BETA

29.04.2008

17:33

עודכן:

איפה הראש שלכם?

מיגרנה היא כאב הראש ההתקפי השכיח ביותר. נשים סובלות ממיגרנה פי שלושה מאשר גברים. הסיבה: הורמונים. מדוע הן קורות ומהן דרכי הטיפול?

במה שונה מיגרנה מכרב ראש ומדוע נשים נוטות לסבול ממנה יותר מגברים? ראיון עם ד"ר משה קושניר, נוירולוג, מנהל היחידה הנוירולוגית, מרכז רפואי קפלן, על סיבות ההתקפים ודרכי הטיפול במה שמכונה הכאב האיום.

הסימפטומים המקדימים - פגיעה בראייה

תכירו את המיגרנה הקלאסית המאופיינת בחסר נוירולוגי המכונה אאורה ((AURA, הפוקדת כשליש ממקרי המיגרנה). מדובר, לדברי ד"ר קושניר, בסימנים מקדימים המבשרים בד"כ על התקף כאב הראש. "הצורה השכיחה ביותר של אאורה הינה האאורה הרטינלית המתבטאת בהפרעת ראייה בצורת סנוור, הבזקים, ברקים, לעיתים מדווחים חולים שראו שברי ברק זיגזגיים בשדות ראייתם, עיגולים כהים ובהירים. התופעות הנ"ל יופיעו בשתי העיניים אם כי יכולות להופיע רק בעין אחת. מדובר בסימנים ייחודיים למיגרנה וכמעט ולא נוכל לראותם במצבים אחרים". האאורה עשויה להקדים את כאב הראש במספר דקות עד חצי שעה ולעיתים היא ממשיכה יחד עם כאב הראש עצמו. עוד מוסיף ד"ר קושניר למנות חסרים נוירולוגים אפשריים כמו חולשה או שיתוק בחצי הגוף והפרעות תחושה. אך לדבריו, ברוב הגדול של המקרים הפגיעה היא בראייה.

מיגרנה התקפית

מיגרנה היא התקפית ולא כאב ראש רצוף. לכאב רצוף יש בד"כ סיבות אחרות שמצריכות בירור , אולם תיתכן גם תלונה כזאת בחולי מיגרנה, לרוב במקרי מיגרנה שעברו החמרה. בשל גורמים חיצוניים כמו מצבי לחץ ומתח רב, התקפי המיגרנה נעשים רבים יותר וביניהם יכול להופיע גם כאב ראש אחר, פחות קשה הקשור במתח, (TENSION HEADACHE). ככלל, מיגרנה ששינתה את אופייה, מחייבת התייחסות נוירולוגית, בדיקה ובירור.

כאבים בחצי הראש

מיגרנה ידועה ככאב במחצית הראש והשם מיגרנה נולד מן המילה היוונית: hemicrania ופירושה חצי גולגולת. יחד עם זאת בהתקפי מיגרנה יכולים להופיע כאבים בכל הראש. במיגרנה רגילה, מסביר ד"ר קושניר, ישנם לרוב כאבים בצד אחד של הראש, ולעיתים פחות תכופות, הכאבים מופיעים גם בצידו השני. במידה וכאב הראש מופיע תמיד בצד אחד של הראש, כנראה מדובר במקרה של מיגרנה ששינתה את אופייה, ויש להתייחס לכך כאל גורם סיכון שמצריך בירור לשלילת פתולוגיה מקומית שגורמת להתקפי הכאב הממוקמים. משך התקף יכול לנוע בין 4- 72 שעות.

כיצד נדע כי מדובר במיגרנה?

המאפיינים הטיפוסיים העוזרים לאבחנת מיגרנה מצביעים על כך, שכאב הראש מלווה בתופעות כמו פונופוביה ופוטופוביה – בהן אור ורעש מפריעים לחולה ומחייבים אותו להתבודד בחדר חשוך. המאפיין המיוחד ביותר בזמן מיגרנה הוא כאב ראש שנוטל יכולת. "החולים אינם מסוגלים לתפקד, הם מותשים ועייפים מאוד". כמו כן, התקף המיגרנה יכול להיות מלווה בבחילות והקאות, תחושות חום וקור, צורך להטיל שתן פעמים מרובות, שינויים בלחץ הדם ובסדירות הדופק.

גורמים משתנים

לדברי ד"ר קושניר, אנשים יכולים לחיות זמן ממושך ללא התקף, אך הופעת גורמים שונים ומגוונים יכולה ליצור אצלם אינדוקציה של התקף. "מדובר בגורמים שלא יהפכו להתקפים למי שאינו סובל ממיגרנה. הגורם הבולט ביותר הוא מצב קיצוני של סטרס ולחץ נפשי, מאמץ גופני, שינויים במזג האוויר, ריחות שונים, מאכלים מסוימים וטיפול הורמונלי".

סיכון לאירוע מוחי

מיגרנה הינה גורם סיכון לאירוע מוחי, למרות שאינו שכיח. מיגרנה יכולה לגרום לחסר נוירולוגי קבוע על רקע אירוע מוחי, נדיר מאוד אבל ידוע. נטילת גלולות מגבירה סיכון זה ולכן מאד לא מומלצת לסובלות ממיגרנה.

טיימינג

ברוב הגדול של המקרים, המיגרנה תופיע בגיל העשרה או מיד אחריו. אך לעיתים רחוקות יותר ניתן לראותה גם בגילאים מאוחרים יותר או אפילו מוקדמים יותר. אפילו ילדים סובלים ממנה. אצל ילדים מתחת לגיל הבגרות המינית, נראית המיגרנה יותר אצל בנים, וכאשר הבנות מגיעות לגיל המחזור, השכיחות מתהפכת, ומגיל זה רוב הנפגעות תהיינה נשים.

מיגרנה מוזרה

לדברי ד"ר קושניר, מיגרנה עוברת לרוב בירושה, אך יכולה להופיע גם אחרי מצב פוסטראומטי. "כנראה מדובר באנשים שסובלים ממיגרנה קלה מאוד ומצב הלחץ שאחרי הטראומה הוציא אותה החוצה".

אסור לאכול

המאכלים הקלאסים, שכדאי לחולי מיגרנה להימנע מהם הם יין אדום, גבינות קשות, שוקולד חלב, מונסודיום גלוטומט. אותם מוצרים מכילים חומרים, שמגרים או מכווצים את כלי הדם ומתחילים את המיגרנה. יש להם השפעה על רמת הסרוטונין במח. "הניסיון הקליני מראה כי רק חלק קטן מהחולים מושפעים ע"י המאכלים הנ"ל – חלקם או כולם, וכל חולה יכול לבדוק מה מתאים לו ולברר על מה עליו לוותר בכדי להקל על אורח חייו".

טיפול תרופתי אבורטיבי

"מדובר בטיפול שניתן כאשר ההתקף מתחיל במטרה למנוע את המשכו. הוא ניתן לחולים אשר סובלים ממצב של התקפים אחד לשבועיים ופחות".

טיפול תרופתי פרופילקטי

"מדובר בטיפול מונע, שניתן לחולים אשר סובלים מיותר משלושה התקפים בחודש. ההנחה היא שאיכות חייהם ירודה ועדיף להם לקחת טיפול מונע יומיומי מאשר לחוות התקפים מרובים ומתישים".

לסיכום, מספר ד"ר קושניר על בדיקה שנעשתה אצל אנשים הסובלים ממיגרנה, רובם העדיפו לוותר על שנת חיים אחת, אם יצליחו להיפטר מן המיגרנה. מדובר במחלה קשה הגורמת לסבל רב. המיגרנה יכולה להיעשות קלה יותר, להיעלם תקופות, למשל בגיל הבלות, ויש גם מקרים הפוכים. מיגרנה היא מחלה הפוגעת קשות באיכות החיים, על זה כולנו מסכימים. יש לה טיפולים שונים ויעילים (חלקם הוליסטיים ואחרים) וללא כל ספק, כדאי להתייחס אליה כאל מחלה שיש לטפל בה.