פורנו מומלץ לצפייה

פורנוגרפיה זה עניין של פרספקטיבה. הסקסולוגית נאוה לרנר מסבירה למה כדאי לצפות בסרטים כחולים, ומזהירה: תלוי איך מסתכלים על זה

פסקה חדשה

באחד הכנסים הגדולים בארה"ב בו השתתפתי כמרצה, פגשתי בפיטר להמן, מרצה מאוניברסיטה אריזונה. מה שהדהים אותי באיש המיוחד הזה היתה הבחירה שלו בפורנוגרפיה ככלי חינוכי המתאים לקורסים שהעביר, ואלה מלאים עד אפס מקום והכי פופולאריים בקמפוס.

פסקה חדשה

שימוש בפורנוגרפיה בקורסים להשכלה גבוהה זה דבר יוצא דופן, שהרי באמריקה הגדולה קיימות עדיין מדינות - בעיקר בדרום - שיש להן חוקים נוקשים האוסרים רכישת או מכירת אביזרי מין. במדינות כמו טקסס ואלבאמה החוק אוסר דברים שכבר מזמן "מותרים" בקליפורניה למשל. לפורנוגרפיה יש שם רע בחברה שלנו. לטעמי ולידיעתי, בכל נושא מיני אפשר למצוא את הטוב ואת הלא מתאים, וזה נכון גם לגבי פורנו.


אחד הדברים הרעים שאפשר לומר על הפורנוגרפיה הוא שנוער משתמש במה שהוא רואה כחומר חינוכי שאותו הוא מנסה ליישם. כאן נוצרת בעיה כיוון שיש נוער שאינו מבין שמדובר בסרט מבוים שלא ניתן לשחזר בחיים. השחקנים הם אנשי מקצוע והם מקבלים הנחיות מבימאי. מה גם שכל תמונה ותמונה בסרט הפורנוגראפי מבוימות וכשזה לא מצליח אפשר לצלם שוב ביום אחר או עם שחקנים אחרים, פנים אחרות וחלקי גוף שאינם שייכים ל"גיבור" בסרט. לכן מה שרואים, הוא לא מה "שמקבלים" ולא באמת קשור למציאות.

פסקה חדשה

לדוגמא, אורגזמה מצולמת אינה בהכרח קשורה לפין שממנו "כאילו" נפלטה. מניפולציות עריכה וטכנולוגיה המאפשרת לעשות ממש הכל, בנוסף לחוסר ההבנה הבסיסי בתעשיית הפורנו, מכניסה הרבה אנשים למצוקה. לא מעט אנשים עושים השוואה עם מה שהם רואים על המסך, ובמקרה כזה תמיד ירגישו נחיתות. כמעט בלתי אפשרי לשחזר אקטים שרואים בסרטי הפורנוגרפיה. כמובן כמו בכול דבר יש את היוצא מהכלל, אבל ברוב המקרים הסרט הפורנוגרפי על עלילתו וכוכביו - אינם קרובים בכלום לעולם האמיתי.

פסקה חדשה

הרעיון המרכזי בקורסים אלה הוא להציף במודעות את הדברים שמופיעים בסרטים וללמד את הסטודנטים להיות צופים מיומנים,  והמיוחד באריזונה, שבניגוד למדינות בעלות פתיחות מינית ניכרת, נחשבת שמרנית במיוחד. בקורסים האלה מתארחות כוכבות פורנו מפורסמות, מקרינות את סרטיהן ומדברות עם הסטודנטים.  בקורס אחר בסן פרנסיסקו מלמדים את הסטודנטים לגלוש באתרי פורנו.  ישנם מרצים שמשתמשים בסרטים כחולים כמראה שדרכה בוחנים מה זה אומרים על התרבות שלנו, הפנטזיות שלנו ועל האיסורים שאנחנו מכתיבים לעצמנו. וכמובן שאפשר ורצוי דרך הסרטים להתבונן ולדבר על מעמד האישה בחברה היום וכל נושא המגדר.

פסקה חדשה

בנוסף מאפשרת הצפייה בפורנוגרפיה תמריץ לשיחה. הקטעים שמעוררים חילוקי דעות מאפשרים גם במסגרת הקורס, גם בחדרי המרצים וגם בחדר המיטות דיון פתוח על סקס. רק בשביל זה שווה לשבת יחד ולצפות בסרטים כחולים. כיוון שברוב המקרים בחיי היום יום כחולים צופים בהם בבית, אפשר לדבר על קטע מעניין או לחילופין לברר מה מביא למחלוקת.

 
את כל טיעוני ה"למה לא" כולנו מכירים היטב, אבל בצפייה מושכלת והגיונית אפשר אפילו ללמוד מסרטי פורנו, ובמיוחד לקבל רעיונות להעשרת חיי המין; זו יכולה להיות תנוחה חדשה, אביזר מין מעניין שלא היכרתם, מקום חדש ומסעיר לקיים בו סקס או מילים שתמיד רציתם לומר ולא יכולתם להוציא מהפה. לבוש מפתיע או שימוש באביזר ביתי שלא חשבתם להשתמש בו באותה צורה שמופיעה בסרט. אפשר אפילו לקחת רעיונות למוסיקה מתאימה או מאכלים שמתאימים לסקס. חשוב לזכור שאין לעשות דבר ללא הסכמה הדדית ואם לא מתאים לך או לך לשבת ולצפות בסרטים כחולים יחד, אז לא לעשות זאת. המטרה היא הנאה, לא סבל או כפייה.
נאוה לרנר יועצת למיניות, בעלת תואר שני במיניות האדם מאוניברסיטת סן פרנסיסקו