BETA

הכל על הצלילות במעמקי המלדיבים

האיים המלדיביים נחשבים למקום הכי מהנה בעולם לצלילות, שם גם תוכלו לצלול שלוש פעמים ביום עם דגי המנטה שנראים כמו מטוסי חמקן ולהסתובב בלי חולצה

פסקה חדשה

מבחינתנו צלילות באיים המלדיביים היו מעין חלום חיים. כמשפחה שמתכננת את חופשותיה בהתאם לעונות הצלילה בעולם ובהתאם לאתרי הצלילה בעולם, תמיד תכננו בשלב כלשהו להגיע למלדיבים שהוגדרו על-ידי רבים, כאתר הטוב ביותר בעולם לצלילות.

 

עד כה הספקנו (אני ושני בניי) לצלול בים האדום, האחד מטאבה עד לאזור דהב והשני באזור מיצרי טיראן, פעמיים בתאילנד, פעם אחת במפרץ תאילנד באי קו-טאו ופעם שניה ספארי באיי סימילאן בים אנדמן ועוד כהנה וכהנה צלילות באילת ובים האדום בכלל.

 

כפי שכבר סיפרתי למלדיביים מגיעים כדי להפליג בין האיים או לנפוש באחד מאתרי הנופש הקסומים (רזורטים). כחובבי צלילה העדפנו הפלגה ב"ספארי צלילות" (Liveabord) על פני שהייה ברזורט. בחישוב הכלכלי העסקה יוצאת זולה יותר ומגיעים למגוון גדול יותר של אתרי צלילה אטרקטיבים.

מזג אוויר נוח

ניתן לצלול במלדיבים לכל אורך השנה. התנאים משתנים מעונה לעונה בעיקר בשל משטר המונסונים שמשפיע על זרמי הים. במלדיבים 4 עונות בשנה, ההבדל העיקרי בין העונות הינו כמויות הפלנקטון במים שמצד אחד מעכירות את המים, אך מצד שני מביאות עימן שלל דגה. בדרך כלל בחודשים יוני - יולי לא מומלץ לצלול שם, אבל בהחלט ניתן לעשות זאת בגלל מזג האוויר הטוב. נהוג לומר שהעונה הטובה ביותר לצלילה הינה מדצמבר עד אפריל, שבאופן מוזר ומעניין חופפת ללוח החופשות של החגים הנוצריים, מקרי או לא? אתם תשפטו.

 

בכל מקרה אנחנו היינו במלדיבים בתחילת חודש אפריל. הטמפרטורה בחוץ הייתה 28- 30 מעלות, מספיק חם כדי להסתובב ללא חולצה כל היום. אחוזי הלחות גרמו לכך שלא הזענו אף לא פעם אחת. טמפרטורת המים הייתה בדרך כלל 30 מעלות מה שמאפשר צלילה עם חליפת שורטי דקה או אפילו עם בגד ים וגופיית לייקרה. פעם אחת בלבד נתקלנו בגשם חזק שחלף לאחר כשעתיים. בכל מקרה, הצוותים עצמם מספיק גמישים ומיומנים כדי לשנות מסלול או אתר בהתאם למזג האוויר אם מדובר בגשם, רוח, גלים או זרמים.

החיים על הספארי

התנאים בספינה יוצאים מהכלל. שלוש ארוחות מלאות ביום, מהן אחת על פי תפריט עם מלצרים צמודים, השתיים האחרות הינן בסגנון בופה. שתיה חמה וקלה וכן נשנושים מוגשים כל היום ולאחר כל צלילה. בר משקאות בתשלום פתוח כל הזמן.

 

14 אנשי צוות מטפלים בלקוחות, כאשר מספר הלקוחות המקסימלי הינו 18, כך שהיחס הינו אישי למדי. רמת החדרים מעולה. כל חדר ממוזג, מקלחת עם מים חמים ושירותים\ סלון ענק, סיפון שיזוף ובו בר משקאות נוסף, סלון גדול מאובזר בטלויזיה לווינית, פלייסטיישן, ווי, די.וי.די ומערכת שמע - כך שהפינוק מושלם.

 

ההתנהלות בספארי הינה במתכונת של 3 צלילות בכל יום. הראשונה לפני ארוחת הבוקר, בדרך כלל תסתיים בסביבות 08:30. אחריה ארוחת בוקר ומנוחה עד השעה 12:00 לערך, אז תתבצע צלילת הצהריים, שלאחריה ארוחת הצהריים ושוב מנוחה עד סביבות השעה 16:00, אז תתבצע צלילת נוספת.

דוני הצוללן

במהלך שבוע הצלילות שלנו ביצענו פעם אחת צלילת לילה. הצלילות עצמן אינן מתבצעות מספינת הספארי, אלא מספינה הנקראת "דוני" (Dhoni) שהינה למעשה מועדון צלילה צף. ציוד הצלילה, כולל המיכלים נמצאים על הדוני, כך שספינת הספארי מגיעה לנקודה מסויימת, והצוללנים עוברים ממנה אל הדוני בשביל להתכונן לצלילה. עם החזרה מהצלילה מותירים את הציוד בדוני, שמתרחקת מעט מהספארי, כדי לטפל בציוד ולהכין אותו לצלילה הבאה.

 

הצוותים מיומנים במתן שרות ותפעול נינוח הן של ספינת האם, הן של הדוני והן של הדינגי (סירת גומי קטנה שנגררת אחרי ספינת האם). למרות עשרות מפעילי הספאריים ומאות הספינות - לא נתקלנו בלחץ כלשהו על אתרי הצלילה - פשוט משום שיש מספיק מהם. למעשה יש מאות אתרי צלילה בהם נוהגים לצלול, ויש עוד מאות אתרים שיחודיים רק למפעיל זה או אחר, שנוהג לפקוד אותם עם לקוחותיו. האתרים עצמם אינם מסומנים במצופים או בנקודות התחברות עבור הספינות.

 

הורדת עוגן על שונית או לקוביות בטון אמתניות אינה מקובלת במלדיבים וזאת בשל המודעות שלהם לצורך לשמור על אתרי הצלילה ועל מוקדי משיכת התיירים. כך גם אסור לדוג עם רשת, אלא רק עם חכות וכמובן ישנם מינים אותם אסור כלל לדוג, בין היתר: כרישים, דגי נפוליון, דולפינים, מנטות, צבי ים ועוד. לא שיש מישהו שמפקח על כך.

 

אנחנו ביצענו ספארי של 8 ימים מהם צללנו ב- 7 ימים, סך הכל 20 צלילות. ביום האחרון לא צללנו, כי אסור לצלול 24 שעות לפני טיסה. הספארי שלנו התמקד בצפון ובדרום מאל'ה אטול, בדרום ובצפון ארי אטול וכן באטול נוסף בשם ראסדאהו. סך הכל חלק מאוד קטן ממה שיש למלדיבים להציע.

לצלול עם המנטות

אנחנו הגענו בעיקר כדי לצלול עם המנטות, אותו דג הנראה כמו המטוס החמקן של צבא ארה"ב. זו הייתה הסיבה העיקרית להגעתנו ובמובן זה סופקו כל צריכנו. 4 צלילות כללו מפגשים עם מנטות מהן 2 צלילות שכללו לא רק מפגש אלא למעשה מופע שלם של כ- 30 דקות עם החיה המדהימה הזו. הגדולות שבהן מגיעות לאורך של כ- 4 מטרים וזכינו לראות להקה של כ- 12 מנטות ששחו יחד. הן ריחפו לצידינו, מעלינו ומתחתינו. הגיחו מהים העמוק והכחול ומאחורינו, ביצעו סלטות איטיות ונשכבו על החול, בנפנוף כנפיים איטי הן חלפו על פנינו, פערו את פיהן וחשפו בפנינו את אותם דגיגונים שמנקים להם את השיניים וכן את הדגים המלווים שלהם. ממש יכולנו לראות כל פרט ופרט על גביהן.

אין על האלמוגים של הים האדום

בכל צלילה כמעט פגשנו כרישים וכרישונים, ברקודות, מורנות, דגי נפוליון ענקיים, צבי ים, איגל-ריי וסטינג-ריי הפכו לעניין שביום יום. העניין במלדיבים הוא ללא ספק הדגים, בכמויות בלתי נתפסות, בגודלם ובמגוון הסוגים. לעומת זאת מבחינת האושר בצבעוניות וסוגי אלמוגים הן קשים והן רכים - אין ספק כי הים האדום עשיר ומרשים יותר.

 

צלילות באיים המלדיביים היו מבחינתנו הגשמת חלום. החוויה הצדיקה את עצמה. צלילות במלדיבים הם אכן "חלום", אבל האם זהו "האתר הטוב ביותר לצלילות בעולם?", אני מאוד מקווה שיש לנו עדיין לאן ולמה לשאוף.

פסקה חדשה

לינקים

עודד רענן, מורה דרך מוסמך, מתמחה בסיורים באזור כרמל, העמקים והגליל. להזמנת סיורים לבודדים ולקבוצות, במסלול זה או בכלל: oddy12@hotmail.com - נא לציין "הזמנת סיור".

 

כל מה שרציתם לדעת על האיים המלדיביים

 

המקומות הכי טובים לשחייה עם כרישים

 

המקומות הכי טובים בעולם לצלילה עם שנורקל

 

בחזרה לערוץ התיירות>>