BETA

מלחמה ושלום: טיול בין נופיה של סוריה

ביום מן הימים, נוכל כולנו לנסוע לסוריה לראות את הנופים המרהיבים ולהתרשם מההיסטוריה רבת השנים. עד אז, הדרך הכמעט יחידה לראות את סוריה כתיירים היא בעזרת הכתבה הבאה

ב-17 לאפריל, תחגוג סוריה את יום עצמאותה ה-64 וזאת הזדמנות טובה לבדוק את הצד האחר שלה, התיירותי. אמנם קשה להאמין שבקרוב יוכלו תיירים ישראלים להמריא לדמשק, אבל אם בכל זאת יתרחש הנס, הכנתי עבורכם מסלול תיירות קסום בצדה היפה של אויבתנו הוותיקה.

אם אתם מתגוררים במרכז הארץ או בדרומה, תוכלו כמובן להגיע לנתב"ג ולבחור באחת מהטיסות הרבות שימריאו (אולי) בקרוב לשדה התעופה הבינ"ל בדמשק או לעיר אלפו (הלא היא חאלב). אם אתם מתגוררים בצפון הארץ, עדיף שתצאו לדמשק ברכבכם הפרטי – הנסיעה לדמשק קצרה יותר מאשר לנתב"ג.

קונייטרה וסווידה

הנוסעים לדמשק ברכב פרטי מוזמנים לעצור לביקור קצר בשרידי העיר הצ'רקסית קונייטרה, שנכבשה בידי צה"ל במלחמת ששת הימים, אך הוחזרה לסורים שבע שנים לאחר מכן. לא רחוק מקונייטרה, על פסגת החרמון הסורי, מוקם עתה אתר סקי גדול.

לאחר שתתרשמו מהנוף המרהיב, תוכלו לבקר בשרידי הבזלת של העיר הנבטית סווידה. בחודש יולי בכל שנה מתקיים במקום פסטיבל היין.

שדה התעופה של דמשק מרוחק כחצי שעת נסיעה ממרכז העיר. בבירה הסורית תמצאו מגוון עשיר של מלונות פאר המציעים לינה וארוחת בוקר במחיר שנע בין 50–150 דולר לאדם ללילה. מומלץ להגיע לדמשק בחודש אפריל, אז נערך בעיר פסטיבל הפרחים הבינ"ל.

השווקים של דמשק

את הביקור בדמשק כדאי להתחיל בעיר העתיקה ובמבוך השווקים המקורים והקסומים שלה. המפורסם מכולם הוא שוק אל-חמדיה – 500 מטר של חנויות לממכר דברי אמנות, תבלינים, מאפים, ממתקים ומסעדות.

בתוך הטירוף הצבעוני הזה תגלו את שוק התכשיטים - אינספור מחרוזות, צמידים, עגילים וטבעות, העשויים מזהב, יהלומים ופנינים. ממנו מסתעף שוק הנרגילות. כל סוגי הנרגילות שאי-פעם הומצאו נמכרות כאן.

בשעה שהגברים מבלים בשוק הנרגילות, יכולות הנשים לבקר בשוק הבגדים, או בשוק הנדוניות – שם נמכרות כל המתנות הדרושות לאישה שרוצה לזכות בבחיר לבה. עוד בסביבה: שוק מוצרי העץ ושוק הסופרים.

מסגד אומיאד וקירות בית כנסת מתקופת התלמוד

ההליכה בשוק אל-חמדיה מסתיימת בביקור באחד המסגדים המפוארים בעולם, מסגד אומיאד, שנבנה בשנת 705 לספירה בידי החליף אל-וליד שציווה "להקים מסגד שלא היה כדוגמתו בעבר ושלא יהיה כדוגמתו בעתיד". 11 מיליון דינר השקיע החליף במפעל הארכיטקטוני המרהיב שהפך מאז למודל למאות מסגדים בכל רחבי העולם.

בתוך מסגד אומיאד ובאחד משעריו נמצאים שני קברים חשובים. הראשון ביניהם קדוש מאוד לנוצרים: קבר יוחנן המטביל. לא רחוק משם נמצא אתר עלייה לרגל חשוב אחר: קברו של המצביא הערבי האגדי שגבר על חילות הצלבנים – צלאח א-דין.דמשק מציעה אינספור אתרי ביקור אחרים כמו בניין הספרייה הלאומית על שם אסד, שמוקף בשישה דונם של גנים מפוארים ומרכז בתוכו כל ספר או כתב עת שיוצא לאור במדינה. אך אתר הביקור החשוב ביותר לתיירים הישראלים הוא המוזיאון הלאומי, שמציג את קירותיו המעוטרים של בית הכנסת שנחשף בעיר דורה אירופוס. בית הכנסת נבנה בתקופת התלמוד ועל קירותיו ציורים מרהיבים המתארים כמה מסיפורי התנ"ך.

בוידאו ניתן לראות את הקירות לכמה שניות, עד שאומרים לצלמת לכבות את המצלמה.

אלפו (חאלב) ואבלה

מהעיר דמשק מומלץ להצפין ברכב או במטוס לעיר אלפו (חאלב), המוכרת במסורת היהודית גם כארם צובא, שבה עבר אברהם אבינו במסעו לארץ ישראל. בעיר נמצאים שווקי זהב ונחושת ומצודה מוסלמית מרשימה ביותר, אך אתר הביקור המרכזי שלנו יהיה בית הכנסת המרכזי של יהודי חאלב שמרכז בתוכו את סיפורה של הקהילה היהודית המפוארת.

בסוף המאה ה-14 קיבלה יהדות חאלב את אחד מהאוצרות היהודיים החשובים ביותר – כתר ארם צובא. מדובר בכתב יד עברי של התנ"ך שנכתב במחצית הראשונה של המאה העשירית בידי הסופר הטבריני שלמה בן בויאעא. ספר זה הוגדר בידי הרמב"ם כ"גרסה המושלמת של התנ"ך". בני קהילת חאלב שמרו על הספר הקדוש במשך 600 שנה, עד לפרעות ביהודי העיר בשנת 1947.

מחאלב נצא לאבלה, שם התגלתה ספרייה עצומה של כתבים בשפה השמית העתיקה בעולם. לטקיה הסמוכה היא עיר הנמל המרכזית של סוריה. העיר נודעת בזכות חופי הרחצה הקסומים והטבק המיוחד שלה שמיושן בחביות אורן או אלון.

בחודש אוגוסט נחגג בעיר פסטיבל השמחה, שבו נערכים מופעי חוצות עליזים. מצפון ללטקיה נמצאים שרידיה הארכיאולוגיים של העיר אוגרית – ערש התרבות האנושית.

לינקים

בנתיים לנשארים בארץ: טיול טרקטורונים בשטח המפורז ליד הגבול הסורי

שבעת המופלאים: שבע סיבות לחזור למצרים

לא רק במצרים: פירמידות ברחבי העולם

בחזרה לערוץ התיירות>>

רחוק במזרח, מתרוממת מתוך החולות עיר עתיקה נוספת - פלמירה (תדמור) שם שלטה המלכה האגדית זינוביה. מומלץ ללון באחד ממלונות נווה המדבר הקסום הזה ולהשכים לפנות בוקר כדי לצפות בשמש הזורחת מבין ההריסות."סוריה היא יעד התיירות היפה ביותר בעולם, והעם הסורי הוא ידידותי ושוחר שלום", כך טוענים במשרד התיירות הסורי. האם יתממשו הסיסמאות הללו בקרוב ונוכל גם אנחנו לבקר שם ולראות את כל האתרים הנפלאים הללו מקרוב?

המאמר הפורסם לראשונה בבלוג של עומר כרמון