מצבי רוח בהריון

אל תתקרבו לנשים בהריון. בטוח ששמעתם כבר את המשפט הזה. האם מצבי רוח קיצוניים בהריון הם באשמת ההורמונים בלבד? וכיצד על בן הזוג להתכונן להוריקן האנושי שחולף לידו?

מאיה מלכה זילברמן, מטפלת זוגיות וסקסולוגית, מספרת על מכרה שבשבוע ה – 12 להריונה החלה להכות את בעלה ואף לתקוף בפרצי אלימות. כן כן זה ייתכן. עוד היא מספרת כי במשפט שנערך באנגליה, אישה שרצחה את בעלה, טענה בהגנתה להשפעותיה של תסמונת קדם ויסתית ואף זוכתה מכל אשמה. אז רגע לפני שנאשים את ההורמונים, בואו נברר מה באמת קורה לנו נפשית כשאנו בהריון. יש שמדברים על שינוי באישיות, אך זילברמן מוסיפה כי אותו שינוי יכול להגיע ברמות שונות וקיצוניות כגון: אושר עצום מוגזם, דיכאון או חרדה. שלושת המצבים האלו, היא מסבירה, מופיעים בחוסר התאמה לאישיות האישה. את מצבי הרוח המתחלפים היא מכנה בעגה המקצועית - לביליות – כל עשר דקות יכולה לחוות האישה מצב רוח אחר. "בשעה אחת יכולה אישה להחליף בין 3- 4 פעמים את מצב הרוח שלה, מאושר, עצבנות, לדיכאון, כעס, ייאוש וכדאי שנזכור שבדרך כלל מדובר באשמת הבעל – הרי את מי עוד נוכל עוד להאשים".

הבעל המושלם לאישה בהריון

זילברמן מחדדת בקיצוניות את תפקיד הבעל בזמן שאשתו ניזונה מהורמונים ושינויים קיצוניים: לבלוע ולשתוק ובעיקר לא לענות. "תנהג כמו בפוליטיקה. אל תענה כדי שהמצב לא יקצין – מה שנקרא להכיל". האם מה שנקרא להכיל הכוונה היא לשתוק? "חשוב שנזכור שאין היגיון שיכול לדבר אל אישה בהריון, בעוד השינויים הכי גדולים אצלה חלים עד השבוע 16 לערך. אחר כך זה מתמתן. לכן השתיקה מתבקשת רק בחודשים הראשונים, ויחד איתה עלייך לגלות אמפתיה בסגנון של את צודקת, זה נכון, מה שקשה להרבה מאוד גברים ליישם".

ומה תפקיד האישה? לדבריה של זילברמן, מרבית הנשים לא יודעות שמותר להן לעשות הכל בהריון, ומכאן הן מגבילות את עצמן. "רובינו מגבילות את עצמנו בגלל דעות קדומות, סיפורים, וגם מבחינה סטטיסטית, אנו מבחינות כי ההפלות מתרחשות בדרך כלל עד החודש הרביעי להריון. לכן מבחינתנו ההגבלה נעשית מתוך תחושת אחריות לשמור על עצמנו ועל העובר".

כיצד נוכל להתכונן?

זילבמן מרגיעה וטוענת שניתן ככל האפשר, להתכונן להתפרצויות ההורמונים. "נשים צריכות לזכור כי אותם הורמונים דומים לרגישות שקיימת לפני הווסת הנשית. כל מילה חשובה וכל מילה פוגעת. מדובר ברגישות יתר שיכולה להתפתח כעלבון, וגם בפגיעה של 'איך אתה יכול לעשות לי את זה בעודי בהריון'".

הכי קרוב הכי מסוכן

זילבמן מדגישה כי אכן תקופת ההיריון מכונה גם זמן מעבר מסוכן. הזמן מתבטא בעצבנות, בפגיעות וחשיבה דיכוטומית מצד האישה. "אני מכירה אישית", מספרת זילבמן, "אישה שבעלה נפרד ממנה בזמן שהייתה בהריון ולא למען אישה אחרת, בעיקר כי הם כל הזמן רבו. דווקא בזמן ההריון כל הבעיות הנפשיות שלה התעוררו והתפרצו".

מדוע אותן בעיות מודחקות, צצות דווקא בזמן ההריון? "משום התרופפות ההגנות שמגינות עלינו מפני טראומות, במידה ויש זיכרונות ילדות קשים או התעללות רגשית. פתאום גם בהריון וגם אחרי הלידה, יש משהו שמכניס את האישה למקום שבו היא מתקרבת יותר לעצמה, לאני האמיתי שלה, לגרעין הפנימי שלה. ואז תלוי כמובן במידת הקושי, אותם זיכרונות עלולים לתקוף".

זמן התעסקות אישית

נכון שבהריון אנחנו מרגישות הכי חשובות, בעלות כוח, שליטה, הרי אנו מייצרות חיים. זילברמן מזכירה שאותו כוח ושליטה, יכולים בקלי קלות להפוך גם לחרדה: איך אני אתמודד עם זה, איזו אמא אני אהיה?יש דעה פסיכו דינאמית שטוענת שאישה בהריון הופכת להיות אמא שלה ומזה הרי כמעט כל אישה חוששת.

הבעל תמיד סובל?

הבעל הוא מי שחי איתנו, מסבירה זילברמן - הוא הכי קרוב אלינו, הוא גם זה שיכול לעצבן אותנו. "אנחנו תמיד מוציאים את הכעס על האדם שהכי קרוב אלינו, גם פיזית. ובכך ניתן לראות גם משהו חיובי – אם היא כועסת עלייך תוכל לראות בזה מחמאה. היא מרגישה מספיק קרובה ומספיק בטוחה בקרבתך, להתנהג "בטבעיות", שאותה היא חשה בזה הרגע. צריך לזכור כי גם בנישואים טובים יש מקום לקונפליקטים".

איך תעברו את מתקפת ההורמונים בשלום?

לבעל, ממליצה זילברמן: "כבה את הטלוויזיה כשהיא מדברת אלייך. תיקח קורס כיצד להקשיב לאישה מבלי להשתעמם – נכון שאין קורס כזה, אך תוכל לאמן את עצמך. הדבר הכי גרוע שתוכל לעשות זה להתעלם ממנה. נסה באמת להקשיב ואם לא להקשיב לפחות אל תגיב. מאוד חשוב שתזכור שאתה עומד להיות אבא וזה משמח אותך – נסה ממש לומר את זה. ואם אתה רוצה להיות ממש חכם – גש לחנות הקרובה וקנה ספר של שמות תינוקות וכך תביע התעניינות אישית".

לאישה, ממליצה זילברמן, לגשת לבדוק האם חסר לה ויטמין B 12, שכן הוא ידוע כמעורר שינויים קיצוניים במצבי הרוח. לזכור שלאחר השבוע ה – 16 להריון התקפת ההורמונים עשויה להתאזן. אם היא יכולה להתאזר בסבלנות מה טוב, במידה והמצב קיצוני מדי יש לגשת לטיפול. זילברמן מסבירה לכל המפחדים מהמילה טיפול: אתם לא חייבים לגשת לטיפול יחד, מספיק שאחד מכם ייגש, לפחות עד שהעניינים יירגעו. "תקופת ההריון והזמן הראשון לאחר הלידה יכולים להתוות את המשך הקשר שלכם למשך החיים כולם. לכן כשהמצב לוחץ אל תוותרו. גשו לטפל לפני שהמצב יהיה במתכונת אל חזור".

מה קורה כשהמצב מתאזן? אז חל היפוך אצל האישה, מסבירה זילברמן כי היא באמת נעשית אחרת. "יש קבלה של האישה לגבי מי היא באמת. אך הבעל מתחיל לפחד מגודל האחריות שלו כאב". נראה שאז היא צריכה להיות יותר אכפתית אליו, בדיוק כפי שהוא היה אליה כשהיא העיפה לעברו את סט הצלחות החדש.

אחת מכל שמונה נשים תסבול מדיכאון אחרי לידה
דיכאון אחרי לידה - וידוי אישי