אהבה במיתון

מה עושים עם גבר מובטל שיושב בבית כל היום בלי להזיז אצבע? זה לא יעזור אם נתעצבן ונאשים אותו, זה הזמן להתאחד ולתמוך האחד בשני. זוגיות בראי הקבלה<BR><BR>

מה גרוע יותר מאשר להיות גבר מובטל? להיות בת הזוג שלו. הגבר המובטל מתעורר בצהריים, ומעביר את היום מול המחשב או מול הטלוויזיה, וכשגבר יושב כל היום בבית, הוא משועמם והוא רעב, מאוד רעב. הוא אוכל את כל מה שיש במקרר, משם הוא עובר לארונות וכשאין ברירה, גם למקפיא. הוא מרוקן את כל המטבח ופותח לעצמו שולחן מול הטלוויזיה, שם הוא רובץ וטוחן עד הערב.

כשאת מגיעה הביתה בערב, הסלון שלך כבר נראה כמו מסעדת פועלים, והמטבח הפוך ומלא בכלים מלוכלכים כי הוא "הכין לעצמו משהו לאכול". כשאת שואלת אותו מה הוא עשה כל היום, הוא ממשיך לבהות בטלוויזיה ומושך בכתפיים, כי גם ככה קשה לו שפיטרו אותו, אז מה את עוד רוצה ממנו? הוא מצפה ממך לתמוך בו ולהתחשב בו.

בלית ברירה, ואחרי יום עבודה קשה את מתחילה לסדר את הבית, והוא עדיין שוכב על הספה עם זיפים בני שלושה ימים, לובש כבר שבוע את אותו טרנינג. את מתפוצצת מכעס ולא מעניין אותך מה עובר עליו, פשוט נמאס לך לראות אותו ככה.

אין ספק שהפיטורים שלו הם הבעיה של שניכם. תרצו או לא, אתם ביחד בטוב וברע, תלויים זה בזה, מושפעים זה מזה, ונאלצים להתמודד יחדיו עם המצב החדש. אבל לא רק שניכם נמצאים באותה סירה, אלא כל האנושות נמצאת אתכם בסירה הטובעת. המשבר הכלכלי הפך למשבר בזוגיות גם עבור דני ומיכל מהרצליה, מייקל וג'סיקה מניו-יורק והירוקי וצ'ו מיפן.

מרגע שהפכנו לכפר גלובאלי קטן, נכנסנו למערכת סגורה שבה כל פעולה שלנו משפיעה על אחרים, ובסופו של דבר חוזרת אלינו כמו בומרנג ופוגעת בנו. ולכן זה לא יעזור אם נתעצבן ונאשים את בן הזוג, מה שרק יגביר את הפירוד והניכור בינינו, אלא דווקא להתאחד ולתמוך האחד בשני. צריך לנהוג בסבלנות ובעיקר בהרבה חום ואהבה כדי לעבור את המשבר הזה בשלום ואפילו לצאת ממנו מחוזקים, ואת זה אפשר ליצור רק ביחד, על ידי התחשבות הדדית.

אז איך עושים את זה? יש דרך חסכונית יותר מיועץ זוגי, וותיקה יותר מפסיכולוגיות למיניהן, והיא נמצאת בחכמת קבלה, שמסבירה בפשטות – אין מצב שמישהו יהיה מאושר, אם לא כולם יהיו מאושרים. ברגע שנבין את זה ונתחיל להתייחס איש לרעהו בהתחשבות ובאחווה, ניצור כאן זוגיות ויחסים חברתיים מאושרים ובריאים.

השינוי הזה מתחיל מהיחסים שלנו בתוך ביתנו הקטן, ומשם הוא צריך להתפשט החוצה. אז במקום לצעוק על בן הזוג ולעשות דרמות, תנסי גישה עדינה ומעודדת יותר:

- הקריני לו ביטחון ואהבה, ותראי לו שאת לצדו ללא שום תנאי.
- תני לו חיזוקים ותעריכי אותו. גבר זקוק לכבוד ולהרגשת נחיצות כדי לשמור על הדימוי העצמי שלו.
- נצלו את הזמן הפנוי כדי לחזק את הקשר ולעשות דברים ביחד: לאכול ביחד, לצאת להליכה משותפת וכו'.

כשהוא יראה שאת תומכת בו ואוהבת אותו, הוא יעשה מאמץ מצדו להתייחס אליך באותו אופן, וינסה להקל עליך בכל מה שקשור למטלות הבית. בגישה כזאת, גם מהמשבר אפשר לצמוח ולצאת ממנו קרובים ומחוברים יותר מאי פעם.את הטור כתבתי בהשראת ספר חדש שקראתי – "היום שאחרי המשבר", מאת אלי וינוקור. ספר קליל ומרענן העוסק בבניית יחסים בריאים ומוצלחים בין בני אדם. תיהנו!