לא משחקים את אלוהים

לכל אדם יש את מבנה הגוף הבסיסי שלו, שהמנתחים הפלסטיים לא יכולים לשנות. כל שינוי במסגרת ניתוח יכול לסייע בגבולות הגוף האישי שלנו

העליה בפופולריות של הניתוחים הפלסטיים בעיקר בין בני נוער, מביא תכופות לצפיות מוגזמות הנובעות מחוסר הבנה של מגבלות הגוף ותהליכיו, לדוגמה, אי נוחות חברתית הדוחפת נערות רבות הסובלות פסיכולוגית משדיים גדולים מדי לבצע ניתוח הקטנת חזה לפני תום גדילת השדיים שלהן, שהוא תנאי הכרחי להשגת תוצאות אופטימליות.

הניתוח הפלסטי נועד לשפר את צורת הגוף, אך אין באפשרותו לברא אותו מחדש. הכירורגיה הפלסטית אינה מתערבת במבנה הגרמי והשרירי של הגוף, היא משנה ומשפרת את מצב הרקמות הרכות שבגוף, ולכן היא תלויה במבנה המורפולוגי הייחודי של המטופל, באפשרויות ובמגבלות שמבנה זה מציב למידת וצורת ההתערבות. לכל אדם תווי פנים ומבנה עצמות שונה שמשפיע רבות על תוצאות הניתוח.

לגוף תהליך חיים ביולוגי משלו, הוא מתפתח, משתנה, מגיב לאורך החיים האישי שלנו, להרגלי התזונה, וכמובן מתבגר ומזדקן. ניתוח פלסטי אינו יכול לשנות או לעכב תהליכים טבעיים אלו, אך הוא יכול לשפר את סימניהם ולמתן את השינויים האסתטיים הנובעים מהם. מבנה גופו של המטופל יישאר כשהיה, בתוספת השיפורים, ואולם השינויים הפלסטיים יכולים לשנות ללא הכר את צורת ההתייחסות של המטופל לגופו, ואת איכות חייו.

ממחקר עדכני שנערך על-ידי הפלסטיקאי ד"ר ברוס פרידמן נמצא כי ניתן לשפר את מצב הרוח באמצעות ניתוח פלסטי. למעשה, הקשר בין המצב הנפשי לבין המראה הוא קשר הדוק. על כן, אין זה פלא כי שינוי פיזי במראה משנה ממצב של חוסר שביעות רצון למצב בו מביטים במראה ואוהבים מה שרואים בה. ניתן להסביר זאת על-ידי כך שדימוי הגוף משתנה, הדימוי העצמי עולה וכל הביטחון העצמי והאופן בו מציגים לסביבה משתפר פלאים. מטרת המחקר הייתה לבדוק האם ניתוח פלסטי יכול לגרום לאנשים להגיע להחלטה להפסיק טיפול תרופתי נוגד דיכאון.

במחקר השתתפו 362 גברים ונשים שעברו ניתוחים פלסטיים וטיפולים אסתטיים שונים, כגון: מתיחת פנים, הגדלת חזה, הקטנת חזה ומתיחת בטן. 17% ממשתתפי המחקר נטלו תרופות נוגדות דיכאון מסוגים שונים, בעיקר נשים בגיל העמידה. בקרב 31% מהמשתתפים נוטלי התרופות חל שיפור משמעותי כתוצאה מהניתוח עד כי הם חדלו את נטילת התרופות, תחת מעקב והשגחה רפואיים. כמעט כל משתתפי המחקר דיווחו על שינוי ושיפור משמעותי בדימוי הגוף שלהם.

פגישה עם המנתח

פגישת יעוץ לפני הניתוח בה אוסנת בן יהודה שומעת לראשונה כי השינוי לא יוכל להיות קיצוני, והיא חייבת לקבל את מבנה הגוף שלה.

ציטוט מתוך מאמר של קארן בר און ב articles.co.il