אלוף אולימפי בזוגיות

מערכות יחסים וזוגיות כמוהן כהתמודדות בספורט אולימפי, הן דורשות השקעה מרובה, כושר גופני ומנטלי, יכולת אסטרטגית וגם מראה ייצוגי. רק שהטורניר לא מסתיים אף פעם ואף אחד לא מחלק מדליות על הורדת הפח או הכנת ארוחת ערב

יש מדליה!
זהו, כולם להירגע. לנשום עמוק, לקחת אוויר, לנפח חזה לכדי יציבה של כבוד. שחר צוברי מילא לנו את החלל האולימפי שנפער בתוכנו. נכון, לא זהב או כסף אבל מדליה של ממש, כזאת שתרגיע לנו את האגו המתייסר ותאפשר לנו לנפנף לא רק על המנגל, אלא גם באיזה הישג לאומי שיראה לחבר'ה מחו"ל איך פה בארץ, אנחנו משהו משהו - באיזה משהו.

איפה המדליה

הספורטאים האולימפיים התאמנו שנים כדי להגיע לתחרות שבה אולי יזכו להתהדר בהישג ולזכות בהכרת העולם כולו שהם הכי טובים, שהם הכי הכי. פשוט הכי. ומה בבית שלנו, מה בחיים הזוגיים? הרי שנים שאנחנו מתאמנים בזוגיות ומשקיעים זה בזה יום ולילה. איפה המדליות שלנו, הוועד האולימפי, התמורה, איפה הכבוד וההערכה על החמדמדות והקסם האישי הבלתי נלאים שלנו, איפה איפה איפה איפה .... איפה המדליה? "סוגיית המדליה" עלתה השבוע גם בביתנו כשהמאמצ' העייף חזר מיום עבודה מתיש במיוחד והתבקש על ידי להוריד את הכלב לפריקת מטענים חריגים בגינה. "מה? אני הורדתי אותו כל הסופ"ש, וזה בנוסף לכל הסידורים שעשיתי כשחזרתי מהעבודה" הוא התקומם ורגע לפני שפרצה לי שביתה איטלקית בבית שיגרתי לעברו תשובה ישראלית מאוד תוך שהטלויזיה משתעשעת באירוניה ומשמיעה את ההמנון הסיני: "תגיד לי... מה אתה רוצה - מדליה?"

יש לי חלום, מדליית יהלום

אבל מה שהמאמצ' היה צריך זו באמת מדליה, הרי אם הייתי נותן לו אחת הוא היה יורד איתה בגאווה על הצוואר, היא הייתה עוזרת לו לצלוח את 32 המדרגות התלולות עד למטה ואפילו מנצנצת ומאירה לו את הדרך מבלי שיצטרך ללחוץ על האור בחדר המדרגות. פידבקים מניעים אותנו ואת העולם. אנחנו אוהבים פידבקים. אנחנו חייבים פידבקים, ואני מדבר כמובן על אלו החיוביים, את השליליים תשמרו לעצמכם כי אף אחד לא ממש רוצה לשמוע אותם כרגע. אחר כך טוב? באמת. תהיו כנים (או להיפך) ותחשבו האם לא מגיעה לכם לפחות מדליה או כמה מהן בסלון או במשרד? מדלית ארד על זה שהשכבתם את הילד, על זה שקמתם לעבודה למרות שהחיים קשים, מדלית כסף על זה שירדתם עם הכלב, הורדתם את הזבל ועברתם במכולת לקנות חלב לבוקר - באותו הזמן, מדליה על שהבאתם אותה בסקס נהדר (זהב, ואפילו מדליית יהלום אם היתה כזאת), מדליה על הארוחה שבישלתם למרות שחזרתם מהעבודה מותשים, לא מגיע? מגיע ועוד איך.

גם אני זקוק למדליות ולא אחת. אני מבקש מדליה בכל שבוע, כשאני ביום החופש שלי מנקה את הבית: מפעיל מכונות כביסה, תולה, מוריד, מקפל, מחליף מצעים, עושה שירותים, מקלחות, כלים, ספונג'ה פלוס פאנלים ושואב, מסיר את האבנית, מנגב את האבק, קונה בסופר, קונה בשוק הכרמל, (אפילו שזה שליח עד הבית) ולסיום אפילו מבשל ארוחה בת שלוש מנות לערב. אני מבקש את המדליה מעצם זה שאני פורס לפניכם ולפני המאמצ' בשחצנות מתחנחנת את המטלות הקשות שאני לוקח על עצמי, הרי כשהוא מגיע הביתה בכל סוף שבוע אני עובר מולו על רשימת הדברים שעשיתי למעננו ולמען הבית, ואם אפשר להגזים כדי להעצים אז גם למען המדינה (עשיתי ספונג'ה שחוסכת במים) ויאללה לפודיום ולהשמעת ההמנון.

אני רוצה שיכרע ברך לפני ויגיד: "אתה כזה מופלא ונהדר. אני כל כך שמח שיש לי אותך. אין כמוך בעולם". אני רוצה שיידע שבכל הקוסמוס הקטן שבו חיים רק הוא ואני - אני הכי טוב. בשבילו. אבל יש לי מזל, כי למרות החמצות קטנות פה ושם, המאמצ' ואני למדנו עם השנים את ערכן וחשיבותן של ה"מדליות" בזוגיות. הוא מעניק לי אותן בדרכו שלו ואני בדרכי שלי. לפעמים אנחנו מסמסים מדליה, לפעמים מחבקים אחת, לפעמים זאת מילה ולפעמים זה נאום תודה חוצב להבות ומאדיר. לפעמים זה נוצץ כמו זהב ולפעמים מעומעם ושקט כמו ארד, אבל עדיין מדליה. כדי שיהיה לנו כוח וחשק נעים להמשיך למשחק הבא.

המדליות שלנו שונות מאוד מאלו שהביאו צוברי, ארד, סמדג'ה, פרידמן, קולגנוב וזאבי אבל גם הן מספקות יצר אנושי קטן ובסיסי שמבקש להיות נאהב, להגיע לשיא משלך ולקבל הכרה שמעניקה כוח אדיר וחיות עצומה. אנחנו בוחרים זה בזה מתוך כל כך הרבה אנשים אחרים בעולם. כל מי שאהב אותנו ורצה, כל מי שהתחרה על ליבנו – והפסיד. כך שאנחנו ההישג הכי גדול אחד של השני. כמו בשנים הראשונות כשהמאמצ' חיפש הערכה וחשיבות עצמית שתשתקף ממני עליו, אז אמרתי לו שעצם זה שאני נמצא איתו מעיד שאני מעריך אותו מאוד, יותר מכל אדם אחר בעולם. חשיפת התובנה הזאת גרמה לזוג עיניים פעורות, שואלות עד כועסות - אבל הסברתי שדווקא מתוך כך שאני אוהב ומעריך את עצמי, הבחירה שלי בו הופכת עדות לכמה שהוא נפלא ומדהים בעיניי. ככה - עם לב זהב, שיזוף בגוון ארד ולא הרבה כסף, אני המדליה שלו והוא גם המדליה שלי. אנחנו לא מתחרים בתחרות כלשהי אבל בהחלט משקיעים אנרגיה כל הזמן למען ההישג האולימפי שלנו שהוא האושר הזוגי ומה שיש לנו, שנינו ביחד. אז תחלקו מדליות לאנשים שאתם אוהבים, ותראו איך הם רצים איתכם ומתאמצים אתכם, גבוה יותר, מהר יותר, חזק יותר, לעבר היעדים המשותפים לאהבה שלכם.


עוד ב - "מילים של גבר"

למרות החמצות קטנות פה ושם, המאמצ' ואני למדנו עם השנים את ערכן וחשיבותן של ה"מדליות" בזוגיות. הוא מעניק לי אותן בדרכו שלו ואני בדרכי שלי