למה בירה אחרי ריצה?
למה בירה אחרי ריצה?
,Getty Images / אימאג'בנק

טרנד חזק: שתיית בירה אחרי אימון. למה זה בריא לכם?

יום שישי בבוקר. רוב האנשים עושים ביום הזה סידורים, ישנים עד מאוחר, אולי נאלצים לעבוד, מטיילים, עושים שופינג, וחלק מהם רצים 14 קילומטר ומקנחים בבירה בעשר בבוקר. נשמע מטורף לא? תודו.

 

סוף סוף הגענו ליעד הדי מכובד בדרך לחצי המרון הראשון שלנו - 14 קילומטר. אז איך זה מרגיש? בעיקר טוב, אבל ארוך. אחרי 10 קילומטר, אולי 11, הגוף מתחיל לפעול על אוטומט, נהיה משעמם, ולעיתים רק מחכים שזה יגמר, בעיקר כי אנחנו לא רגילים לזה. הגוף יכול אבל זה בעיקר מנטלי, איך מעבירים את הזמן? בעיקר עם האנשים הנכונים והציפייה למה שמחכה לנו בקו הסיום - והפעם - בירה!

 

רוצים להישאר תמיד מעודכנים? עשו לנו לייק בפייסבוק של נענע10 לייפסטייל

15 תרגילים מעולים שיעלימו לכם את הכרס, בלי אף כפיפת בטן

תפסיקו לנשנש ירקות! בדיאטה והמשקל נתקע? הנה 10 סיבות ופתרונן

 

בירה משפרת ביצועים?

עד לא מזמן הייתה אמונה כי בירה תעזור לשיפור הביצועים בקרב ספורטאים. האמונה הזאת הייתה קשורה לעניין פסיכולוגי, כי אלכוהול מפחית רגישות לכאב, משפר את הביטחון עצמי ומוריד מחסומים פסיכולוגיים. כך למשל הונחו הגלדיאטורים והמתאבקים לשתות יין לפני תחרויות "כי זה נותן כוח" ועד לפני כמה עשורים בודדים הרוכבים בתור דה פרנס היו מקבלים משקה על בסיס חלמוני ביצה וברנדי כדי לקבל עוד אנרגיה וכוחות. כיום המודעות אחרת וכבר ידוע ששתיית אלכוהול לפני ותוך כדי פעילות גופנית תפגע בביצועים הספורטיביים.

 

 

עצרנו לבירה בקפיטרי בנמל אחרי 14 קלומטר ריצה
 

עצרנו לבירה בקפיטרי בנמל אחרי 14 קלומטר ריצה(עובר ושב)

 

למה כדאי לשתות בירה אחרי אימון?

בירה צוננת ביום חם אחרי מאמץ יכולה לתרום להתאוששות ולשפר את קצב החזרת הנוזלים לעומת שתיית מים בלבד.

כך לדוגמה, במועדוני הכדורגל בכירים ביותר באירופה נהוג לתת לשחקים לשתות בירה בחדרי ההלבשה מיד לאחר המשחק, זאת כדיי לחזיר את האנרגיה וכמויות הנוזלים שאבדו במהלך המשחק הארוך.


הרציונל שבשתיית בירה אחרי מאמץ לצורך התאוששות, כמובן במקביל לשתיית מים ונוזלים אחרים, הוא שבירה מכילה 92% מים, ויטמינים, מינרלים ופחמימות, ואלו יתרמו להחזרת נוזלים שאבדו בהזעה, להשלמת פחמימות התורמות להתאוששות מהירה ולמילוי מאגרי האנרגיה.

 

אבל אל תגזימו
הפרזה בכמויות האלכוהול לאחר פעילות גופנית, תעשה בדיוק את ההיפך. שתייה של יותר משתי מנות אחרי מאמץ, יכולה רק להזיק להתאוששות ולפגוע במערכת החיסונית. הסיבה לכך שאלכוהול היא שהמטבוליזם והפרוק של האלכוהול מתבצע בראש ובראשונה בכבד שהוא האחראי העיקרי להתאוששות אופטימאלית אחרי פעילות גופנית עצימה. עדיף לבחור בירה עם אחוזי אלכוהול כמה שיותר נמוכים ובליווי אוכל, שכן האוכל מאט את קצב פרוק וספיגת האלכוהול.

 

 

עוד לא התמכרתם לריצה?
 

עוד לא התמכרתם לריצה? (רוני צרפתי)

 

היזהרו מהתייבשות

הפרזה בשתייה של כל משקה אלכוהולי תעודד התייבשות, אך בירה זה המשקה שהכי פחות "מייבש" כי אחוז האלכוהול בו הוא מהנמוכים ומצד שני אחוז המים בו הוא מהגבוהים ביותר.

 

הנוזלים חוזרים
הפחמן אשר נמצא בבירה עוזר לנו להרוות את הצמא, כמו כן תכולת הפחמימות אשר יש בבירה עוזרת לנו להחליף קלוריות אותן הגוף מאבד במהלך האימון הגופני. בסיומה של פעילות מאומצת, שתיית כוס בירה תחזיר לנו גם חלק מהנוזלים שאבדו ומינרלים שהגוף שלנו איבד בהזעה. הבירה אף מספקת לנו כמות משמעותית של מגנזיום, סלניום, אשלגן, זרחן, ביוטין, חומצה פולית, ויטמין B6 וויטמין B12. חומרי הגלם של הבירה הינם טבעיים לחלוטין וכוללים מים, לתת דגן, כישות ושמרים. אין בה חומרים משמרים והיא אף מכילה נוגדי חמצון.

 

האם נמשיך עם ההרגל המגונה?

לא בטוח. זה נחמד כחוויה, בימי שישי מסויימים, ופחות בעשר בבוקר, אבל מדי פעם זה בהחלט יכול לעבוד בשבילנו.