BETA

בין השינה: פעילויות לתינוקות עד גיל 3 חודשים

כולנו חולמות שהתינוק יפתח גנים של איינשטיין ומנצלות כל זמן ערות שלו בחודשים האחרונים כדי להפעילו. דקלה שלום, יועצת התפתחותית מלמדת כיצד לעשות זאת נכון

נולד לכן גוזל חדש וטרי, התגברתן על ההלם הראשוני, של איך בכלל מחתלים ורוחצים את הדבר הקטן הזה, הגזים תודה לאל מוגבלים לשעתיים בלילה בהן אתן הכי רוצות לישון ופתאום נפרש מולכן "זמן איכות".

 

אמנם, התינוק רוב הזמן ישן או אוכל, אך יש בערך שלוש דקות כל שעתיים בהן הוא רגוע, נקי, ערני ושבע. זה בדיוק הזמן, שרוב האימהות מחפשות כיצד למצות אותו, כי אחרת הוא לא יהיה טייס או רופא והיא לא תהפוך למדענית אטום.

 

אבל רגע אחד ברצינות, המון הורים שואלים: מה הוא כבר צריך לעשות ומה אנחנו יכולים לעשות איתו? ריכזנו כמה תובנות ורעיונות מעניינים לפעילות לגילאי 0-3 חודשים, שלא תרגישו שאתן מפסידות משהו.

טיול, שכיבה על הבטן, מגע

טיול בחוץ: תינוקות טריים וקטנים זקוקים לתנועה, כמו שהם זקוקים לאוכל ואוויר. חלקנו נמצאים איתם רוב היום בתנועה על הידיים, אבל גם אם התמזל המזל והגוזל שלכם מוכן לשהות בעגלה או על המשטח לאורך זמן, בחרו שעה ביום לטיול. (הכי מומלץ שעות אחר הצהריים לפני שנת הלילה). קחו אותו על הידיים או במנשא בד, שימו מוזיקה שאתן נהנות לרקוד איתה או פשוט צאו לטיול בחוץ. התנועה תרגיע, תשחרר וגם תעייף את כולם.

 

שכיבה על הבטן היא הבסיס להתפתחות: נכון שכשהם ישנים זה מפחיד ומרתיע, אבל אפשר להשכיב על הבטן בשינה אם הם לידכן ובהשגחה. בזמן שהם ערים - להשכיב על הבטן עלינו, על המשטח, בעגלה, על כדור פיזיו - מה שמתחשק לכן. הם לא חייבים להרים את הראש בשמחה בשלב ראשוני. מספיק שינוחו בתנוחת ה"עוף בגריל" שלהם ויניחו את הראש פעם לצד אחד ופעם לצד השני.

 

מגע: מגע עמוק מרגיע ומשחרר ומגע עדין מקפיץ ומעורר. את שניהם כדאי לתת לתינוק לחוות ולהכיר. עיסויים, ליטופים, מעיכות ודגדוגים יסייעו לו ללמוד על הגוף שלו, איפה הוא מתחיל והיכן נגמר. אלו גם ישחררו מתחים ויפעילו את השרירים ויעודדו את העצמות הרכות שלו להתחזק ולהתגרם. גם מגע סביב האמבטיה - לפני, אחרי ובמהלך. זהו זמן מצוין להתנסות בסוגי מגע שונים, עם הידיים, ספוג או מגבת, עיסוי עם שמן או בלי

חוויות חושיות, סינון גירויים

חוויות חושיות: באופן אוטומטי אנחנו רגילות לפנות בעיקר לחוש הראייה. גם בחיי היומיום וגם אצל התינוקות שלנו: העגלות מלאות צעצועים מנצנצים, ספרי תמונות, מוביילים, שלא לדבר על טלוויזיה.
במקום לתת לתינוק חוויה ויזואלית, שמערבת חוש אחד בלבד, עיזרו לו לחקור בעזרת כל החושים: שמיעה (אמא שרה), מישוש (מגוון מרקמים וחומרים), ריחות וכדומה. ההבנה שלהם על העולם תהיה עמוקה יותר וההסתגלות לתחושות וחוויות חדשות קלה יותר.

 

סינון גירויים: אם כבר דיברנו על העניין הויזואלי, הרי שאנחנו חיים בעולם מציף. טלוויזיות, רעשים חזקים, כל מובייל, הוא מינימום דיג'יי פלוס תאורה לרחבת הריקודים. עם זאת, לתינוק הקטן אין ממש יכולת להגיד "אוקיי, יש כאן יותר מידי בלגן, בבקשה להזיז את הדבר המרצד הזה ממני" או "הכל מגיע לי בבום לתוך הפרצוף ואני לא מצליח לסנן". יש לו שתי דרכים להביע את עצמו: הראשונה היא לצעוק והשנייה היא להירדם. על מנת למנוע את המצב הזה שימו לב לכמות הגירויים שסביבו: הוא לא חייב לבלות זמן רב בנשיאה עם הפנים החוצה או להביט ב 30 צעצועים תלויים מעליו בעגלה או מסביבו על המשטח. הוא גם לא זקוק למוזיקה רציפה מהמובייל במשך שעות. כל גירוי הוא כמו שיחה: אתם אומרים משהו קטן, הוא קולט. בהמשך הוא גם יגיב. תנו לו את הזמן.

דקלה שלום, אמא לשניים, יועצת התפתחותית ומנהלת "חיוכים" - בית חם לאמהות ותינוקות
 

לינקים נוספים:

סלבריטאיות הריוניות בשנת 2012

החשיבות של הנקת התינוק