ותיקן לא מעודכן

אמירה אומללה של האפיפיור בנדיקטוס ה-16 מדגימה את תפיסותיה העתיקות של הכנסיה, כזאת שמיישרת קו עם רבנים קיצוניים או מטיפים מוסלמים פנאטים. יובל כדורי אלטמן מצטלב בחלחלה

אמירות טיפשיות, ראיה צרה ותובנות חיים שזועקות לבדיקת שפיות, היו תמיד נחלתם של מנהיגים דתיים. רבנים, כמרים, אימאמים ומטיפים דתיים אחרים, תורמים לעולם לא רק פניני חכמה אלא גם לא מעט סלעי טיפשות. אחד כזה שמספק סחורה קבועה בעניין, הוא האפיפיור, הנציג הרשמי של ישו על פני האדמה, בגלימה לבנה ומלמולי הבלים בלטינית – איש לא שפוי בעולם כה צפוי. כמו לאוויטה, גם לבנדיקטוס ה-16 יש מרפסת נהדרת לנאומים בחדר השינה, וממש כמו קודמיו בתפקיד הוא מנצל אותה ליצירת דרמות עולמיות ומוכיח שאכן, יש גברים שהולכים לאיבוד דרך מרפסת. השבוע חרגה הדרמה ממיקומה השגרתי על המרפסת, אל נאום "חגיגי" מפי הבנדיקטוס בפני ה"קוריה" – הנהלת הוותיקן המרכזית, שזה בערך כמו הרב עובדיה יוסף בנאום חנוכה חגיגי למנהיגות ש"ס.

"הכנסייה צריכה להגן על אדם מהרס עצמו. אכן נדרשת אקולוגיה אנושית והיערות הטרופיים ראויים להגנתנו. אבל האדם, כיצור חי, זכאי ללא פחות מכך". כל מילה סלע וולקני, אין ספק. הבעיה מתחילה כשהאפיפיור ממשיך לפרשן את כוונתו ומבהיר כי התובנה האקולוגית חברתית המתקדמת הזאת היא למעשה מטאפורה למה שאנחנו אמורים לעשות עם בעיה מזהמת "דומה", הלא היא בעיית החד מיניות בעולם כמובן. לדעתו של בנדיקטוס, ממש כמו במקרה של חיסול יערות הגשם, הומוסקסואליות נחשבת "הרס עבודת האל". לדבריו, האנושות צריכה "להאזין לבריאה" ובאותה חגיגיות הוסיף כי זו זכותה "הטבעית" של הכנסייה "להגדיר את טבע האדם כזוגיות בין גבר לאישה, ולבקש מתן כבוד לסדר הבריאה". אמרו אמן ומחאו כף!

אין ספק שהכנסייה צריכה להירפא מהומוסקסואליות, היא הרי שורצת בה, בכל תא וידוי ובכל מקהלת פרחי כמורה, מתחבאת שלא בהצלחה בין פעמוניה הצורמים של הכנסייה. עוד ב-2002 זעק האפיפיור יוחנן פאולוס (זה שלבש את השמלה בבית לפני בנדיקטוס) לאחר שמספר הכמרים שנחשדו בניצול ילדים הגיע למאות רבות והכנסייה הפכה למפעל ייצור של עברייני מין. האפיפיור מבחינתו ראה בכך חיזוק לטבע הרע לכאורה של ההומוסקסואליות וליצר הרע שהשתלט על משרתי הדת, מבלי לחשוב לרגע כי ייתכן ואותם כמרים פוגעים, סבלו מבעיות נפשיות שהן תוצאה של הדחקה רבת שנים, לצד חיים במקום אימתני ומאיים שאוסר ומעניש על קיום צו חייך, ומחזק את התחושה כי למרות שאתה אוהב את האל עד מסירות מלאה, האל שונא ומוקיא אותך.

תמיד יהיה מי שישמיע דעה חשוכה, אבל זה חמור הרבה יותר כשזה יוצא מפיהם של מנהיגים דתיים בעלי השפעה, יהודים מוסלמים או נוצרים, כאלה שמונחים כמו "ריאליות" "הגיון" או "זכויות אדם" זרים להם לחלוטין. בנדיקטוס ה-16, גבר שפותח את היום בשעה וחצי המוקדשות ללבישת גרדרובה שכוללת שמלות, חלוקים, צעיפים, כובעים, תכשיטים, מלמלות ומבריקים ונאלץ להרים את החצאית בכל פעם שהוא רוצה להשתין, מבקש למעשה ממני ומהמאמצ' לבטל את נישואינו, את שמונה שנות הזוגיות שלנו, את האהבה והבית שבנינו, לעצור את ההיריון המתקרב של ילדינו הראשון ולחזור מיד ל"מוטב" (למרות שמעולם לא היינו בו כנראה). זה ייתן כבוד לבריאה, יציל את האנושות מחורבן כולל ואולי גם כמה יערות גשם (???). השאלה לאן נלך?! מחנות חינוך מחדש? גלות מרוכזת? רצח המוני? בחיי, יש לי כמה וכמה הצעות למר בנדיקטוס מה לעשות עם שרביט האפיפיורות המעוטר והמגונדר שלו.

אולי העיתוי ה"חגיגי" להצהרה ה"חגיגית" בפתחו של חג המולד אינו סתמי. כבר דשתי בזה לא פעם וכתבתי שהחגים הם העונה הכי צבועה בשנה עבורי. מצד אחד ניירות הצלופן, הפרחים, הברכות המנהגים, החופש וערימות של משפחתיות ועונג שייכות, ומצד שני הצהרות גזעניות של נציגי הדת החוגגת באשר היא כנגד מאמיניה שלה עצמה. כי ככה זה, כהומו מאמין החגים הם חזיון תעתועים חברתי, וחרף דבריו של הזקן בלבן נראה כי אנשי הדת שכחו בעצמם את מהות החגים ואת יסודות הדת אותה הם מייצגים, תהיה אשר תהיה. כי למרות שחג המולד מצטלם הרבה יותר יפה, מכניס יותר מתנות ומשווק את עצמו בכלל לא רע ביחס למנורה סביבון ובצק עם ריבה, הרי שהוא וחנוכה דומים יותר ממה שאתם חושבים ומסמלים היפוך מוחלט למסר שנשלח מהוותיקן.

בשני החגים ישנה התייחסות דתית ליציאה מחושך לאור והבאת גאולה, ובשתי הדתות מתייחסים לחורף שמתקצר ולימים המתארכים ועימם שעות היום. אצלנו מרדו החשמונאים ונלחמו למען השבת הגאולה לעם היהודי ושיבה לבית המקדש ואצל הנוצרים נולד ישוע (מזל טוב ליום ההולדת היום) שנחשב משיח שבא לגשר על פערים ולהביא גאולה. הבעיה שבשתי הדתות שלנו, כמו באחרות רבות, הדעות החשוכות הן בסיס כמעט משותף לדוקטרינות העתיקות שנקבעו עוד בזמנים בהם חשבו שברק בשמיים הוא התגלות אלוהית.

אז תרשו לי רגע להפוך מ"חוטא" למבין עניין ולהזכיר למה חרבה ירושלים ובית שני. למי ששכח, (כי בכל זאת עברו כמה אלפי שנים) הסיבה לא הייתה שחיתות, גם לא מכרזים מכורים או בניה בפל-קל. "שנאת-חינם" הייתה הסיבה, שגרתית ויומיומית ממש כמו בזמנינו אנו, ושדווקא לימוד התורה והעיסוק במצוות יכול להוביל אליה. הרי הדתות מציבות בפנינו מערכות אידיאליסטיות חסרות פשרה שמעניקות נופך ומשמעות לכל בחירה שלנו ויכולות להביא למצבים בהם המאמינים יראו כל אחד אחר כסוטה מהדרך הנכונה והאמיתית, או במילים אחרות: יש מצב שהאג'נדה של "חייה ותן לחיות" היא פלורליזם שנולד רק במקומות בהם המפלס הרוחני-דתי נמוך מאוד.

יש צדיק בעירו

כן, מצטער. אמנם זה חנוכה ובאתי חושך לגרש, אבל הייתי שמח הרבה יותר לכתוב לכם טור על ניסים. במקום זה יצא טור שמתפלל לנס. אז אולי לא נס אבל שניים סוכר כבר שם בכוס השבוע הרב יובל שרלו, שקרא להומואים ולסביות דתיים לצאת מהארון, ולקהילות הדתיות להיפתח ל"תופעה" עם גילויי הבנה ולא דחיפה למה שמכנים במגזר "המרה" (יעני באת הומו תצא סטרייט ויש גם חשבונית). אז אולי לא נס, אבל נר דקיק ומאיר זה בטוח כן. והגאולה האמיתית?! אולי היא תבוא, ביום שבו ממש כמו רואה החשבון שלי, שהוסמך להוביל אותי בחשכה הכלכלית שלי ולגעור בי כשאני מתכלכל לא נכון – גם אנשי הדת יבינו ויתעסקו רק בדת, ויטיפו רק למי שבחר להאמין בה וללכת בדרכה, וחוץ מזה, אם אתם כל כך מאמינים באלוהים שסוגר חשבונות עם מאמיניו – תשאירו לי ולו לסגור את החשבון. חג שמח.


"מילים של גבר" לכל הטורים