דיאטה לקראת החתונה - ניפוץ מיתוסים

מי מאיתנו לא רוצה להראות מושלמת ביום הכי מרגש בחייה? זה הזמן לשנס מותניים לקראת הגזרה המיוחלת ולהיערך לירידה במשקל על ידי שינוי הרגלי האכילה

לקראת יום הכלולות המיוחל, נעשות הכנות רבות מצד בני הזוג ובעיקר על ידי הכלה העתידית הרוצה להראות במיטבה, אך מה קורה אם קילוגרמים עודפים מפרידים לעיתים בינה לבין שמלת חלומותיה? זה הזמן להכנס לכושר, לאכול נכון ולרדת במשקל - להלן מספר ניפוצי מיתוסים ודעות קדומות בנושא שהגיע הזמן להותירן מאחור ביחד עם תקופת הרווקות.

 

 

1."מעתה אעשה דיאטה ואהיה רזה"

 

הצהרה בעייתית, הצהרה זו יוצאת מנקודת הנחה כי על ידי דיאטה מצליחים לרדת במשקל. אך לצערנו, העובדות על - פי מחקרים מציגות מציאות אחרת. מעל 90% מהאנשים אשר עשו דיאטה וירדו במשקלם, בטווח הארוך עולים חזרה במשקל ואף לרוב מעבר המשקל ההתחלתי. כלומר, ככל שאנו דבקים בהצהרה זו אנו מתרחקים יותר מהמטרה.

 

אז מה עושים? ראשית יש להבין שהדרך שבה פעלנו בעבר לא עובדת לכן צריך לבחור בדרך אחרת. יש צורך למצוא את הדרך המתאימה לכל אחד באופן אישי, בנקודת הזמן הספציפית. כאשר המפתח הינו בהטמעת הרגלי אכילה נכונים ושינוי אורחות חיים, לא כסיסמא או משימה זמנית, אלא כדרך חיים לכל החיים. החלטה מקדמת יכולה להיות " מעתה אקשיב לאותות הרעב והשובע הפנימיים ואשתדל לאכול בהתאם לצרכים הפיזיולוגים שלי"

 

 

2."אוכל כמה שפחות כדי לרדת כמה שיותר"

 

ידוע כי ירידה במשקל מבוססת על מאזן קלורי שלילי, כלומר להכניס פחות קלוריות ממה שמוציאים או במילים פשוטות לאכול פחות. מבחינה מתמטית ככל שנצמצם יותר את כמות המזון, נהייה במאזן קלורי שלילי ונרד יותר במשקל. הבעיה העיקרית היא שאנו מדברים על פיזיולוגיה ולא על מתמטיקה, לכן כאשר אנו מצמצמים יתר על המידה את כמות האוכל שאנו אוכלים, הגוף מגיב בהתאם ומסתגל לשינויים על ידי הורדת קצב חילוף החומרים. כלומר, הגוף הופך יעיל יותר ומסתפק בפחות קלוריות, דבר המקשה עלינו להמשיך ולרדת במשקל ומהווה מתכון בטוח לעלייה חזרה במשקל וכמו כן מסוכן לבריאותנו.

 

ניסיונות קיזוז וצמצום קיצוניים למיניהם  של המזון הנכנס לגופנו עלולים להביא לתסכול ועלייה חזרה במשקל. לכן, על מנת לרדת במשקל יש להבין שזהו תהליך מורכב הדורש זמן וסבלנות. בשלבי עצירת המשקל (פלאטו) יש להמשיך לאכול באופן מסודר ומותאם לפי רעב ושובע ולהמשיך בפעילות גופנית סדירה ללא שינויים קיצוניים בכמות המזון. החלטה מקדמת: "מעתה אסמוך על הגוף שלי ואמנע ממנו הרעבה מיותרת"

 

 

3."אתחיל בדיאטה קיצונית - כדי לרדת מהר. אחר כך נעבור לאורח חיים"

 

זהו משפט המתאר את הרצון שלנו בפיתרון מהיר. אנו מוכנים לסבול ולהשקיע בטווח הקצר- במידה ונזכה בתוצאות. הבעיה הינה ששינויים לטווח קצר מובילים לתוצאות לזמן קצר. כל עוד לא עשינו שינוי משמעותי ומהותי בדרך החשיבה שלנו ובדרך האכילה שלנו - לא נצליח לשמור על התוצאות לאורך זמן ונגיע שוב לאותה נקודה. לצערנו, ירידה במשקל הינו תהליך הדורש עבודה אישית הדרגתית. החלטה מקדמת: "מעתה אעשה שינוי מן היסוד, למרות שזה לא בטוח יוביל לתוצאות מהירות אך יחזיק מעמד לטווח הארוך"

4."לא אוכל בבוקר כי אחרת לא אפסיק לאכול כל היום"

 

ארוחת בוקר הינה הארוחה השוברת את צום הלילה ומעלה את קצב חילוף החומרים לאחר שנת הלילה. ארוחת בוקר מאוזנת כמו שייק ארוחת הבוקר של הרבלייף או פרוסת לחם מלא עם גבינה וירקות תורמת לתחושת שובע והימנעות מרעב קיצוני, מאזנת את רמות הסוכר והאינסולין ומשפרת ערנות וריכוז לאורך היום. לעומת זאת, הימנעות מארוחה זו לרוב מובילה לרעב מוגבר במהלך היום ובחירה בסוכרים פשוטים ושומן לדוגמא מאפה על הדרך, אשר מעלה את הסיכוי לעלייה במשקל. ארוחת בוקר לא חייבת להיות גדולה אך חשוב לא לדלג עליה.

 

אכן לאחר מספר שעות אנו נרגיש רעב וצורך לאכול וזה בדיוק מה שצריך לעשות- לאכול כל 3-4 שעות. כמובן לבחור בארוחה מאוזנת כמו פרי+ שקדים או יוגורט עם פרי או חטיף. החלטה מקדמת: "מעתה אוכל ארוחת בוקר מזינה ומשביעה ואדע לסמוך על עצמי שאוכל להמשיך ולאכול מאוזן בהמשך היום"

 

 

 

5."כדי לרזות  אני חייבת להוציא פיתויים מהבית"

 

נכון שהתמודדות עם פיתויים הינה דבר קשה, אך המפתח אינו טמון בהוצאת פיתויים מהבית, אלא בהכנסה וזמינות של מאכלים בריאים. כלומר רצוי לצייד את המקרר במרכיבים בריאים לדוגמא ירקות ופירות טריים, להכין תבשילי ירקות, מרקי ירקות- גם קרים ולדאוג לארוחות זמינות מזינות וקלות להכנה.

 

מדובר בזווית ראיה שונה, לא להתמקד במה אסור לי לאכול- כיוון שמאכל הנחשב "אסור", "מוקצה" הופך עבורנו לנחשק יותר ולכן קשה עוד יותר לעמוד בפיתוי. כמו כן, ההימנעות גורמת לנו הרגשה של סבל וחסך ותוביל אותנו במהרה לאכילה מופרזת. לכן, מומלץ להקשיב לצרכים של הגוף וכאשר רוצים לאכול משהו מסוים, לעשות זאת ולא לדחות ולהימנע. אכילה מתוך הנאה וסיפוק ולא מתוך רגשות אשם ומצפון תתרום ליכולת שלנו לווסת את הכמות. החלטה מקדמת: "מעתה אני אשקיע זמן בתכנון הקניות לבית, אדאג לזמינות של ירקות וארוחות קלות להכנה, מזינות ומשביעות"

7."אכלתי עוגה, הרסתי את הכל מפסיקים לשמור"

 

תאמינו או לא עלייה אמיתית במשקל מרקמת השומן הוא תהליך הדורש זמן. לא עולים במשקל מארוחה גדולה אחת ובוודאי שלא מפרוסת עוגה. אומנם במידה ונעלה על המשקל לאחר הארוחה נראה עלייה, אך ייתכן כי זו מושפעת מכמות המזון שנכנסה ומנוזלים ועדיין לא מרקמת שומן.

 

עלייה במשקל מתרחשת כאשר ישנה אכילה מופרזת לאורך זמן ומתעצמת כאשר התנהגות זו מלווה בחוסר פעילות גופנית.

המשימה הקשה הינה לקבל בהשלמה את פרוסת העוגה הנוספת או הארוחה הגדולה כאירוע יוצא דופן ולצמצם את חשיבותו. כל עוד אירועים כאלו לא יהפכו לשגרה אין צורך להגזים בתרומתו לעלייה במשקל. החלטה מקדמת: "האוכל אינו האויב, ניתן לאכול וליהנות מבלי לחוש רגשות אשם"

 

8."אכלתי יותר מדי היום, אני אפצה על ידי תוספת פעילות גופנית"

 

הצהרה זו גורמת לפעילות הגופנית להיות עונש על האכילה. פלא שאנו לא נהנים מלעשות פעילות גופנית? פעילות גופנית הינה חשובה ביותר לשמירה על בריאות תקינה, מחקרים רבים הוכיחו את יעילותה בשיפור איכות החיים, מצב רוח, עירנות, ריכוז, מניעת מחלות ואף הארכת תוחלת החיים. חשוב לבצע פעילות גופנית בהנאה, כפרס על בחירה באורח חיים בריא במטרה לשפר את ההרגשה ולא להתענות. החלטה מקדמת "מעתה אעשה פעילות גופנית בהנאה ללא קשר לאופן האכילה"

 

 

בכדי לעמוד בהבטחות, חשוב לבחור בהחלטות ריאליות ולדעת שמדובר בתהליך הלוקח זמן ודורש שינוי אמיתי. השינוי מתחיל בשינוי דפוסי מחשבה, באמונה העצמית שניתן לעשות שינוי ובצעדים קטנים המשלבים אכילה לפי רעב ושובע תוך שילוב פעילות גופנית בהנאה.

 

 

מאת: מיטל  עזר, דיאטנית קלינית וספורט, תזונאית הבית של חברת הרבלייף- ישראל

 

>>>  ממצקים את שרירי הידיים לבד בבית

>>> קאמה סוטרה: לשמור על כושר גם במיטה

>>> טיפול 10,000: המראה החדש של בריטני ספירס