BETA

09.01.2013

16:10

עודכן:

לא רוצים שיניים צהובות? הימנעו מעישון

גופו של האדם המעשן מתמודד פחות טוב עם החיידקים שגורמים לדלקות בכל הגוף. אז אם הריח הרע, הדלקות בחניכיים והגוון הצהבהב שנדבק לכם לשיניים עדיין לא גרם לכם לרצות להפסיק לעשן. קבלו מספר עובדות שיגרמו לכם לזרוק את קופסת הסיגריות הקרובה לפח האשפה

העישון נתפס בדרך כלל כגורם נזק לריאות, אבל מסתבר שלא רק. גם נזק בחלל הפה עלול להיגרם כתוצאה מעישון, ופירושו - מחלות חניכיים, אובדן שיניים וכדומה - אפילו שבמקרה זה מדובר בעשן ולא במשהו מוחשי שלועסים או שותים.

 

בקרב אוכלוסיית המעשנים, מצטמצמת משמעותית יכולתו של הגוף להתמודד עם החיידקים שגורמים למחלת החניכיים. כמות הנוגדנים קטנה וכך גם כמות כלי הדם הפעילים - ועל כן התגובה הדלקתית לגירוי איטית יותר וההתקדמות של המחלה מהירה יותר. כ- 70% מהמעשנים מעוניינים להפסיק לעשן והבשורה המשמחת היא שהמצב לפחות בחלקו, הפיך: בקרב מתרפאים אשר הפסיקו לעשן נראה שיפור משמעותי במדדי מחלת חניכיים ומצבם קרוב להתרפאות טובה ומהירה המאפיינת לא מעשנים.

 

 

מחלות חניכיים

 

אצל מעשנים מוצאים בדרך כלל כמות גדולה יותר של אבנית, כמות החיידקים הפתוגניים הגורמים למחלות חניכיים גדולה יותר, אפשר לראות "כיסים" עמוקים יותר בחניכיים ומצבים כמו נסיגת חניכיים מתקדמת ואיבוד עצם רב יותר. כמו כן, למעשנים יש פחות שיניים בפה.

 

מחלת חניכיים היא תגובה דלקתית של מערכת החיסון שלנו לגורם החיידקי. כתוצאה מהצטברות של חיידקים באזור צוואר השן (בין החניכיים לשורש) מתחיל תהליך הדלקת שבמהלכו מנסים גורמי מערכת החיסון להתמודד עם החיידקים. אלא שככל שהתהליך מתקדם והעישון מאסיבי יותר - כך נמשך ומתגבר הרס הרקמות התומכות בשיניים - הסיבים המחברים בין העצם לצמנט השורש (שכבה דקה אשר מכסה את השורש ומחברת בינה לבין החניכיים) מתרופפים, והחיבור של השן לחניכיים קטן.

 

המראה החיצוני של השן

 

העישון פוגע במערכת התמיכה של השן ויוצר נזק גם לצורתה החיצונית. את אחד מתוצרי הלוואי של הניקוטין, ה"קוטינין" רעלן אשר ניתן למצוא בכלי הדם הקטנים בחניכיים בקרב מעשנים. חומר זה וחומרי לוואי נוספים, "מסייעים" בהרס מערכת התמיכה של השן. הניקוטין אחראי גם לשינוי בצבע זגוגית השן. במקרה זה מדובר בחלק הקל של הבעיה משום שניתן להסיר את הצבע באמצעות ניקוי נכון ולשפר את הגוון. מאידך, הצבע הוא הבעיה המשנית, כזכור.

טיפול נכון

 

ראשית - מפסיקים לעשן. אף טיפול במחלת חניכיים לא יהיה שלם ללא שיתוף פעולה מצד המטופל. השלב הראשון של הטיפול כולל הורדת העומס החיידקי בחלל הפה על ידי הקצעת שורשים, כלומר - הורדת כמות החיידקים מהאזור שמתחת לחניכיים ושיפור היגיינת הפה של המטופל באמצעות צחצוח נכון ושימוש בעזרים לניקוי בין השיניים. במקרים שבהם נעשה נזק כבד, יש לטפל בשיניים ספציפיות, לעקור שיניים "אבודות", לבצע שחזורים עם עששת ושיקום אזורים מחוסרי שיניים. וכיוון שהעישון הינו גורם סיכון משמעותי למחלת חניכיים, יש להדגיש את חשיבות הפסקת העישון להצלחת המשך הטיפול, ולבריאות טובה בכלל.

 

אם המטופל סובל ממחלות כלליות נוספות - סוכרת, השמנת יתר, מחלות לב, מחלות בדרכי הנשימה או סרטן - זה הזמן לאזן אותן ולטפל בהן בשיתוף עם הרופא הכללי. הפסקת העישון וטיפול במחלות החניכיים - תסייע לשיפור הבריאות הכללית של המטופל.

הידעתם?

 

בשנת 2002 ביצע ארגון הבריאות העולמי סקר לגבי עישון, לפיו:

  • כשליש מהגברים בעולם מעשנים.
  • עישון הורג אחד מכל עשרה אנשים בעולם.

 

בשנת 2010 נערך סקר נוסף אשר הוסיף לממצאים אלה עובדות נוספות:

  • 26 אחוז מהגברים מעשנים (הכמות ירדה לרבע).
  • 22 אחוז מנשים מעשנות (לא ברור מה היה לפני כן אבל אפשר רק לקוות שגם במקרה זה מדובר בירידה).
  • 25 אחוז מהמתבגרים בתיכון מעשנים. כמות עצומה של מעשנים צעירים שתוביל לשיניים לא בריאות בבגרותם ובכלל, לבריאות כללית ירודה .

 

 

העישון משפיע לרעה על מערכות רבות בגוף, ונמצא כגורם סיכון עיקרי למחלות כיתר לחץ דם מחלות בדרכיי הנשימה וסרטן.מחלת החניכיים גורמת להרס הרקמות התומכות של השן וככל שהדלקת מתקדמת יותר נראה נפיחות בחניכיים אודם וניידות של השיניים אשר בסוף התהליך תגרום לאובדן השן. העישון הינו גורם סיכון עיקרי למחלת חניכיים ואף גורם להאטה בריפוי.

 

 

הכותב: ד"ר עירן פרונט, מומחה למחלות חניכיים, רשת מרפאות כללית סמייל

 

 

>>> בולד & ביוטיפול: האם קרחת זה סקסי?

>>> שיער של כוכבות: סודות הטיפוח של נעמי ווטס

>>> בשיבה טובה: כל מה שצריך לדעת על שיער לבן 

>>> באד הר דיי? פתרונות מהירים לסידור השיער