מטיילים בארץ: אז ועכשיו בתמונות

איך נראתה הכנרת ב-1950, רחוב אלנבי ב-1960, הטיילת של אילת ב-1967 ואיך הם נראים עכשיו? לכבוד יום הולדתה ה-62 של המדינה, החלטנו ללכת אחורה בזמן אל כמה מאתרים המפורסמים שלנו ולבדוק איך הם נראו אז ואיך הם נראים עכשיו

חיפה

בתמונה משנת 1934 שצופה אל אזור בת גלים, אפשר לראות בבירור שטחים חקלאיים רבים ומרחבים פתוחים. בשנים שעברו מאז, היא התפתחה, התרחבה באוכלוסייתה ובשטחה והפכה לעיר השלישית בגודלה בישראל. ולכן לא מפתיע לראות בתמונה מימינו, נוף אורבני בעיקרו עם אי קטן וירוק בדמות הגנים הבהאיים שנבנו במהלך שנות ה-90.

 

כנרת

בתמונה משנת 1950 ניתן לראות שהמים מגיעים עד לרציף, סירות הדייגים עוגנות קרוב והאנשים משתזפים על כסאות הנוח ממש מול המים. לצערנו, עם השנים בגלל פיחות בגשמים, המים כל הזמן מתרחקים מהחוף, עד שיש צורך להזיז כל שנה את שולחנות הפיקניק, כיסאות השיזוף והמטריות פנימה אל תוך קו המים המקורי, כמו שניתן לראות בתמונה שצולמה לא מזמן בחוף כפר הנופש האון.

תל אביב - אלנבי

רחוב אלנבי שקרוי כך על שמו של הגנרל אדמונד אלנבי, נקרא פעם גם "דרך הים" ועם השנים הפך לאחד הרחובות הראשיים של העיר תל אביב. לאורך הרחוב פזורים מקומות בילוי רבים וחנויות הלבשה והנעלה זולות.

תל אביב - הבימה

כל מי שגר בתל אביב, כבר נתקל בבניין הבימה שעובר שיפוץ מהיסוד בשנים האחרונות. הבניין החדש שמוקם בימים אלה, כמו שניתן לראות בתמונה התחתונה, דומה בצורתו החיצונית לבניין הישן כפי שצולם בשנת 1963.

תל אביב - תחנה מרכזית

מתחם התחנה המרכזית הישנה שינה את פניו לגמרי מאז צולמה התמונה ב-1972. אם באותם הימים, היה מדובר במקום מרכזי אליו וממנו התנקזו כל האנשים שרוצו להיכנס או לצאת מהעיר הגדולה, היום מדובר בעמק רפאים, מקום נטוש שהכניסה אליו מוגבלת. מסביבו מתקיימות קהילות רבות של עובדים זרים שהפכו את המתחם לדאון טאון תל אביב.

ירושלים - כנסת

התמונה העליונה צולמה ב-1966 בטקס פתיחה החגיגי של משכן הכנסת, שעד אז נדד בין תל אביב לירושלים. בכניסה למתחם, ניתן לראות את שערי הברזל המוקדשים לזכר השואה, שעוצבו בידי הפסל דוד פלומבו. במהלך שיפוץ המשכן בשנת 2007 הוזזו השערים מהכניסה והוחלפו בקיר מזכוכית ממוגנת, כפי שניתן לראות בתמונה התחתונה.

ים המלח

כמו שניתן לראות, שתי התמונות שבחרנו מאוד דומות אחת לשניה, וזה לא במקרה. שנים על גבי שנים, התיירים מגיעים לים המלח כדי להימרח בבוץ ולהצטלם עם ספר או עיתון ביד בתוך הים. לכן גם אם תגיעו עוד 20-30 שנה לשם, בהנחה שהים עדיין יהיה קיים, ולא יתאייד טבעית או עקב שימוש תעשייתי מוגזם במי ים המלח, תוכלו למצוא שם תיירים בפוזות דומות.

אילת

העיר שהחלה כישוב קטן וחולי, בו גרו מספר עובדי נמל, אנשי צבא ואסירים משוחררים, הפכה עם השנים לעיר בתנופת בנייה - עם מלונות חדשים, מתחמי קניות ובילוי, בנייני מגורים ועוד. אל העיר מגיעים הרבה תיירים מחו"ל וגם הרבה ישראלים שרוצים לברוח קצת מחיי היום-יום, אבל לא רוצים או יכולים לטוס לחו"ל. לצערנו, התנופה בה נמצאת העיר גרמה לעליית מחירים בכל תחומי הבילוי באילת, מה שהופך אותה, מאופציה זולה וקרובה יחסית, לאופציה שניה עבור רבים, מיד אחרי טורקיה.

אוהבים לטייל בארץ?

מדור המלצות טיולים בארץ

 

מדור מסלולי אופניים ממולצים

 

ערוץ הבוידעם - אוסף זכרונות וידאו מצולמים (פרוייקט מיוחד של nana10)

 

בחזרה לערוץ התיירות>>