודגים. שלבו מקור חלבוני עם הפחמימה להארכת השובע לאורך זמן. לדוגמא, חזה עוף + 3 כפות אורז מלא. כמובן, שיש להוסיף סלט ירקות בצד. חומץ מגביר את תחושת השובע, כיוון שהוא גורם לקיבה להתרוקן לאט יותר. כדאי להוסיף 2 כפיות חומץ לסלט או על פרוסת לחם. יש לשים לב, שחומץ בלסמי מכיל סוכר, ולכן הוא לא מומלץ לסוכרתיות.

 

מוצרי חלב: מומלץ להרבות בצריכתם, רצוי דלי שומן עד 5%.     

פעילות גופנית, קריאת תוויות מזון

פעילות גופנית: מומלץ לעסוק בפעילות גופנית ולהתחיל כאשר אפשר, באישור רופא כמובן.לפעילות גופנית יתרונות רבים. היא מסייעת לירידה במשקל ומשפרת מצב רוח. אפשר להתחיל בסיבוב עם העגלה ולנצל את מזג האוויר הנעים, ששורר בחוץ. זכרו, פעילות גופנית ללא דיאטה נכונה אינה ערובה לירידה במשקל. יש לשלב תזונה נכונה יחד עם הפעילות הגופנית. 

                             

למדו לקרוא תווית מזון: רשימת הרכיבים מציינת את רכיבי המוצר בסדר יורד מהכמות הגדולה ביותר ועד לרכיב, שנמצא בכמות הקטנה ביותר. בדקו כמה אחוזי שומן יש במוצר (לפי גרמים ל-100 גרם), כמה קלוריות אם יש יותר מדי, עדיף לבחור במזון אחר.

 

מתוקים - החולשה של כולנו:  נחשבים כמזונות בעלי דחיסות קלורית גבוהה משמע. כמות קטנה מהם מספקת הרבה קלוריות, אין זה אומר שאי אפשר מידי פעם ליהנות מחתיכת עוגה.  

הולמס פלייס

החשיבות של הנקת התינוק