מוות בעריסה או הזנחה?

החל משנת 2000 חלה ירידה במקרה המוות אצל הפעוטות. אבל ישנן מדינות שבהן כמעט ולא קיימת התופעה. האם מאחורי מקרי מוות בעריסה מסתתרת בכלל התעללות?

מחקר חדש של מרכז המידע והמחקר של הכנסת, קובע כי אין היום בבתי חולים או בלשכות הבריאות נוהל קבוע המחייב לקיים סדרת בדיקות במקרה של מוות פתאומי של התינוק. המשמעות היא, שאבחונים של מקרי מוות רבים המוגדרים כ"מוות בעריסה" יכולים בכלל להיות מקרי מוות כתוצאה מהתעללות או הזנחת של התינוק.

 

 

מימונים שלא קיימים

 

"אחת הבעיות באבחון סיבת המוות של תינוקות הוא היעדר נוהל מחייב לבירור נסיבות המקרה", אומר יו"ר החברה הישראלית לרפואת ילדים בקהילה, פרופסור יונה אמיתי, "כדי לגבש נוהל כזה על משרד הבריאות להכין הנחיות אחידות עבור כל בתי החולים בדבר הבדיקות הנדרשות לאחר מקרי מוות של תינוקות עד גיל שנה, לנסח טופס הסכמה של ההורים כדי לקבל את אישורם לבדיקות, ולקבוע איזה גורם יממן את הבדיקות האלה".

 

לפי הנתונים, מקרי מוות בעריסה הצטמצמו עם השנים ובעוד בשנת 2000, עמד מספר מקרי המוות על 57 ובשנת 2009 הגיע ל-31 מקרים. בקרב האוכלוסייה הערבית נספרו מקרים רבים יותר, בעיקר בקרב בנות. זאת לעומת המקרים באוכלוסייה היהודית, שברובם נפטרו דווקא בנים.

 

להוציא את נושא "המוות בעריסה" מהאפילה

 

בנוסף עלה כי יש שוני מהותי בין המדינות בעולם, בעוד בישראל עמד המספר בשנת 2009, על 3.81 מקרי מוות לאלף לידות, בגרמניה עמד המספר על 0.30 וביפן על 0.14 מקרים לאלף לידות בלבד. ישנן אף מדינות שלא נספרו מקרי מוות בעריסה בכלל בשנת 2009. יחד עם זאת, ייתכן שהיעדר הבדיקות המחייבות בישראל, כולל מקרים שנגרמו בכלל עקב התעללות או הזנחה.

"יש אחוז כלשהוא של מקרי מוות בעריסה שאינם מוות בעריסה", טוען יו"ר הוועדה לזכויות הילד בכנסת, זבולון אורלב, בישיבה שהתקיימה בכנס באר שבע לשלום הילד, "באף אחד מהמקרים האלה לא הוגש כתב אישום למרות שבבירור חלק מהמקרים הם מוות בידי האדם. משהו כאן באמצע לא בסדר וחובתנו לבדוק ולהוציא את הנושא מהאפלה".

 

רק נתיחה שלאחר המוות יכולה להביא לאבחנה מדוייקת

 

מנהל מיון ילדים בבית החולים הדסה עין כרם, ד"ר יורם בן יהודה טוען שבחלק ניכר מהמקרים בבירור, כלל לא ידועה סיבת המוות: "ב-2010 נולדו 166,255 תינוקות ומתו 615 תינוקות. ב- 23% מהם לא ידועה סיבת המוות. מאז שנת 89' מוות של תינוקות בישראל יורד, חוץ ממספר מקרי הרצח. בארה"ב רצח הוא גורם התמותה הרביעי מתחת לגיל 4. רוב הפעוטות הנרצחים שם הם מתחת גיל שנתיים. כשמדובר מתחת לגיל שנה יש נטייה למערכת לקרוא לזה "מוות בעריסה", כשאני דורש בדיקה חיצונית של התינוק המת, לא מדובר בתאוות נקם וענישה. בראש מעייני פיקוח נפש. אם מישהו התעלל בתינוק, סביר שגם ילדיו האחרים, אפילו בן הזוג, בסכנה".

 

יו"ר עמותת עתיד לחקר מניעת מוות פתאומי בתינוקות, ד"ר ענת שץ, אף ציינה כי יש עלייה מדאיגה במספר מקרי המוות אצל מטפלים: "בארה"ב 20% של מקרי המוות בעריסה קרו אצל מטפלים שאינם ההורים. צריך לעודד הורים להסכים לנתיחה לאחר המוות. אז גם תהליך ההשלמה עם האסון פחות קשה. ממחקרים בעולם עולה שב 30-95% (יש מחקרים שונים) ממקרי המוות הפתאומי רק נתיחה שלאחר המוות הביאה לאבחנה".

 

>>> פורטל המשפחה הישראלי