ימים אפורים

כשבחוץ אפור וסגרירי, גם הבית נעטף בגוון הנכון. חורף מונוכרומטי

עת מגיע החורף משהו בפריזמת הצבעים משתנה. קרני השמש כבר אינן יוקדות וספורים הם הימים בהם ניתן לראות מעט 'צהוב'. ירוק הדשא כמו דוהה, הכהות משתלטת והאפור הקריר נוגע בכל. העלטה יוקדת וצובעת אוירה, חללים ולפעמים גם נשמה.

כיצד מושפע מכך עיצוב הבית? מהי פלטת הצבעים החורפית? מי ומה משפיע על הגוונים שימלאו את ביתנו החורף? ג'ולי צלניק, אדריכלות ועיצוב פנים, מציגה לנו חורף מונוכרומטי.

סגנון החיים המעוצב של ימינו הביא לזליגתם של טרנדים ועיצובים מתחום האופנה אל תוך הבית. "כמעט שבלתי אפשרי להפריד בין עיצוב אופנה לעיצוב הבית, פנים וחוץ", מסבירה צלניק. "ההשפעה כה מכרעת, בעיקר כיוון שלגדולי מעצבי האופנה, פנדי, ארמני, ורסצ'ה ועוד, יש בין השאר אופנה להלבשת הבית, ריהוט ואבזרים. הבית הפך להיות מאוד אופנתי, כמעט בקו אחד עם זו הלבישה".

"עונות השנה המשפיעות, לרב באופן משמעותי, על הצבעוניות בתחום האופנה, משפיעות גם על הצבעוניות בתחום עיצוב הבית. ככלל, הצבע נכון להשפיע על מצב הרוח, להקנות ולשנות אוירה. החיפוש העיקרי בעונת החורף היא אחר חימום הבית, גם באמצעות צבעוניות, לכן הצבעים החמים הם אלו שתופסים יותר מקום בין צבעי החורף".

חם קר

"יש מקום לשלב אבזרים לעיצוב הבית בגוונים חמים, כגון, אדום, כתום, חום. גוון ה'ונגה', הנמנה על החומים הכהים, היה מאד אופנתי בשנתיים האחרונות, אך נכון לחורף הנוכחי הגוון הזה יצא מהתמונה, ובמקומו נכנס הצבע הטבעי יותר של עץ האלון, גם בצורתו הטבעית או בהתערבות מינימלית של יד אדם. השימוש בצבע החום בשנה הנוכחית נעשה בעיקר באמצעות מוצרים העשויים מעץ, אם באקססוריז ואם בשילובים שונים בריהוט. גם הצבע הסגול, שנכנס בתחום האופנה, נכנס באופן מינורי יותר בתחומי הבית ואף הוא מעניק חמימות".

השנה, בשונה משנים קודמות, ישנו ניסיון להשיג חמימות בצורה מתוחכמת ואינטליגנטית. היצירתיות תופסת מקום, כמו גם הדרישה לחדש ולהמציא. "פריצת הדרך, או הייחודיות של העונה החורפית הנוכחית, היא בשימוש בצבעים מונוכרומטיים, מלבן ועד שחור, על גווני האפור שביניהם, שעל אף היותם צבעים קרים בעיקרם, ישנו שימוש מסיבי בהם דווקא בעונה החורפית. החשיבה האינטליגנטית מבקשת לחמם את הבית באמצעות שילובים של עץ במראה הלבן-שחור-אפור. הניגודיות בין חום וקור, מושגת באמצעות שילוב הצבעים המונוכרומטיים עם צבע העץ. המראה שנוצר הוא מעניין ומתוחכם הרבה יותר. ניתן לומר כי בעצם ישנו ניסיון ללכת 'הפוך על הפוך' – לוקחים את הצבעים והחומרים הקרים (מתכות, גוונים מטאלים) ומנסים לחמם אותם באמצעות חומרי טבע כמו עץ".

מעונן חלקית

"היתרון שבגוונים המונוכרומטיים הוא הנצחיות היחסית שלהם. הם כמעט תמיד נכונים ואופנתיים, לא נמאס מהגוונים הללו וניתן תמיד לשלב בהם את הגוונים המתחלפים על פי העונות והאופנות. החורף הנוכחי, בינות השחור והלבן, כגוונים עיקריים, נכון להכניס נגיעות של צבע, כאמור מהתחום החם של כתום, אדום, סגול, עץ. הצבעים המונוכרומטים תופסים מקום לא רק באקססוריז, אלא נכונים בחורף הנוכחי גם באריחי הרצפות, אריחי חדרי האמבט, ארונות המטבח, שולחנות אוכל, גם כשהשילוב הוא על ידי זכוכית שחורה או לבנה. ככלל, חשוב להבין כי המגמה כיום היא ליצור קונספט אחד לכל חללי הבית. הסגנון העיצובי הוא אחיד לכל החדרים, כשזה מייצג את יושבי הבית".

מעולם לא היה אפרורי יותר מהחורף הנוכחי. יש להניח כי העובדה, שבכל זאת מאפשרת אפרוריות כל כך גדולה מבית, היא הנוכחות השמשית בחורף נוסח ישראל, המעניקה קצת אור בתוך כל המונוכרומטיות הזו.

עוד עיצוב