נופש חמישה כוכבים באיים המלדיביים

המדינה שבנויה מ-1200 איים קטנים באוקיינוס ההודי, שמייבאת כמעט כל דבר ומתקיימת מדייג ותיירות פנים, היא המקום המושלם לחופשה רומנטית

הכפר הגלובלי

רק כאשר אתה נמצא כאן, אתה מבין למלא אשורו את משמעות המושג "כפר גלובלי". עד לפני שנים ספורות, אלפי תושבים החיים באיים המלדיביים, היו מנותקים מהעולם, מהטלויזיה ומקשר כלשהו. כיום המצב שונה לחלוטין: הלווין והסלולר עשו שלהם. כולם מחוברים כל הזמן לכל דבר. הטכנולוגיה חדרה למלדיבים במהירות רבה. סלולרים, לפטופים, עשרות ערוצי טלויזיה בשלל שפות מכל העולם - כל אלו קרבו את האיים המבודדים אל העולם המערבי, תוך פחות מעשור. אבל יותר מכך - הקשר בינם ובין עצמם, בין אי אחד למשנהו, כבר לא מבוסס על הגעתה של סירה או ספינה זו או אחרת, אלא נעשה מהיר יותר וזמין יותר.

כ-1200 איים

הרפובליקה של האיים המלדיביים מונה כ-1200 איים. למה "כ..."? מהסיבה הפשוטה - אין אומדן רשמי, שכן מדובר על מאות איים קטנים שפזורים באוקיינוס וגם בגלל ההתחממות הגלובלית, אירוע ססמי כזה או אחר, צונאמי כלשהו, עשויים להעלים מספר איים ומנגד איים אחרים עשויים לצוץ על פני הים. לא מזמן, אגב, נפתר סכסוך, לגבי הריבונות על אחד האיים במפרץ בנגל, בין הודו לסרי לנקה, בזכות העובדה כי האי פשוט נעלם אל תוך הים, וכך בא על קיצו סכסוך דיפלומטי וצבאי בן עשרות שנים.

 

אותם 1200 איים פרושים סמוך לקו המשווה, חלקם אף דרומית לו והם מחולקים ל-26 אטולים (קבוצות איים), שמתקיים ביניהם קשר גיאולוגי. ישנם אטולים גדולים בהם מאות איים והם פרושים על פני אלפי קילומטרים רבועים, וישנם אטולים קטנים בהם עשרות איים הפרושים על שטח קטן יותר. האטולים עצמם מחולקים ל-19 מחוזות מינהליים.

 

מבין כ-1200 האיים רק כ-200 מיושבים. נהוג להבחין בין איים ריקים לחלוטין, שאינם מיושבים ואין עליהם כל צמחיה (Desert Islend) ובין איים שאינם מיושבים אך יש עליהם צמחיה (בדרך כלל עצי קוקוס). רק על כ-90 איים נבנו כפרים ואתרי הנופש.

מה עושים במלדיביים?

למלדיביים מגיעים כדי להפליג בין האיים, לצלול ולדוג או לנפוש באחד מאתרי הנופש הקסומים (רזורטים) שכוללת הרבה בטן-גב, גלישת גלים ועוד פעילויות ספורט. רוב התיירים שמגיעים לאזור הם אירופאים, שמחפשים את השמש הנצחית.

 

החופשות במלדיבים אינן מיועדות למשפחות, וזאת מהסיבה הפשוטה שלילדים אין כל כך מה לעשות שם, מה גם, שמדובר בחופשה לא זולה בכלל. החופשות במלדיבים מיועדות בעיקר לזוגות, בדגש על זוגות שמחפשים נופש רומנטי ויעד אקסקלוסיבי לירח דבש. בחלק מהרזורטים יציעו לכם לבלות יום שלם על אי בודד. יורידו אתכם בבוקר על האי, חמושים בארגז ובו ציוד ליום שלם כולל אוכל משובח. כך תוכלו להתנתק מהעולם ולהתבונן זה בזו ובנוף המקסים. בדרך כלל זה קורה באיים שיש בהם צמחיה כלשהי, סככה או חושה להסתתר מהשמש.

 

כפרי הנופש פזורים לאורכם ולרוחבם של כל האטולים. מרבית הרזורטים מציעים מסעדות מעולות, דיסקוטקים עם מופעי להקות הבית, ספא ברמות שונות וכן פעילויות חוף החל מחתירה, סירות מפרש, קיאקים, כדורעף, שנירקול ואף הפלגות צלילה לאתרים הסמוכים לרזורט.

 

 

רזורט בצורת עלה או קוקוס

סגנונם של הרזורטים כיד הדמיון: בונגלוסים הממוקמים על קו החוף, או במעבה העצים, כאלו הבנויים על גבי השונית או בלגונה ובחלקם רצפות זכוכית מהם ניתן לראות את הדגה הצבעונית. חלקם של הרזורטים מעוצבים כך שבמבט מהאוויר הבונגלוסים יוצרים צורה כלשהי כמו עלי קוקוס או צדפה. חלקם משתרעים על פני שניים או שלושה איים המחוברים בגשר עץ (או שלא) כך שבאי אחד ממוקמים הספא, המסעדה, הדיסקוטק ובשני הבונגלוסים.

 

אל הרזורטים שסמוכים לעיר הבירה מאלה מגיעים בהפלגה והמרוחקים יותר, מחייבים טיסה פנימית נוספת - זו בדרך כלל תעשה על ידי מטוס ימי שיכול להמריא ולנחות על פני הים, ממש עד לפתח הרזורט שלכם - חוויה בפני עצמה.

 

ניתן לשלב צלילות עם שהייה ברזורט, אלא שאז הצלילות מוגבלות ל-6-8 אתרים שסמוכים לרזורט עצמו (אלא אם כן תעדיפו הפלגות ארוכות מאוד ומן הסתם גם יקרות מאוד, לאתרים מרוחקים יותר) ומכאן שחשוב לדעת לבחור רזורט שקרוב לאתרי צלילה אטרקטיבים. יצויין גם, שזה סיפור לא זול, כ-100 דולר לצלילה אחת, זאת בנוסף לעלויות הלא זולות של השהייה עצמה ברזורט.

 

דרך אחרת לחוות את האיים המלדיביים היא בהפלגה על גבי ספינות ספארי צלילות (Liveabord) שמאובזרות היטב ומאפשרות להפליג ימים שלמים בין אתרי צלילה שונים. בחישוב כלכלי העסקה יוצאת זולה יותר וניתן להגיע למגוון גדול יותר של אתרי צלילה אטרקטיבים.

מידע כללי

רפובליקת האיים המלדיביים הינה ישות עצמאית השוכנת באוקיינוס ההודי, דרומית-מערבית לסרי לנקה בקצה הדרומי של הודו. הרפובליקה מונה כ-1200 איים, בירתה מאלה, רוב אזרחיה הם מוסלמים, השפה המקומית היא דיבהי ומניין התושבים עומד על יותר מ-350 אלף.

 

הנקודה הכי גבוהה במלדיביים, אם לא מחשיבים את התורן של דגל המדינה המצוי לצד בניין הממשלה במאלה, את עצי הקוקוס, מספר בניינים בני 5 קומות ואת אנטנות הסלולאר, הרי שמדובר בגובה מירבי של לא יותר מ- 3 מטר בלבד.

 

איך מגיעים למלדיבים?

אין טיסות ישירות מישראל למלדיביים ויש צורך בטיסות המשך, בדרך כלל הן יוצאות מקולמבו שבסרי לנקה. לסרי לנקה מגיעים מישראל דרך מספר יעדים: עמאן, בנקוק, ניו דלהי ועוד כמה מקומות באירופה.

 

מפת האזור - ניתן לשחק עם העכבר כדי להגדיל או להקטין את המפה

 


הצג את האיים המלדיביים במפה גדולה יותר

ייבוא מא' ועד ת'

הרפובליקה המלדיבית מייבאת הכל. ממש הכל. באיים עצמם מגדלים מספר גידולים חקלאיים המספיקים לתצרוכת מקומית: בננות, פפאיה, קוקוס, אננס וירקות מסוימים. המלדיבים מייצאים אך ורק קוקוס ודגה שכן דייג הוא העיסוק המרכזי באיים (פרט למקצועות חופשיים בעיקר בעיר הבירה) והענף הצומח ביותר בכלכלת המלדיבים הינו התיירות. מעבר לכך הכל מיובא החל ממסמר, דרך ברזל, בטון, אספלט, בקבוקי מים ופחיות שתייה, בלוקים ולבנים לבנייה, מקורות אנרגיה ועד אחרון הפרטים בהם נעשה שימוש ביום יום - הכל. כל חומרי הגלם מיובאים ומשונעים בין האיים במערך יעיל ביותר על ידי ספינות. אין במלדיבים בקר או פרות, מכאן שגם בשר, וכמובן שגם חלב ומוצריו הינם מיובאים. עופות לעומת זאת מגדלים במספר איים.

מה עם הזבל המלדיבי?

בפועל נוצר מצב בו למלדיבים נכנס כל הזמן חומר גלם, אבל כמעט כלום לא יוצא החוצה ונשאלת השאלה מה עם הזבל? אז זהו גם לזה יש פתרון: שימוש חוזר ושימוש משני כמעט בכל דבר אפשרי - כך שמשטח עץ יפורק ויהפוך לגדר עץ ואחר כך לחומר הסקה, מיכלי פלסטיק ייחתכו ויהפכו לעציצים ולאדניות (כך גם צמיגי מכוניות) או למיכלי איסוף ואשפה וכך הלאה - כל חומר גלם מנוצל כמה פעמים עד שאי אפשר להשתמש בו.

 

בשלב הבא האשפה נשרפת או נטמנת בקרקע, מפעם לפעם עוברת גם ספינה שאוספת אשפה מהאיים לאחד האיים שהפך למרכז מחזור, הפרדה והטמנה. כאשר אי זה יתמלא ויעלה על גדותיו, הרי שלא חסרים איים נוספים שיכולים למלא את הפונקציה הזו שוב. מים מתוקים נאגרים בבורות מים ובמיכלים דרך מערכת המרזבים, חשמל מופק מגנרטורים שאליהם מגיע דלק במיכליות שעוברות בכל אי מפעם לפעם בהתאם לצורך.

לינקים

עודד רענן, מורה דרך מוסמך, מתמחה בסיורים באזור כרמל, העמקים והגליל. להזמנת סיורים לבודדים ולקבוצות, במסלול זה או בכלל: oddy12@hotmail.com - נא לציין "הזמנת סיור".

 

שבעת המופלאים: בתי המלון הכי רומנטיים בעולם

 

10 המקומות הכי טובים בעולם לירח דבש 

 

בחזרה לערוץ התיירות>>